Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in yaptığı "%25'lik kira zammı sınırlaması" açıklamaları ev sahiplerini sevindirirken, kiracıları ise korkuttu.

Bilecik'te kira fiyatları fahiş artışlarla neredeyse asgari ücrete yaklaşıyor. Gün geçtikçe artan kira fiyatları sebebiyle kiracılar, fiyatlar altında ezilirken Şimşek'in açıklaması Bilecik halkını tedirgin etti.

İki yıldır devam eden yüzde 25 kira artış sınırı uygulamasında son tarih yaklaşıyor. Bu uygulama ile ev sahipleri yasal olarak kiralara yüzde 25’in üzerinde zam yapamıyordu. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek katıldığı programda, Kirada yüzde 25 sınırının devam etmesi için bir sebep olmadığını belirterek  "Kirada yüzde 25 sınırının devam etmesi için bir sebep görmüyorum, çok büyük ihtimalle devam etmez. Kredi fiyatlamasına da müdahale edilmemesi gerekiyor." ifadelerini kullanmıştı.
YÜZDE 25 ZAM SINIRI NE ZAMAN KALKACAK?
Kirada yüzde 25 sınırı 2022 Haziran ayında kabul edilmiş, 2023 Haziran ayında ise kira artış sınırı uygulaması bir yıl süre ile yeniden uzatılmıştı. Yeni bir uzatma kararı gelmezse 1 Temmuz itibariyla konut kiralarındaki yüzde 25 zam sınırlaması yasası ortadan kalkacak.
SINIR KALKINCA ZAM ORANI NASIL BELİRLENECEK?
Normal şartlarda kira artış oranları yıllık enflasyon oranlarına göre belirleniyor. Eğer yüzde 25 kira artış oranı sınırı uygulaması uzatılmazsa her ay TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranları ile kira artışı belirlenecek.


 

Kaynak: EMİNE TÜRKSOY