Bilecik Belediyesindeki rüşvet iddialarına ilişkin yürütülen soruşturma nedeniyle yargılaması devam eden ve İçişleri Bakanlığınca geçici olarak görevden uzaklaştırılmasının yanında partisinden de ihraç edilen Belediye Başkanı Semih Şahin, İçişleri Bakanlığının izniyle hakkında açılan 2. Soruşturma kapsamında Bilecik İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Şube Müdürlüğü (KOM) nde ifade verdi.

 Rüşvet operasyonu sonrasında İçişleri Bakanlığı tarafından Bilecik Belediyesine gelen müfettişlerin hazırladığı tevdi rapor   kapsamında Belediyede tespit edilen usulsüzlüklerin müfettişler tarafından Savcılığa iletilmesi ve bu kapsamda İçişleri Bakanlığının izni sonrası Savcılık talimatı ile Emniyet Müdürlüğü KOM Şube’de Semih Şahin’in ifadesine başvuruldu. Avukatı ile Bilecik Emniyet Müdürlüğüne giden  Semih Şahin’in ifadesi tam 3,5 saat sürdü. Görevden uzaklaştırılan Semih Şahin’in KOM Şube tarafından alınan ifadesinin yanı sıra  Kayı AŞ Eski Yönetim Kurulu Başkanı, Danışman Selçuk Erdağı, Belediye ve KAYI AŞ.’de çalışan birçoğu memur olan  personelin de KOM Şubeye çağrılarak ifadelerinin alındığı öğrenildi. 

NE OLMUŞTU?

Bilecik Belediyesi iştiraklerinden Kayı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Erdağı'nın, bina ruhsat bedeli ve iş takibi için başvuranlardan rüşvet istediğinin tespiti üzerine, geçen 19 Ocak'ta Bilecik Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri tarafından operasyon düzenlendi. Yaklaşık 200 bin dolar rüşvet alırken suçüstü yakalanan Erdağı, sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. İçişleri Bakanlığı da rüşvet iddiaları nedeniyle hakkında yürütülen soruşturma kapsamında Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin'i geçici olarak görevden uzaklaştırdı. Bilecik Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianamede görevden uzaklaştırılan Belediye Başkanı Semih Şahin ile danışmanlığını da yaptığı öne sürülen Kayı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Erdağı'nın Bilecik'te yapılacak AVM inşaatının satış bedelinin belirlenmesi hususunda rüşvet aldıkları iddiasıyla haklarında 4 yıldan 12 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor.