Bilecik’in tek kadın İl Genel Meclis Üyesi Nurcan Özçakır, gazetemizi ziyaret etti. Gazetemiz yetkilisi Cafer Elmas ile siyasi gündeme dair görüşen Özçakır, kadınların yönetimde olduğu daha verimli çalışmalar yapmayı hedeflediğini dile getirdi.

Tecrübeli bir iş insanı ve dernek yöneticisi olan Özçakır, 31 Mart yerel seçimlerinde CHP Bozüyük İl Genel Meclis Üyesi adayı olarak seçilmiş ve tek kadın üye olarak göreve başlamıştı.

Diğer yandan Bozüyük OSB Müteşebbis Heyetinde Başkan Vekili olarak da görev alan Özçakır, gazetemizi ziyaret ederek Cafer Elmas’a geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Bu zamana kadar edindiği tecrübe ile birlikte sahip olduğu görevin onur ve gururunu taşıdığını belirten Özçakır, yönetim kademelerinde de yer alarak rol model olmanın mutluluğunu yaşadığını ifade etti.

Özçakır, Elmas’a yaptığı açıklamada, “Geçmişten bugüne her alanda iş insanı olarak sanayi sektöründe ticaret odasında kadın girişimci kurulu olarak sivil toplum kuruluşları  birçok derneğin kurucusu ve yönetiminde yer alarak her alanda topluma hizmet etmeyi kendime görev edinmiştim. İl Genel Meclisinde olmak isteme sebebim de zaten köy kökenliyim. Bozüyük’te Dübekli diğer adıyla Yörükçepni Köyü’nde evimiz var. Hafta sonları köyde de yaşıyoruz. Köylerde yaşayanların sorunlarını ve taleplerini da biliyoruz.  Buradan yola çıkarak köyde yaşayan nüfus maalesef az kaldı. Tarım ve hayvancılık bitti. Okullar kapandı, taşımalı sisteme döndü.  Köylerde genç nüfusumuz yok. Tekrar köye dönüşü sağlamak, bir kadın olarak üretime daha çok önem vermek, tarım ve hayvancılık alanlarında mümkün olduğunca destek vererek köye dönüşü sağlayabilmek . Köydeki yaşantının refah düzeyini yükselterek, hayatın aktif olmasını sağlamak istiyoruz.

 Diğer yandan, Bozüyük büyük bir ilçemiz. Her alanda da Bilecik’te bir ayağımız vardı. Bu görevi almakla da topluma daha çok aktif, daha çok verimli, daha fazla hizmet ve destek sağlayabileceğimi düşünüyorum. Bozüyük’te bugüne kadar hiç İl Genel Meclis Üyesi olmamıştı, ben de zaten ilkleri yaşıyorum. Geçmiş dönemde de Bozüyük Ticaret ve Sanayi Odasında yıllar önce ilk defa bir iş insanı bir kadın olarak göreve başlamıştım. İmalat Grubunda Komite Başkanlığı, Disiplin Kurulu Başkanlığı yapmıştım.

Şu anda da kadınlarımız Meclis Üyeliğine giriyor. Ne mutlu ki şimdi İl Genel Meclisine girdiğim için bundan sonraki süreçte inşallah daha çok her alanda, yönetim kademelerinde kadınların olması için bir rol model görevi üstlenmenin gurur ve mutluluğunu yaşıyorum. Bu dönem de Bilecik’te tek İl Genel Meclis Üyesiyim. Bunu inşallah pozitif ayrımcılığa dönüştürerek kadınlara yönelik de güzel hizmetler ve çalışmalar yapmayı düşünüyorum ve görevimin başındayım.”

Kaynak: BETÜL KESİK