TÜPRAG Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz, Türkiye’nin altın madenciliğinde 2023 yılının ilk ayında Söğüt altın madeni tesis açılışı ile büyük bir ivme kazandığını belirterek  “Bilecik'in Söğüt ilçesindeki maden sahasında tespit edilen 3,5 milyon ons'luk altın kaynağıyla birlikte maden sektörünün yüzü güldü.”dedi.

Gübretaş Maden Yatırımları’nın Söğüt Altın Madeni tesisi geçtiğimiz Ocak ayında gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açılan tessiste İlk Altın Dökümü de yapıldı. Maden sahasında yapılan çalışmalar neticesinde 109 ton altın kaynağı ile 60 ton altın rezervi tespit edildi.

Altın yatakları bakımından dünya altın rezervinin yüzde 2'sine sahip olan Türkiye, aynı zamanda dünyadaki 90 çeşit doğal kaynağın yüzde 70'ini bünyesinde bulundurarak maden çeşitliliği yönünden de dünyada 8'inci sırada yer alıyor.

TÜPRAG’ın Yönetim Kurulu Başkanı ve Altın Madencileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz, Türkiye'nin madencilik alanında önemli bir süreçten geçtiğini belirterek, "Ülkemiz zengin yeraltı potansiyeline sahip, nitekim tespit edilen 3,5 milyon onsluk altın kaynağı da bu söylemimizi pekiştirmiş oldu. Öz kaynaklarımızın ekonomiye kazandırılması konusunda oldukça memnunuz. Türkiye, altın üretiminde 20 yıl içerisinde bir sıçrayış gerçekleştirdi." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin bulunduğu bölgede önemli altın üreticisi aktörlerinden birine dönüştüğünü aktaran Yılmaz, altın üretim kapasitesini artırmak için önemli bir misyon üstlendiklerini vurguladı.

Yılmaz şunları kaydetti:

"Türkiye’nin altı, üstü, dört bir yanı çok kıymetli. Yer üstündeki değerleri koruyarak, yer altı kaynaklarımızı ortaya çıkarıp bu kaynakları ülkemiz için işlemeye çalışıyoruz. Türkiye, altın madenciliği açısından da yüksek potansiyele sahip. Bu potansiyeli harekete geçirip ülkemizin altın üretimini önce 50 daha sonra 100 tona çıkarmayı hedefliyoruz. Türkiye, önümüzdeki dönemde, yılda 100 ton altın üretebilecek seviyeye getirilebilir. Biz, bu potansiyele sahip olduğumuza inanıyoruz. İlerleyen yıllarda 45 ton hedefimizi gerçekleştirmeyi umuyoruz. 2000'li yılların başındaki süreci düşündüğümüzde, sektör geçen 20 yılda mükemmel bir sıçrayış yaşadı. Bilecik-Söğüt'ten gelen müjdeli haber, bizleri oldukça heyecanlandırdı ve mutlu etti. Biliyoruz ki Türkiye, ürettikçe zenginleşecek. Birlik ve inanç içinde, insanımıza ve doğamıza sahip çıkarak ilerlemeye devam edeceğiz. Ülkemiz ve geleceğimiz için... "

İL EKONOSİNE DE  ÖNEMLİ KATKI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş Söğüt Altın Madeni Tesis Açılışı ve İlk Altın Dökümü Töreni'nde yaptığı konuşmada yaklaşık bin kişinin istihdam edildiğini belirtirken, ilerleyen dönemlerde bu sayının 1300'ü bulmasını beklediklerini dile getirmişti.