Şeyh Edebali Türbesi’ne kurulacak olan asansörün ihale sürecinin tamamlanmasının ardından nihayet imalatına başlandı.

Osmanlı Devleti’nin manevi kurucusu Osman Gazi’nin hocası Şeyh Edebali’nin Türbesi’ni dua etmek için çıkmakta zorlanan özellikle yaşlılar ve engelliler için hizmet vermesi beklenen asansör işinin ihalesi geçtiğimiz Aralık ayı içinde gerçekleştirilmişti.

İhale sürecinin tamamlanması sonrasında asansörün imalatına başlandı. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Halis Nalbant asansörün imalatına ilişkin müjdeyi verirken, “Valiliğimizce ihale edilen Şeyh Edebali Türbesi asansör projesi imalatı başladı. Finansörü olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine, bu süreçte büyük emekleri olan tüm Valilerimize, Milletvekillerimize ve Bilecik TSO Başkanlığına teşekkür ediyorum.”dedi.

Dönemin TSO Başkanı Ahmet Özünlü tarafından önerilerek gündeme getirilen ve ilimize gelen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun bizzat türbe ziyaretinde söz verdiği asansörün tüm masraflarını Oda olarak karşılayacaklarını belirtmesine rağmen yıllardır bir arpa yol alınamamış ve asansör yapımı yılan hikâyesine dönüşmüştü.

Nihayetinde 2019 yılı içerisinde ihalesi tamamlanan asansörün imalatına başlanırken, projenin uygulanacağı Şeyh Edebali Türbesi’ndeki alanda da çalışmalar başlatıldı.