Cumhuriyet Halk Partisi Bilecik İl Başkanı Ali Özdemir, basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda CHP Belediye Başkan adayının belirlenmesi konusunda açıklamalarda bulundu.  Belediye Başkan Vekili Melek Mızrak Subaşı’nın CHP Genel Merkezi tarafından aday olarak gösterilmesinin ardından açıklamalarda bulunan Özdemir, “Melek Mızrak Subaşı’nın atanacağına dair duyumlarımız var ama resmi olarak bize intikal eden herhangi bir şey yok.” dedi. 

Cumhuriyet Halk Partisi Bilecik İl Başkanı Ali Özdemir, Merkez İlçe Başkanı Melih Karaçam ve parti yöneticileri basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi. Cumhuriyet Halk Partisi Bilecik İl Başkanı Ali Özdemir, CHP Belediye Başkan adayının belirlenmesi konusunda açıklamalarda bulundu.  Bilecik İl ve ilçe örgütleri ile birlikte ön seçim istediklerini CHP Genel Merkezine ilettiklerini kaydeden Özdemir, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Biz şimdi il kongresini yaparken örgüt, tüzük ve Cumhuriyet Halk Partisi denklemi üzerine kurduk. Biz kongrede başka bir konu üzerinde durmadık. Değişimdir veya başka bir konu üzerinde durmadık. Kongrede parti üyelerimize verdiğimiz mesaj; örgüt, tüzük ve Cumhuriyet Halk Partisi üzerineydi.

Örgüte sahip çıkmanın ya da örgüte değer vermenin tek yolu ön seçimdir. Biz ön seçim olsun istedik. Bütün adaylarımızın hepsine eşit mesafedeyiz. Hiç kimseye zerre kadar ufacık bir taahhüdümüz veya bu konuda bir tavassutumuz asla ve asla söz konusu olmadı.  

Biz hep ön seçim dedik ama maalesef genel merkez bu dönemde ön seçim yapıp yapmama konusunda hala daha henüz kesin kararını vermiş değil. Dolayısıyla bu hafta perşembe günü açıklanacağı söylenmişti. Ama bu hafta yetişmedi. Ön seçim yapmadan evvel de kafalarına göre de atama yapmıyorlar. Yani genel merkez bir atama yaparken kendi istekleri doğrultusunda bir atama yapmıyor.

Mevcut belediye başkanları üzerinden memnuniyet anketi yapılıyor. Bu memnuniyet anketine göre mevcut adayla yürümeyi tercih ediyor. Bizim genel başkanımızın daha önce de söylediği bir şey vardı. Partinin merkez karar kurulu oluşturulurken bayanlar ön plandaydı.

Melek Mızrak Subaşı’nın olması, mevcut belediye başkanı olması, halkta bir memnuniyet anketinin sonuçlarında istenen barajın üstünde.

Bu nedenle Melek Mızrak Subaşı’nın atanacağına dair duyumlarımız var ama resmi olarak bize intikal eden herhangi bir şey yok. Hal böyle olunca biz örgütümüze karşı vermiş olduğumuz sözü yerine getirememenin bir üzüntüsünü, bir kırgınlığını yaşıyoruz. Şimdi Melek Hanım da bir ön seçim yapılsaydı çıkma ihtimali yüksekti. Diğer aday arkadaşlarımızın da aynı şekilde. Bu üyeye verilen bir değerdir. Üyeye verilen bir önemdir. Dolayısıyla üye böyle zamanlarda Cumhuriyet Halk Partisi üyeleri kendisinin görüşünün alındığını, bu da ondan memnuniyet duyar. Biz Sermaye Partisi değiliz. Biz Emek Partisiyiz. O yüzden biz de bunların dilek ve talepleri doğrultusunda ön seçime her zaman için öngörmüştük. Teşkilat olarak ön seçim talebimiz olmuştu ve tek talebimiz buydu. Hiçbir zaman bir isim zikretmedik. Bütün aday adaylarına eşit mesafede olduğumuzu her zaman vurguladık.

Hangi arkadaşımız atanırsa, hangi arkadaşımız çıkarsa biz Cumhuriyet Halk Partililer olarak sonuna kadar onunla beraberiz.  Sonuna kadar biz üstümüze düşeni yapmaya devam edeceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi’nin oraya diktiğimiz bayrağı indirmeme noktasında elimizden geleni tüm örgüt olarak, kadın kollarımızla, gençlik kollarımızla bu başarıyı elde edeceğimize inanıyorum.

Biz inanıyoruz kazanacağız. Bu noktada bir endişe, kaygı taşımıyoruz. Melek Hanım da olsa, diğer adaylar da olsaydı aynı şekildeydik. Ama Melek Hanım’ın bayan olması, bayan olmakla beraber mevcut belediye başkanı olması, halkta bir memnuniyet anketi değil sonuçların çıkması onu bir tık ön plana taşıdı. Artık genel merkezin kararına bakacağız.” Korkmaz Kesik

Editör: Korkmaz Kesik