CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Bilecik'te Seçim Koordinasyon Merkezi açılışı ve Aday tanıtım toplantısına katıldı.

Burada Bilecik halkına seslenen Özel, Bilecik'in yaşadığı sorunların farkında olduklarını belirtti. Bilecik'te CHP yönetiminin el değiştirdiği seçime de değinen Özel,"Geçmişte kendi hatalarını savcılara bırakmadan biz affetmediğimiz için, bizim haksızlığa hırsızlığa asla ve asla yolsuzluğa tahammülümüzün olmadığı için adeta kendi kusurları, kendi günahları duruyorken sırf önceki partisinden intikam alırcasına Cumhur ittifakının düğmeye basmasıyla ve maalesef 3 tane de dost ateşiyle Bilecik’in iradesine büyük bir haksızlık yapıldı. Aklı sıra bunun intikamını almak için istifa edip mecliste yeniden oylamanın önünü açanlar ve dost ateşi ile bizi yaralayanlar çok yanlış bir işin içine girdiler. Bilecikliler, bu sefer yapılan oyuna,  oyun içinde oyuna ve birilerinin birbirleriyle koyun koyuna Bilecik’e yapmış oldukları kumpasa 31 Mart günü dur diyecek." dedi.

Özel, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

Önemli sıkıntıları olan bir kentte olduğumuzu biliyorum. Asgari ücretle çalışan nüfusun genel ücretlilere oranının en yüksek olduğu şehirlerden birinde olduğumuzu biliyorum. Emekli oranının çok yüksek olduğu emekli kentinde olduğumuzu biliyorum.

Bir yanda Ankara, bir yanda İstanbul, bir yanda Bursa, bir yanda Eskişehir… hepsi Türkiye'nin her gelişmiş şehirleri ancak hepsinin arasında hepsinden  istifade etmesi gereken Bilecik’in buradaki mağduriyetinin farkındayız.

Üniversite öğrencilerinin barınma sorunu var farkındayız. Konut ve kira sorunu var farkındayız. Bölgesel teşvik kapsamına alınması ile ilgili sorunlar var, uzun süredir erteleniyor farkındayız.

Sadece Bilecik merkezin değil Gölpazarı ilçesinde verimli tarım arazilerinin sanayiye açılmasını yarattığı rahatsızlığın, tahribatın  ve ortaya çıkan tehlikenin farkındayız.

Pazaryerinde ranta yönelik toprak bütünleştirmelerin ve birilerine Pazaryeri’nin topraklarının peşkeş çekilmesinin farkındayız.

Kuruluşun kenti Söğüt'ün bu topraklar üzerinde yaşayan herkesin kenti olması herkesi bağrına basması gerekirken, genel iktidarın aşırı siyasallaştırması yüzünden orada yaşanan kutuplaştırmanın gerçek benliğinden koparılmaya çalışmasının üzüntüsü içerisindeyiz…

Erzincan İliç’teki felaketi hep birlikte gördük. Birileri paraları üst üste istif etsin diye toprağın istiflenmesine, koca dağlarını oluşmasına ve sonra emekçileri yok etmesine hep birlikte şahit olduk. Burada Muratdere mevkiinde kurulan maden ocağında da aynı yöntemin kullanıldığının siyanür kullanıldığının bunun doğayı yeraltı sularını kirlettiğini ve her zaman bir felaketi çağırdığının bu büyük tehlikenin farkındayız.

Şeyh Edebali Türbesi’nin yolu yıllar sonra yakışan bir hale gelmişken, tam öğrencilerin barınma sorununa ilişkin yurtlarla ilgili projeler hazırlanmışken, kente bir kadın eli değmişken inanamadığımız bir şekilde büyük bir hazımsızlık… Geçmişte kendi hatalarını savcılara bırakmadan biz affetmediğimiz için, bizim haksızlığa hırsızlığa asla ve asla yolsuzluğa tahammülümüzün olmadığı için adeta kendi kusurları, kendi günahları duruyorken sırf önceki partisinden intikam alırcasına Cumhur ittifakının düğmeye basmasıyla ve maalesef 3 tane de dost ateşiyle Bilecik’in iradesine büyük bir haksızlık yapıldı.

Bilecik'te tam Melek başkanımızın adaylığını ilan ettiğimiz gün birisi yargılandığı dava yüzünden başkanlıktan uzaklaştırılmışken;  şunu da söylemek istiyorum devletten önce duyduk devletten önce harekete geçtik , cezasını kestik partimizden ayırdık. Aklı sıra bunun intikamını almak için istifa edip mecliste yeniden oylamanın önünü açanlar ve dost ateşi ile bizi yaralayanlar çok yanlış bir işin içine girdiler.

Ama sayılı gün kolay geçer. Bilecik haksızlığa, hukuksuzluğa milli iradenin gaspına, verdiği karara direnmeye ya da toplumu manipüle etmeye hiç tahammül etmedi; bundan sonra da etmeyecek. 1999 yılında Yaşar Tüzün'ün kazandığı belediye seçimini iptal ettiler, partimiz baraj altında kaldı. 45 gün sonra yeni seçim partide üzüntü, büyük bir şaşkınlık… Kampanyayı yapmak güç… O fırsatla belediyeyi elimizden alacaklardı ama Bilecikli irademi çaldırmam, irademe dokundurtmam.” Dedi.

Şimdi aynı Bilecik, bundan 5 yıl önceki seçimde 6 okun altına mührü basan Bilecik, belediye meclisinde Cumhuriyet Halk Partisi'ne mührü basan Bilecik,  Cumhuriyet Halk Partisi yönetsin diyen Bilecikliler, bu sefer yapılan oyuna,  oyun içinde oyuna ve birilerinin birbirleriyle koyun koyuna Bilecik’e yapmış oldukları kumpasa 31 Mart günü dur diyecek.

Hepimiz 31 Mart akşamı televizyonlarımızın başında kendi illerimize bakacağız. Bütün Türkiye İstanbul'a bakacak, Ankara'ya bakacak ama bir Cumhuriyet kadınına, bir Cumhuriyet kentinin tercihine, milli iradesini çalınmasına siyasi yankesiciliğe karşı Bilecik evladına nasıl sahip çıkacak hep beraber göreceğiz. Bilecik'e inanıyoruz ve güveniyoruz.

Melek Mızrak Subaşı , bir mimar olarak geçmiş dönemde belediye başkan yardımcılığı tecrübesi ile kısa sürede yapmış olduğu işlerle; özellikle deprem sürecinde sizlerin çok önemli katkılarını ve Bilecik belediyesinin katkılarını sundu. Deprem sırasında i acılı alilerin olduğu yerlere kendi eliyle ulaştırarak, gözlerimle şahidim sizin sıcak şefkatli dayanışmacı elinizi deprem bölgesine götürerek hepimizin ve bütün Türkiye'nin gönüllerinde yer etmişti. Kendisini kutluyorum ve ona yolun açık olsun diyorum.”

Kaynak: BETÜL KESİK