Geçtiğimiz günlerde  Bozüyük Meliha Ercan Ortaokulu’nda görev yapan bir öğretmene karşı veli tarafından yapılan saldırıyı kınayan Türk Eğitim Sen, basın açıklaması düzenleyerek skandal olaya isyan etti.

Veli tarafından öğretmene karşı yapılan saldırı sonrası olayın yaşandığı Meliha Ercan Ortaokulu önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada,  yaşanan olayların saniye saniye kameralara yansıdığı belirtilirken, sorumluların bir an önce hak ettiği cezayı alması gerektiği vurgulandı.

Türk Eğitim-Sen Şube Başkan Yardımcısı Ayhan Mercan  tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“ 19 Mart 2024 günü okulumuz Meliha Ercan Ortaokulunda öğretmenimiz kendini bilmez bir grup veli tarafından planlı menfur bir saldırıya maruz kalmıştır.

    Ülkemizde ve ilçemizde maalesef son zamanlarda eğitim çalışanlarına yönelik şiddet ve saldırı olayları dozunu arttırarak devam etmektedir.

     Bu şiddet olaylarının önlenmesinde başta Milli Eğitim Bakanlığımızın tüm uyarılarımıza rağmen atması gereken adımları atmadığını Eğitim çalışanlarına dönük bu tür saldırıların önlenmesi ile ilgili önleyici çalışmalar yapmadığı gibi olaylar gerçekleştikten sonra olayı yapanların hakettiği  cezayı almadığını ve eğitim çalışanlarının bakanlığımızca yalnız bırakıldığını görmekteyiz

   Sendika olarak gerek ülke çapında gerekse il düzeyinde yapıcı katkı ve taleplerimizin yeteri kadar karşılık bulmadığını üzülerek müşahede etmekteyiz.

   Yıllarca çıkarılması beklenen öğretmenlik meslek kanununda öğretmenlerin korunmasına yönelik yasal düzenlemeler bir an önce hayata geçirilmelidir.

   Derdi çocuklarımızın geleceğe hazırlanması olan öğretmenlerimizin bu tür olaylar karşısında il ve ilçe mülki amirleri tarafından bütün uyarılarımıza rağmen yalnız bırakıldığını üzülerek görmekteyiz.    Yaşanan bu menfur olaylar sonrasında sorumluluk makamlarının sadece geçmiş olsun dileklerinden öteye geçememeleri eğitim çalışanları olarak bizleri ayrıca üzmektedir.

    Bizler bu tür üzücü olayların bir daha yaşanmamasını, olayın sorumlularının hakettikleri  cezayı bir an evvel almalarını idari ve adli mercilerden talep ediyoruz.

   Olay sonrası yürütülen soruşturmada ve bazı basın organlarında olayı yanıltıcı ve gerçeğinden saptırıcı bir takım girişimler olduğunu görmekteyiz. Yavrularımızın eğitim öğretim gördüğü okula silahla gelerek okulun önünde öğrenciler teneffüs saatinde iken öğretmene saldırılmış, öğretmenimiz silahla tehdit edilerek darp edilmiştir. Yaşanan olay okul kamera kayıtlarında  saniye,saniye görülmektedir. Özellikle olayın yaşandığı an saat 14:00-14;03 arasında kayıtlarda mevcuttur.

 Bu bilgi belgeler ışığında yürütülecek tüm idari ve adli soruşturmaların çok yakın takipçisi olacağız.

Eğitim çalışanlarımızın her zaman ve her koşulda yanlarında olduğumuzun ve olacağımızın bilinmesini isteriz.”

Kaynak: BETÜL KESİK