75 günlüğüne göreve gelen Sadık Kaya Başkanlığındaki Bilecik Belediyesi’nin çok sayıda işçi alımı gerçekleştirdiği öğrenilirken, bu alımlar İYİ Parti’nin 31 Mart yerel seçimleri öncesi oy devşirme stratejisi olarak yorumlandı.

Alınan çok sayıda personelin Belediye’de koltuk, masa bulmak bir yana sandalye dahi bulamadığı iddia edilirken, erken kalkıp Belediye’ye gidenin sandalyeyi kaptığı öğrenildi. Bilecik Belediyesi adeta İŞKUR’a dönerken, seçime kadar alımların devam edeceği iddia ediliyor.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz Şubat ayında “Bilecik Belediyesi=Cumalıköy Belediyesi, Sülalelerini Belediye’ye Doldurdular Yeni Başkan Yardımcısı Yeğeninin Eşini Belediye’de İşe Aldırdı” başlığıyla yayınladığımız ve Bilecik’in gündemine oturan haberimizde, 2 aylığına Belediye Başkanı seçilen Sadık Kaya’nın göreve başlamasının ardından Bilecik Belediye Başkanı Yardımcılığı görevine getirilen Ahmet Özbek'in yeğeninin eşi N. Özbek’i Belediye’de işe aldırdığı ve Özbek’in yanı sıra Cumalıköylü olan İYİ Partili Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Gürses’in akrabalarının da aralarında bulunduğu 15 kişinin Belediye’de işe alındığı iddialarını gündeme getirmiştik.

Bu iddiaların ardından personel alımlarını Meclis gündemine taşıyan CHP Meclis Grup Sözcüsü Melek Mızrak Subaşı, Belediye Başkanı Sadık Kaya’ya, “son iki haftada kaç kişiyi işe aldınız?” sorusunu yöneltmiş, İnsan Kaynaklarından Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özbek ise açıklama yapmak zorunda kalarak, Bilecik Belediye Başkanı Sadık Kaya’nın görev almasından bugüne kadar 7 personelin Belediye’de işe alındığını söylemişti.

Ne var ki Özbek’in açıklaması kamuoyunda inandırıcı bulunmadı ve Belediye’ye daha çok işçi alındığı iddialar arasında yeraldı.

BELEDİYE’YE YENİ ALIMLAR

Gelinen süreçte Bilecik Belediyesi’nin diğer kurumlardan gelen 10 adet memur olmak üzere yaklaşık 80 yeni personel aldığı ve bu sayının artacağı iddia edildi.

Sadık Kaya yönetimindeki Bilecik Belediyesi’nin hem şirket, hem Belediye çalışanlarına yüzde 100 zam yapmasının ardından çok sayıda personel alımı gerçekleştirmesi çeşitli iddia ve yorumları da beraberinde getirdi.

“İŞKUR BELEDİYESİ”

Sadık Kaya ve yönetiminin hizmet Belediyeciliği yerine İŞKUR Belediyeciliği yapması, “seçime bu kadar kısa bir süre kalmışken neden Belediye’ye personel doldurulur? Yangından mal mı kaçırılıyor?” sorularını da gündeme getirdi.

“YENİ GELECEK BELEDİYE’YE BÜYÜK YÜK”

Yeni yönetimin bu şekilde 31 Mart’ta seçilecek Belediye Başkanı’na maddi anlamda büyük bir yük bırakacağı şeklinde yorumlanan alımlar, “hizmet almayı bekleyen Bilecik’in kaynağı siyaseten alınan personelin maaşlarına mı gidecek? Yeni gelecek Belediye hizmet mi yapacak, maaş mı ödeyecek, yoksa işçi kıyımına mı gidecek?” eleştirilerine de neden oldu.

“İYİ PARTİ’NİN OY DEVŞİRME STRATEJİSİ Mİ?”

Diğer yandan, Bilecik’in geleceği düşünülmeden yapılan alımlar, oy oranlarının düştüğü iddia edilen İYİ Parti’nin 31 Mart yerel seçimleri öncesi kendilerine oy devşirme stratejisi olarak görüldü. 

Kaynak: CAFER ELMAS