İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Sami Akyol, 12 Mart İstiklâl Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Âkif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Akyol , mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından, Milli Marş olarak kabul edilişinin 102. yıl dönümünü gururla idrak ettiğimiz İstiklal Marşı; milletimizin birlik, beraberlik ve bağımsızlığını tüm dünyaya en üst perdeden ilan eden abidevi bir eser olarak sonsuza kadar yaşayacaktır.

Büyük Şair Mehmet Akif Ersoy; Türk Milletine karşı duyduğu derin saygı ve muhabbeti bir aydın sorumluluğuyla hayatı boyunca taşırken kendisine vatanın selameti için verilen her vazifeyi fedakârlıkla yerine getirmiştir. Şahitlik ettiği sosyal ve tarihsel olaylar, Milletimizin atlattığı badireler, buna rağmen gösterilen inanç birliği onun manevi dünyasını şekillendiren milli kıymetler olarak öne çıkar. İstiklal Marşı’mızın her dizesinde bu kıymetlerin güçlü etkisini görürüz. "Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli / ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli" mısralarında ifade edilen mukaddes değerler “Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım / Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!" nidasıyla tarihe nakşedilen bağımsızlık tutkusu, Mehmet Akif Ersoy'un Milletimiz ve medeniyetimiz karşısında duyduğu samimi hislerdir.

Milli mücadele günlerinin heyecanını destansı bir şekilde yansıtan İstiklal Marşımız, dün olduğu gibi bugün de kalplerimizi, ruhlarımızı birleştirerek yolumuzu aydınlatmaya devam edecek ve eşsiz vatanımızın semalarında ilelebet yankılanacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Marşı'mızın Milli Marş olarak kabul edilişinin 102. yıl dönümünü kutluyor; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm Kurtuluş Savaşı kahramanlarını, büyük şair ve fikir adamı Mehmet Akif Ersoy'u, şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranlarımla yâd ediyorum.”