İYİ Parti 28. Dönem Milletvekili seçimlerinde oy kaybı yaşarken, dikkatler Milletvekili adayı Halil Aydoğdu ve İl Başkanı Yusuf Paçacı'nın performansına odaklandı.

İYİ Parti 28. Dönem Bilecik Miletvekili Adayı Halil Aydoğdu

2018'de İYİ Parti’den Milletvekili adayı olan Mesut Tekin'in elde ettiği başarının altında kalan Halil Aydoğdu, seçmenin güvenini kazanamayarak beklenildiği gibi Tekin’den daha az oy aldı.

İYİ Parti 27. Dönem Milletvekili Adayı Mesut Tekin

İYİ Parti'nin Bilecik Milletvekili adayı Halil Aydoğdu, yapılan seçimlerde Milletvekili olamazken, 2023 yılı 28. dönem Milletvekili seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre 18,468 seçmenden oy alarak oy oranını %12 olarak belirledi.

2018 yılında gerçekleşen 27. Dönem Milletvekili seçimlerinde İYİ Parti'nin Bilecik Milletvekili Adayı olan Mesut Tekin'e kıyasla Aydoğdu'nun oy oranında düşüş yaşandı. Mesut Tekin, o dönemde 19,960 seçmenden oy alarak %14'lük oy oranına sahip olmuştu.

Öte yandan, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in Milet İttifakından ayrılıp geri dönmesiyle başlayan süreçte Aydoğdu'nun Bilecik'te 1. sıradan aday gösterilmesi tepkilere yol açmıştı. Bu durum parti içerisinde birçok üyenin istifa etmesine sebep olmuştu. Aydoğdu'nun seçilemeyerek 28. Dönem Milletvekili olamaması ve 2018 yılında Tekin’in oylarından daha az oy alması tartışmalara yeni bir boyut kazandırdı.

Bu sonuçlar Halil Aydoğdu'nun, İYİ Parti'nin Bilecik'teki oy tabanını sürdürmekte zorlandığını gösterirken, seçim sürecinde parti içinde yaşanan istifalar ve aday gösterimindeki tartışmalar sonucu İYİ Parti’nin Bilecik’teki oy oranında düşüşe neden olduğu gözlendi. Korkmaz Kesik