Eskişehir İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Yaşar Bildirici, serviks kanserinin gelişmiş ülkelerde önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olmasına rağmen, özellikle gelişmekte olan ülkelerde genç ve sosyoekonomik açıdan dezavantajlı kadınları etkileyen önemli bir halk sağlığı sorunu olduğuna dikkat çekti.
‘Serviks Kanseri Farkındalık Ayı’ sebebi ile bir açıklama yapan Bildirici, bu önemli konuda kadın sağlığına dikkat çekmeyi ve toplumun bilinçlenmesini hedeflediklerini söyledi. Dr. Öğr. Üyesi Yaşar Bildirici, serviks kanserinin gelişmiş ülkelerde önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olmasına rağmen, özellikle gelişmekte olan ülkelerde genç ve sosyoekonomik açıdan dezavantajlı kadınları etkileyen önemli bir halk sağlığı sorunu olduğuna dikkat çekti. Bildirici ayrıca, bir ülkede serviks kanserinden kaynaklı ölüm oranlarının, o ülkenin sağlık hizmetlerinin gelişmişliği ve kadına verilen değerle doğru orantılı olduğunu ifade etti.
Dr. Bildirici, serviks kanserinin tarama yöntemleri ile erken teşhis alındığında ölüm oranlarını büyük ölçüde azaltabileceğini belirtirken, ülkemizde yürütülen sağlık programları içinde Serviks Kanseri Taramaları'nın da yer aldığını ve Ulusal Serviks Kanseri Tarama Programı'nın, sensitivitesi daha yüksek olan HPV-DNA testiyle 2014 yılından itibaren başarıyla yürütüldüğünü açıkladı.
Bu ay boyunca düzenlenecek farkındalık etkinlikleri ve bilgilendirme kampanyaları ile halkın serviks kanseri konusunda bilinçlenmesini hedeflediklerini ifade eden Dr. Bildirici, Sağlık Bakanlığı olarak, kadınlara yönelik ücretsiz tarama hizmetlerini Aile Sağlığı Merkezleri, Toplum Sağlığı Merkezleri ve Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri'nde sunmaya devam ettiklerini belirtti.
Dr. Bildirici, kadınları Serviks kanserinden korunmak için düzenli doktor kontrollerini ihmal etmemeleri, tarama testlerini düzenli olarak yaptırmaları, tütün ve tütün ürünlerinden uzak durmaları, sağlıklı beslenmeleri, bağışıklık sistemlerini güçlendirmeleri ve cinsel yolla bulaşabilecek hastalıklara karşı tedbirli olmaları konusunda uyardı.
Sağlıklı bir toplum için kadınların sağlığına verilen önemin, Serviks Kanseri Farkındalık Ayı'nda bir kez daha vurgulandığını belirten Dr. Bildirici, şuurlu toplumların sağlıklı geleceklerini güvence altına aldıklarını ifade ederek, her bireyin bu konuda bilinçlenerek, sevdiklerine bilgi vererek ve sağlıklı bir yaşam için gereken adımları atarak bu farkındalığa katkıda bulunmasını umduklarını söyledi.

Editör: BETÜL KESİK