Belediye Meclisinde iç borçlanma konusunda Belediye Başkan Vekiline yetki verilmesi gündemi belediye meclisinde tansiyonu yükseltti. Geçtiğimiz yerel seçimlerde Millet İttifakı çatısı altında CHP ile ortaklaşa seçime giren İYİ Parti, gündem maddesinde çekimser kaldı. İYİ Parti grubunun bu tutumu Belediye Başkan Vekiline iç borçlanma yetkisinin verilmesine engel olurken ‘İYİ Parti ittifak ortağını sattı’ yorumlarını beraberinde getirdi.

Bilecik Belediye Meclisi Ocak ayı 1’inci birleşim toplantısı gerçekleştirildi. Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapılan toplantıda iç borçlanma konusunda Belediye Başkan Vekiline yetki verilmesi talebi mecliste tansiyonu yükseltti. CHP grubu, iç borçlanma konusunda Belediye Başkan Vekiline yetki verilmesine evet oyu verirken AK Parti ve MHP ret oyu verdi. İYİ Parti grubunun çekimser kalmasıyla gündem maddesi reddedildi.

BAŞKAN SUBAŞI: “HİZMET AKSAMASI OLABİLİR”

Belediye Başkan Vekili Melek Mızrak Subaşı, “AK Parti, MHP ve İYİ Parti’nin oylarından dolayı ilimizde bir hizmet aksaması olabilir.” dedi. Başkan Subaşı, konu ile ilgili “Meclisimizin Cumhuriyet Halk Partisi’nin oylarına rağmen herhangi bir borçlanma yapamayacağız. Bundan sonraki 3 aylık dönemde AK Parti, MHP ve İYİ Parti’nin oylarından dolayı herhangi bir hizmet aksaması olabilir. Bunu buradan sevgili vatandaşlarımıza duyurmak isterim.” açıklamasında bulundu.

İYİ PARTİLİ KAYA’NIN MECLİS GÜNDEMİNDEN HABERİ YOK MU?

Çekimser oy kullanarak iç borçlanma konusunda Belediye Başkan Vekiline yetki verilmemesini destekleyen İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Sadık Kaya, “Borçlanmayı neden istediğinizi bize söylemediniz. Bizi bilgilendirmediniz” ifadelerini kullandı. Kaya’nın ‘bu konuda bizi bilgilendirmediniz’ ifadeleri ‘İYİ Parti grubunun meclis gündeminden haberi yok mu?’ sorusunu gündeme getirdi.

BAŞKAN SUBAŞI: “MECLİS GÜNDEMİNDE BU MADDE VARDI”

Bunun üzerine Belediye Başkan Vekili Melek Mızrak Subaşı, “Meclis gündeminde iç borçlanma konusu var zaten. Bu meclis gündemini herkese bildirdik. Biz borçlanmayacağız. Gerekli durumlar oluşursa diye bu kararı almak istedik. Herhangi bir borçlanma yapmayacağız. Aralık ayında her yıl rutin olarak geçen bir karardı.” açıklamasında bulundu.

AK Parti Belediye Meclis Üyesi Muhammed Karadayı, AK Partili belediyelerinin hizmetlerini örnek göstererek iç borçlanma isteğine tepki gösterdi. Bunun üzerine Belediye Başkan Vekili Subaşı meclis oturumunu sonlandırdı.

BAŞKAN SUBAŞI O İSMİ GÖREVDEN ALACAK MI?

2019 yılındaki yerel seçimlerde Millet İttifakı çatısı altında CHP ile İYİ Parti ortak aday ile Belediye Başkanlığını kazanmıştı. Geçtiğimiz Mayıs ayında gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinin ardından İYİ Parti, Millet İttifakından ayrıldığını açıklasa da Bilecik’te ittifak devam etmişti. Bilecik Belediye Başkan Vekili Subaşı’nın, ittifak sonucu Belediye Başkan yardımcılığına getirilen Ahmet Gürses’i yaşanan bu gelişmelerin ardından görevden alıp almayacağı merak konusu oldu. 

Diğer yandan, Başkan Subaşı'nın Ahmet Gürses'in borçlama yetkisi olacağı ile ilgili konunun meclis gündemine geleceğini belirtilerek özel olarak aradığı, Gürses'in meclise davet edilmesine rağmen bizzat hasta olduğunu ileri sürerek gelmediği de gelen iddialar arası da yerini aldı. KORKMAZ KESİK

Editör: Korkmaz Kesik