Bilecik LÖSEV İl Gönüllüsü Güler Durmaz,  yaklaşan kurban bayramı öncesi Bilecik’teki kurum ve esnafları ziyaret ederek LÖSEV’e bağış kampanyası hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Kendisinin de 3 yıldır LÖSEMİ tedavisi gördüğünü ve kendisi gibi tüm Lösemi hastaları için mücadele verdiğini belirten, kurban bağışlarının LÖSEV’e yapılmasıyla kanser ile mücadele eden çocukların yanı sıra yetişkin kanser hastalarına da “can” olacağını belirtti. 

“Her Kurban Lösemili Çocuklara Can” çağrısı yapan Durmaz, 
LÖSEV’in bağışlanan kurban etlerini 12 ay boyunca lösemili çocuklar ve tüm kanser hastaları için Türkiye’de dağıtıldığını dile getirdi. 
Durmaz, “25 yıldır kanserle mücadelede en ön safta yer alan LÖSEV,Kurban Bayramı sevincini, lösemili ve kanser ile mücadele eden çocukların yanı sıra yetişkin kanser hastalarının da evlerine taşıyor. LÖSEV, yardımlaşmanın ve paylaşmanın ortak mutluluğunu, 22 yıldır gerçekleştirdiği vekaleten kurban kesimleriyle sadece veren elden alan ele değil aynı zamanda gönülden gönüle ulaştırıyor.
LÖSEV Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı, 2002 yılından bu yana Türkiye’de vekaleten kurban kesimi yapıyor ve ihtiyaç sahibi, Vakfa kayıtlı binlerce lösemi ve kanser tedavisi gören hastalara dağıtıyor. Kesimler, Kurban Bayramı’nın ilk üç gününde, adak kurbanları ise Arife günü dini vecibelere uygun olarak yapılıyor.

LÖSEMİLİ ÇOCUKLARA 12 AY TAZE ET
Kesilen kurban etinin bir kısmı dinlendirilerek bayramdan hemen sonra kalanı ise kesen kurumlara emanet edilerek 12 ay boyunca vakumlanmış ambalajlarda taze et ve et ürünleri şeklinde LÖSEV’e kayıtlı ailelere ulaştırılıyor.
Türkiye genelinde sayıları 90 bini aşkın LÖSEV’e kayıtlı ailelerden sosyal incelemeleri tamamlanan ve ihtiyaçlarına göre sıralanan ailelere yıl içinde düzenli ve eşit olarak bu bağışlar kuşbaşı,bonfile, biftek ağırlıklı olarak dağıtılıyor. Ayrıca LÖSEV aileleri bu et ve et ürünlerine, içerisinde kendilerine özel bakiyeleri olan,yalnızca taze et ve et ürünleri alımı yapabilecekleri LÖSEV Et Kart ile de büyük marketlerden erişebiliyor.”dedi.

LÖSEV KURBANLIK BAĞIŞ 2024 FİYATLARI
Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) kurban kesim bedeli 12 bin 900 TL olarak belirlendi. LÖSEV kurbanlık fiyatı 2024 açıklamasında, “Kurbanınızı kesiyor, etini 12 ay boyunca lösemili çocuklarımız ve tüm kanser hastalarımıza dağıtıyor” denildi. Kurban Bayramı için bağış alan LÖSEV kurban bağışı yapmak için 12.900 TL ödemeniz gerekiyor.

LÖSEV KURBAN BAĞIŞI NASIL YAPILIR?
LÖSEV kurban bağışı yapmak için tüm banka şubelerinden “BAĞIŞ EKRANLARI” aracılığıyla masraf ödemeden ya da internet bankacılığı üzerinden bağış yapabilirsiniz. LÖSEV kurban bağışı için https://www.losev.org.tr/bagis/kurban.html adresine giriş yapın. Sizden istenen Ad-Soyad, Telefon, e-mail, vekalet ve kart bilgilerini doğru ve eksiksiz şekilde doldurun. “Gönder” butonuna tıkladıktan sonra LÖSEV kurban vekaletiniz alınmış olacak.

LÖSEV’e yapılan kurban bağışları ile ilgili merak edilen sorular şu şekilde açıklanıyor:
LÖSEV kurban kesiyor mu?
15 yıldır et entegre tesislerine gidiyor, vekâleten Türkiye’de kurban kesimi yaptırıyor, etini Lösemili ve Kanserli Çocuklarımıza ve yetişkin kanser hastalarına dağıtıyoruz. Kurbanlık vasfına haiz küçükbaş veya büyükbaş hayvanlar en modern kesimhanelerde dini esaslara uygun şekilde Kurban Bayramı’nın 1, 2 ve 3. günlerinde kesilip, eti, derisi ve tüm organları değerlendiriliyor.
Adak kurbanı kesiyor mu?  
Bayramdan bir gün önce, Arife günü, adak kurbanları kesilirken tüm yıl içinde de adak bağışlarınızı kabul ediyor, etini dağıtıyoruz.
Vekâleten kurban ibadeti olur mu? 
Diyanet İşleri Başkanlığı Allah’a yakınlaşmak için gerçekleşen kurban ibadetlerinin mali bir ibadet olduğu için vekâleten yapılabileceğine dair cevaz verir ve “Dinimiz gereğince kurbanın rüknü; kurban kesilerek kanın akıtılmasıdır” der.
Dini vecibelere uyuluyor mu?
Vasıflarına uygun kurbanlıkları din görevlisi, veteriner hekim, noter yetkilisi, kalite güvence sorumlusu ve kasaptan oluşan bir ekip huzurunda dini vecibelere uyarak, isimlerinizi tek tek okuyarak ve kan akıtarak kesiyoruz.
5-Kurban eti hemen dağıtılıyor mu?  
Kurban etlerinin bir kısmını dinlendirerek bayramdan hemen sonra, kalanı ise kesen kurumlara emanet ederek 12 ay boyunca taze etleri vakumlanmış ambalajlarda dağıtıyoruz.

Dışarıdan kurban eti ve derisi kabul ediyor musunuz?  
Yalnız Ankara, İncek’te bulunan LÖSANTE Hastanemiz, Ankara Tulumtaş, Koparan’da bulunan Lösemili Çocuklar Köyümüz ile Ataşehir LÖSEV binamızdaki soğuk hava depolarımızın kapasitesi kadar et kabul ediyor, canlı hayvan, konserve et ve kurban derisi bağışlarınızı almıyoruz.

Kesilen kurban etinden bir parça alınabilir Mİ?
Kurbanlarımız büyük et entegre tesislerinde kesildiği için bu mümkün olmamaktadır. Kurbanınızın tamamını Lösemili ve Kanserli Çocuklar için bağış olarak kesiyor ve değerlendiriyoruz.

Kurban kestirmeden Lösemili Çocuklara bağış yapılır mı?
Kurbanın rüknü kanın akıtılmasıdır. Ancak kurban ibadeti mali bir ibadettir. Dilerseniz ‘Kurban Bayramı Bağışı’ ile ilaç, kan, ilik bulamayan; hastanede yatacak ve tedavi olacak maddi gücü olmayan; eğitim ve öğrenimlerine devam edemeyen hastalarımıza destek olabilirsiniz. 

Bağışı sonrası bilgilendirme yapılıyor mu?
Bağışınız tarafımıza ulaştıktan sonra ve eğer vekâleten Türkiye’de kurban kesimi bağışı ise kesimden sonra olmak üzere en az iki kere iletişime geçiyoruz. Bu sebeple bağış sırasında telefon/adres/email gibi iletişim bilgilerinizi doldurmanızı/güncellemenizi önemle rica ediyoruz. Bilgilendirme: Kişisel Verileri Koruma Kanunu (KVKK) nedeniyle hesap sahiplerince bankalara verilen bilgilerin 3. şahıs ve kurumlara akışı ile alakalı olarak hesap sahipleri bilgilerinin paylaşılmasını istememiş olabilirler. Bankalardan vakfımıza ulaşan bilgilerinizde eksikler olması halinde geri bildirim yapılamayabileceğini hatırlatır, Vakfımızla iletişime geçmenizi rica ederiz.

Vekaleten kesilen kurbanlar kesilir kesilmez çocuklarımıza ulaştırıldığı gibi 12 ay boyunca taze et ve et ürünleri şeklinde dağıtılmaya devam ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın icazeti ile kalan et, deri vb. kıymetler rayiç bedel üzerinden ekonomik değerlendirilerek gelir elde edilip hastaların ücretsiz tedavileri, bu tedaviler için merkezlerin yapımı, eğitim ve sosyal ihtiyaçları ile hastalarımıza ve ailelerimize maddi destekler için vakıf amaçlarımız doğrultusunda sarf edilecektir.”

Kaynak: GAMZE ELMAS