TMO’nun açıkladığı alım fiyatlarına tepki gösteren Bilecikli çiftçiler traktörleri ile meydana inerek fiyatları protesto etti.

CHP Bilecik İl Örgütü tarafından çiftçinin sesi olmak amacıyla protesto eylemi düzenlendi. Eylem kapsamında Şehir Mezarlığı önü ve Organize Sanayi Bölgesi’nde traktörleriyle toplanan çok sayıoda çiftçi şehir içine kadar konvoy yaptı.

CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün ve İl Başkanı Ali Özdemir de çiftçilerle birlikte traktör başına geçerek fiyatlara tepki gösterdi.

Atatürk Parkı önünde basın açıklaması yapan CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, ürünlerin değerinin düşmesinden dolayı AK Parti hükümetini suçladı. Buğday ithal eden 186 ülke içerisinde Türkiye’nin birinci sırada olduğunu dile getiren Tüzün, 20 yılda çiftçinin ve köylünün düşürüldüğü acı tabloya dikkat çekti.

Tüzün, yaptığı açıklamada; “Türkiye genelinin 4’te 3’ünü CHP’li Belediyeler yönetiyor. Yapılacak ilk genel seçimde Türkiye’nin dörtte dördünü CHP yönetecektir. Buradan kamuda görev yapan yöneticilere ve bugünkü siyasetin arka bahçesi olan Ziraat Odalarına sesleniyorum; yapılacak ilk seçimde CHP iktidar partisi olacaktır. Sizler de vaziyetinizi ona göre düzenleyin. Ziraat Odası, çiftçinin ve köylünün sorununu duyuracak bu eylemde olamayacak da nerede olacak?

“BU TABLOYU TEK ADAM İKTİDARI YARATTI”

Türk tarımının ve Türk çiftçisinin içinde bulunduğu bu zor durumu kısaca özetlemek istiyorum. Emekliden, işçiden sonra çiftçide de tasarruf devri başladı. Maalesef bu devri tek adam iktidarı yarattı çünkü mazota 1 yılda toplam yüzde 105 zam geldi. Gübreye 1 yılda yüzde 40 zam geldi. Zirai ilaçlara 1 yılda yüzde 50 zam geldi. Bu zamlar gelirken Türk çiftçisinin ürettiği buğdaya ve arpaya maalesef yüzde 12 oranında zam yapıldı. Yani 9,250. Arpaya yüzde 3 zam yapıldı. Oysa Türk çiftçisinin ürettiği sadece buğday maliyeti 11 buçuk lirayken bugünkü tek adam iktidarı buğday fiyatını 9,250 açıkladı.

Bu iktidardan önceki iktidar 2002 yılındaki rahmetli Ecevit iktidarında sizler 1 ton buğday sattığınızda tam 20 adet küçük altın alıyordunuz. Şimdi geldiğimiz noktada 1 ton buğday sattığınızda 2 adet küçük altın alıyorsunuz. Bu iktidar 20 yılda sizin cebinizden 18 tane küçük altını çalmış oldu. Türk çiftçisinin geldiği nokta maalesef böyle, çiftçiyi bitirme planı bu iktidarda siz yeter ki ekin arazileri boş bırakmayın deyin anlayış bugün ekilen üretilen maliyeti ortaya koyarak hiç kimseyi dikkate almamıştır.

“KÜLLİYEN BİR ZARARLA KARŞI KARŞIYASINIZ”

Eğer buğdaya ve arpaya dolu vursaydı inanın bu kadar zarar etmezdiniz. En azından tarım sigortasından bir kısmını karşılayabilirdiniz. Şimdi ise külliyen bir zararla karşı karşıyasınız. Bu iktidarın yarattığı travmanın en önemlisi 2002-2024 yılları arasında Türkiye’de yıllık ortalama 20 milyon ton buğday üretiliyor. 20 yılda ortalama yıl başına 20 milyon ton buğday üretiliyor. AKP döneminden önce yılda 93 milyon hektar buğday ekiliyordu ama 20 yılda AKP’nin yarattığı travma nedeniyle Türkiye’de bu yıl 68 milyon hektar buğday ekildi. Yani 25 milyon dekar azaldı eğer Türk köylüsü ektiği üründen para kazansaydı 93 milyondan 68 bin TL ye düşmezdi. 150 milyon dekara çıkardı. En önemlisi 2023 yılında bu iktidar 12 milyon ton buğday ithal etti. Türkiye’nin 1 yılda ürettiği buğdayın yüzde 50’sini bu hükümet ithal etti. Maalesef bu iktidar Cumhuriyet döneminde ithalat rekoru kırdı. Türkiye, 186 ülke içerisinde buğday ithalatı yapan birinci ülke durumuna düştü. İşte böyle acı bir tabloyla karşı karşıyayız.”

ÖZEMİR: “BU ÇİFTÇİNİN EMEKLERİ BU KADAR BASİT HARCANABİLİR Mİ?”

Tüzün’ün ardından çiftçilere seslenen İl Başkanı Ali Özdemir ise şu ifadelere yer verdi:

“Sayın Cumhurbaşkanımız 1 karış toprak bırakmayın her tarafı ekin biz alacağız demedi mi? Peki daha sonra yaptığı açıklamada ise buğday 8 bin 250 TL dedi. 8 bin 250 TL den buğday satan var mı? Toprak Mahsulleri Ofisi buğdayımızı 7 buçuk liradan aldılar. Toprak mahsulleri dedi ki ÇSK belgesinde ne varsa onu alırım hani hepsini alıyordunuz? Hani çiftçiyi mağdur etmeyecektiniz? Ne oldu? 20, 30, 40, 100 ton teslim etmesi gereken çiftçi 10 ton teslim edebildi. 1 lira da destek vereceğim dedi bu desteği de 3 ay sonra aldık. Enflasyonun bu kadar hızlı olduğu bir dönemde 3 ay sonra aldığımız para sakız parası oldu. Yeter artık, belki bu dönem son şansınız olacak dedik. 

Bu dönemde durum ortada. Mazot 2023 yılında 23 TL’yken bu akşam yine zam geliyor. Şimdi mazot oldu 43 TL. 43 TL’ye mazot alacağız. Gübre fiyatları yüzde 300 arttı. Bu dönem gübre fiyatları arttığı halde bizim buğdayımızın fiyatı 9 bin 250 TL açıklandı. Buğdayın 1 kilosunun maliyeti 10 lira 80 kuruş. Bugün 10 lira 80 kuruşa mal ettiğimiz buğdayı devlet bizden 9 bin 250 TL’ye alıyor. İnanın bu paraya da almayacak. 8 buçuk liradan bir kuruş fazla vermeyecek. 1750 TL’ye kadar destek vereceğim diyor. Hal böyleyken neden buğday Ukrayna’dan ithal ediyoruz? Ukrayna çiftçisi bizden daha mı kıymetli? Bu çiftçinin emekleri bu kadar basit harcanabilir mi? Bundan sonra emeklinin, işçinin, asgari ücretlinin hepsinin yanında olan Ankara’da CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Bilecik’te de Ali Özdemir var. Farkımız bu. Bugüne kadar olmayanı yapıyoruz. Bundan sonra da eylemlerimiz fazlasıyla devam edecek. Kimseye bu meydanı bırakmayacağız. Bu meydanlar emekçinin meydanı, çiftçinin meydanı olacak.

Bizim aidat verdiğimiz Ziraat Odası Başkanı destek vermeyeceğini açıkladı. Artık birlik, beraberlik zamanı. Biz köylüler milletin efendisiyiz ama efendilik de bir yere kadar artık sabır taşı taştı. Sayın Cumhurbaşkanı birçok müjde açıkladı. Neden çiftçiye gelince Toprak Mahsülleri Ofisi Genel Müdür kendi başına açıklama yapmak zorunda kaldı çünkü verdiğiniz fiyatlardan utanıyorsunuz değil mi?"

Kaynak: KORKMAZ KESİK