Bilecik’teki girişimciler için büyük fırsat, IPARD III Programı 2. Başvuru Çağrı İlanı yayımlandı.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) IPARD III Programı İkinci Başvuru çağrı ilanına çıktı. Programın büyük ilgi görmesi üzerine IPARD III Programı, bu yıl 81 ili kapsayacak. 

AK Parti Bilecik İL Başkanı Serkan Yıldırım, geçtiğimiz yıl Bilecik’in İPARD’ın fon kapsamına alındığını belirterek, bir çok üreticinin yüzde 65’in üzerine hibe desteği alacağını kaydetmişti.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), IPARD III Programı 2. Başvuru Çağrı İlanını 28 Haziran 2024 tarihi itibarıyla yayımladı. Bu kapsamda yatırımcılar, proje başvurularının online sistem kayıtlarını 12 Temmuz–16 Ağustos 2024 tarihleri arasında https://onlinebasvuru.tkdk.gov.tr/ internet sitesi üzerinden yapabilecekler. Başvuru paketlerinin teslimi ise 29 Ağustos 2024 tarihine kadar 42 TKDK İl Koordinatörlüğü ve 39 ilde faaliyet gösteren TKDK İl İrtibat Ofislerine yapılacak.
PARD Programı kapsamında desteklenen 'Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme Tedbiri' altındaki yenilenebilir enerji sektörü projeleri değerlendirilirken, başvuru sahiplerinin son 3 yıllık dönemdeki elektrik tüketim verileri inceleniyor. Bu çerçevede, 6 Şubat 2023 depremlerinden etkilenen illerde yenilenebilir enerji projesi başvurusunda bulunacak girişimcileri mağdur etmemek amacıyla istisnai bir düzenleme yapıldı.

Yüzde 75’e Varan Hibe Desteği Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından yapılan açıklamada, “IPARD-III Programıyla bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi, işlenmesi ve pazarlanması, arıcılık ve arı ürünlerinin üretimi, işlenmesi ve pazarlanması, zanaatkarlık ve yöresel ürün işletmeleri, kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetleri, kültür balıkçılığı, makine parkları ile yenilenebilir enerji tesisleri sektörlerinde sunulacak projelerin yapım işleri, makine-ekipman ile hizmet alımları ve görünürlük harcamalarına yönelik giderlerinin desteklenecek. IPARD-III Programı gereğince, bu çağrıda hibe oranı yüzde 60 olup genç çiftçiler ve sertifikalı organik tarım üreticileri tarafından yapılacak yatırımlar için bu oran yüzde 70'e kadar çıkabilecek. Ayrıca projede atık yönetimi, yenilenebilir enerji ve döngüsel ekonomi (atık malzemelerin verimli şekilde yeniden kullanımı) ile ilgili olarak yapılacak harcamalar için de o harcamaya özel ilave olarak yüzde 10 hibe desteği sağlanabilecek. Proje başvurularındaki toplam hibe oranı ise yüzde 75'i geçemeyecektir. IPARD III Programı 2. Başvuru Çağrı dönemimizin üreticilerimize, girişimcilerimize hayırlı olsun” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: MEHMET ÖZGÜR