Sıfır ve İkinci El Otomobil Alacaklara Önemli Uyarı: Bakan '1 Kasım'da Başlıyor' Dedi!

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, sıfır ve ikinci el araba alıcılarına yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Bolat, piyasanın normalleştiğini ve rekabetin artmasıyla fiyat düşüşlerinin beklendiğini söyledi.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, sıfır ve ikinci el araba alıcılarına önemli açıklamalarda bulundu. Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç ve federasyon temsilcileriyle bir araya gelen Bolat, otomotiv piyasasındaki düzenlemeler hakkında bilgi verdi.

Bakan Bolat, özellikle sahte ilanlarla mücadele konusunda önemli adımlar attıklarını ve bu adımların sonuç verdiğini belirtti. Piyasanın büyük ölçüde normalleştiğini ve fiyatlarda yüzde 15'e varan düşüşler yaşandığını ifade etti. Ayrıca, sıfır araçlarda yüzde 10 ila 20 arasında indirim kampanyalarının başladığını söyledi. Bakan Bolat, rekabetin artmasıyla fiyat düşüşlerinin devam edeceğini vurguladı.

Sahte ilanlara karşı mücadelede yeni düzenlemeler getirdiklerini ve 1 Kasım itibarıyla cezaların uygulanmaya başlayacağını açıklayan Bolat, ilan siteleri ve sosyal medya platformlarının sahte ilanlara karşı sorumlu olacağını belirtti.

Ayrıca, ikinci el otomobil fiyatlarıyla ilgili yasaklamaların bu yıl sonuna kadar geçerli olacağını ifade eden Bolat, "Al-sat" yapanların piyasa dengesini bozucu faaliyetlerine karşı yeni bir yönetmelik üzerinde çalışıldığını açıkladı.

Bakan Bolat, bu düzenlemelerin otomobil piyasasında daha sağlıklı bir rekabet ortamı yaratmayı amaçladığını sözlerine ekledi.HABER MERKEZİ