Bilecik'te 21-27 Ocak tarihleri arasında kutlanan Osmanlı Haftası münasebetiyle, Bilecik Müzesi'nde akanlık Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcısı Kılıç Ustası Sezer Sargıl’ın yapmış olduğu eserlergörücüye çıktı.

Açılışa Vali Kemal Kızılkaya, AK Parti Bilecik Milletvekili Selim Yağcı, Belediye Başkanı Melek Mızrak Subaşı, İl Genel Meclisi Başkanı Osman Yılmaz, siyasi parti ve kurum temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Sergi açılışında konuşan İl Kültür ve Turizm Müdürü Serkan Bircan, “21 ve 27 ocak Osmanlı Devleti’nin kuruluş haftası olarak kutlanmakta. Bu amaçla Usta sanatçımız Sezer Sargıl tarafından 2 yıl süre zarfı içerisinde gerçekleştirmiş olduğu sanat icrasını bu hafta vesilesiyle sergi olarak 2 hafta boyunca müzemizde gerçekleştireceğiz.” dedi.

Sezer Sargıl ise 10 yıldır bu işle uğraştığını vurgulayarak, ”Genellikle tarihi silahlar üzerine çalıştım. Atalarımızın kullanmış oldukları kılıçları yapıyoruz. Kılıçlarımız gerçektir, imitasyon olmasına rağmen gerçek harp kılıçlarıdır. Üstün olarak yaklaşık 6 bin kat çelik olan kılıçlarımız da var ama bunlar yapılırken bir kılıç yaklaşık 3 ayda çıkıyor. Şuanda sergimizde bulunan ürünler kahraman Türk sultanlarının kılıçlarıdır. Sebebi ise bunlar hiç yenilmeyen komutanlarımızdır. İslami kılıçlarımız da bulunuyor sergimizde tüm meselemiz atalarımızı anmaktır. Bu işi Türkiye’de aslına uygun olarak yapan iki arkadaşız. Bunu başka yapanlar da var ancak fabrikasyon yapıyorlar. Ben bunu kendi kendime öğrendim. yeri geldi Kitaplardan araştırdım. Deneme yanılma yöntemleriyle bu güne kadar getirdim. Amacım en iyisi ve en güzelini çıkartabilmekti. Üzerindeki yazıları bile 24 ayar altından işlendi, en iyisi olsun istedik. Bir kılıcın kebzesindeki bir taşı bile Özbekistan’dan getirtiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hayme Ana, Gazi Osman Paşa, Fatih Sultan Mehmet, Mihal Gazi, Osman Gazi, Halid bin Velid, Selahattin Eyyubi, Sultan Alparslan, Metehan, Barbaros Hayrettin Paşa, Yavuz Sultan Selim, Kanunî Sultan Süleyman, Sultan Tuğrul Bey, 4. Murat Han başta olmak üzere Türk Büyüklerimizin tarihe yön verdikleri savaşlarda kullandıkları kılıç ve savaş aletleri sergide yer alıyor.

Bilecik Müzesi'ndeki sergi, 5 Şubat’a kadar devam edecek.