Bilecik Belediyesindeki Rüşvet operasyonu kapsamında yargılanan Semih Şahin hakkında yürütülen dava kapsamında yeni bir gelişme yaşandı.

Bilecik Belediyesi'nde yaşanan rüşvet operasyonuna ilişkin 6’ncı duruşma Bilecik Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Bilecik Belediyesi iştiraklerinden Kayı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Erdağı'nın, bina ruhsat bedeli ve iş takibi için başvuranlardan rüşvet istediğinin tespit edilmesi üzerine, 19 Ocak 2022 günü Bilecik Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince operasyon düzenlendi. Suçüstü yakalanan Erdağı, sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. İçişleri Bakanlığı da rüşvet iddiaları nedeniyle hakkında yürütülen soruşturma çerçevesinde Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin'i geçici olarak görevden uzaklaştırdı.

4 YILDAN 12 YILA KADAR HAPİSLE CEZALANDIRILMALARI İSTENDİ

Olayla ilgili Bilecik Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturması tamamlandı. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen iddianamede; görevden uzaklaştırılan Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin ile Şahin'in danışmanlığını da yaptığı öne sürülen Kayı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Erdağı'nın Bilecik'te yapılacak olan bir AVM inşaatının satış bedelinin belirlenmesi hususunda rüşvet aldıkları iddiasıyla haklarında 4 yıldan 12 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.

6’NCI DURUŞMADA YENİ GELİŞME

İçişleri Bakanlığınca, rüşvet iddiaları nedeniyle Bilecik Belediye Başkanlığı görevinden geçici olarak uzaklaştırılan ve CHP'den ihraç edilen Semih Şahin ile eski Kayı AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Erdağı'nın yargılanmasına devam edildi.

Duruşmaya tutuksuz sanıklar Semih Şahin, Selçuk Erdağı ile tarafların avukatları ve yakınları katıldı. Savunmalarında önceki beyanlarını yineleyen sanıklar, beraat talebinde bulundu.

Duruşmada, dava ile ilgili yeni bir gelişme daha yaşandı. Semih Şahin ve Selçuk Erdağı’nın  yargılandığı rüşvet alma ve rüşvete aracılık etme suçunun yanında “Görevi kötüye kullanma” suçu kapsamında 8 şikayetçi ve 10 sanığın bulunduğu  yeni bir iddianame daha sunuldu. Mahkemece  iddianamenin kabul edilmesinin ardından ise dosyaların birleştirilip birleştirilmeyeceği değerlendirilecek. Kabul edilmesi halinde ise zincirleme suç ilişkisi doğabilecek.

ŞAHİN, DOSYALARIN BİRLEŞTİRİLMESİNİ İSTEMEDİ

Rüşvet istenen firmanın avukatları tarafından İddianamenin dosya ile doğrudan irtibatlı  olduğunu belirtilirken bu dosyada tanık olarak dinlenen şahısların bir kısmının iddianamede şüpheli sıfatıyla  yer aldığından söz konusu iddianamenin kabul edilerek dosya ile birleştirilmesini ve daha önce sunmuş olduğumuz kovuşturmanın genişletilmesi yönündeki taleplerinin kabulü talep edildi.

Bilecik Belediye Başkanlığı V. Avukat Erman Şahin ise iddianameyi henüz inceleyemedikleri inceleyip beyanda bulunacaklarını kaydetti.

Sanık Semih Şahin ise yaptığı savunmada, “Önceki savunmalarımı tekrar ederim 20 aydır görevden uzaklaştırılmış durumdayım. Dosyaların birleştirilmemesini ve bu dosyanın karara çıkarılarak beraatime karar verilmesini talep ederim.” İfadelerine yer verdi.

Yeni şikayetçi ve sanıkların dinleneceği duruşma, 15 Aralık 2023 tarihine ertelendi.BETÜL KESİK