31 Mart yerel seçimlerinde yeniden aday olan Vezirhan Belediye Başkanı Hüseyin Ocak, gazetemizin konuğu oldu. Seçim maratonunda son viraja girilirken gazetemize konuk olarak çalışmalarını, önümüzdeki dönem projelerini anlatan Başkan Ocak, gazetemiz yetkilisi Cafer Elmas ve muhabiri Betül Kesik’in sorularını yanıtladı.


“VEZİRHAN’DA SEÇİM BİTMİŞTİR
Vezirhan’da çok yoğun bir ilgi ve destek gördüğünü belirten Başkan Ocak, “Vezirhan’da seçim bitmiştir.” diyerek  önümüzdeki dönem için ise iddiasını net bir şekilde ortaya koydu.
Saha çalışmalarını ve halkın tepkilerini değerlendiren Başkan Ocak, “Biz genel başkanımızın takdirleriyle aday olduktan sonra hemen akabinde seçim çalışmalarına başladık. Büyük coşkuyla başladığımız seçim çalışmaları büyük bir coşkuyla devam ediyor. Her türlü yaptığımız organizasyonda coşku her geçen gün daha da artıyor. Bizim açımızdan baktığımız zaman şunu net bir ifadeyle söyleyeyim Bilecik kamuoyuna, Vezirhan’da seçim bitmiştir. 31 Mart gelmeden Vezirhan’da seçim bitmiştir.  O kadar iddialı konuşuyorum.” dedi.

D S C 1295

Ocak, gündeme özel merak edilen sorularımıza şu sözlerle yanıt verdi:


SEÇİM ÇALIŞMALARINIZ NASIL GİDİYOR?
Bizim açımızdan baktığımız zaman şunu net bir ifadeyle söyleyeyim Bilecik kamuoyuna, Vezirhan’da seçim bitmiştir. 31 Mart gelmeden Vezirhan’da seçim bitmiştir.  O kadar iddialı konuşuyorum. 


İSTİHDAM VE GÖÇ ÖNLEME KONUSUNDA VEZİRHAN’NA NASIL ÇALIŞMLAR YAPTINIZ?
3 bin nüfuslu bir beldedeyiz. Hüseyin Ocak olarak 5 yıllık belediye başkanlığı dönemim içerisinde 400 kişinin istihdamı için doğrudan aracı oldum. Kendi bölgemizde ve Bilecik’e yakın bölgelerde gençlerimiz dışarı gitmesin diye hepsine köprü olduk. Vezirhan’da kim çalışmak isterse bu işletmede çalışabiliyor. 


GENÇLERİN SOSYAL AKTİVİTESİ İÇİN ÖNEMLİ ÇALIŞMALARINIZ OLDU. YENİDEN SEÇİLİRSENİZ BU YÖNDE YENİ ÇALIŞMALARINIZ OLACAK MI?
 Vezirhan’da yapısal eksiklerin büyük bir kısmını bitirdik. Daha yaşanabilir bir kent haline getirmek için sosyal, spor, kültür alanları çoğaltmak gerekiyor. Bu dönemimiz de bunların yapıldığı bir dönem olacak. 


SAĞLIKLI YAŞAM MERKEZİ, ZOBRAN MESİRE ALANI, SANAYİ VE GARAJ YOLU GİBİ BAZI ALANLARIN BAKIMSIZ KALDIĞINA DAİR BAZI ELEŞTİRİLER VE İDDİALAR VAR? BU KONUDA NE DEMEK İSTERSİNİZ?
Siz rakibim olan kişinin çektiği bir videodan bahsediyorsunuz. Bazı noktaları videoya çekmişler. Kervansaray, şu an mülkiyeti başkasında olan çadırı çekmişler. Buralarda inşaatlar devam ediyor. Farkında olmadan video çekerek bizim reklamımızı yapıyor. Rakibimiz de bize çalışıyor. 


HÜSEYİN OCAK 5 YILDA VEZİRHAN’A NE VERDİ? 
Öncelikle bizler dedik ki, bu kamu kaynaklarını doğru kullanacağız. Bu noktada üzerimize ne düşüyorsa onu yaptık. Vezirhan’da altyapı ve üstyapıda şu an hiçbir sorun yok. 


KARASU KONUSUNDA SİZE ÇOK ELEŞTİRİLER OLDU. BU KONUDA NE DERSİNİZ?
Ben, Vezirhan Belediye Başkanıyım. Belediyeler Birliği Başkanı olarak eleştirildik. Böyle bir şey yok. Bilecik’e su getirmede mükellef olan Bilecik Belediye Başkanıdır. yöneltmek istiyorum, bu su isale hattının yenilenmesi için bu suyu kesmeniz lazım. Bilecik kent merkezinin şu anda ikinci bir su alternatifi yoksa bu hattı nasıl yenileyeceksiniz? Suyun akmasında sorumlu belediye başkanıysa, suyun akmadığı zaman da bunun sebebi yine o kişidir. Birlik Başkanı olarak başkasına atfedilecek bir suç değil. 


SEÇİLİRSENİZ ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM NELER YAPACAKSINIZ? VEZİRHAN İÇİN HAYALİNİZ NEDİR? PROJELERİNİZ NELER?
Şehri büyütmek istiyoruz. Vezirhan’ın 10 bin kişiye bakabilecek bir potansiyeli var. Konut ihtiyacınız çözeceğiz. Yeni imar düzenlemesi yaparak arsa alanları üreteceğiz. Vezirhan’ı kültür merkezi haline getiriyoruz. Biz bugün bu şehrin kapısını açmak istiyoruz. 


VEZİRHAN’DA BİR ÇİMENTO FABRİKASI VAR. BİR TANE DAHA KURULMASI İÇİN GİRİŞİMLER OLUŞTU. ŞU ANDA BU KONUDA DURUM NEDİR? 
İkinci çimento fabrikası bizim gündemimizden tamamen kalktı. Çimento fabrikası biz geldiğimiz zaman zaten kurulmuştu. Şu anda o alana güneş panelleri üretimi için bir yer düşünülüyor. 


ŞU ANDA DEVAM EDEN ÇİMENTO FABRİKASININ BELEYE BİR ZARARI YA DA FAYDASI VAR MI?
Zararını şu ana kadar çok hissetmedik. Doğasal noktada bakıldığı zaman madenin olduğu bir dağımız var. Orası komple gidiyor. Ama Vezirhan’ın bulunduğu yön konusunda bir sıkıntı yok. Faydası da kısmen var. Oradaki insanlarımız çalışıyor, ekmek yiyor. 


BOZKURT EVLERİNİN 1’İNCİ ETABI TAMAMLANDI. 2’İNCİ ETABI NE ZAMAN BAŞLIYOR?
1 Nisan’da başlıyoruz. Birinci etabı tamamladık ikinci etabıyla alakalı şu anda projelendirilmiş, ruhsatı kesilmiş, kat irtifakları yapılmış, tapuları dahi çıkmış sadece inşaat başlaması kaldı.


YENİ İMAR ALANLARI AÇACAK MISINIZ?
Bizim arsa problemimiz var. Dolayısıyla yen imar alanları açmamız gerekiyor. Bir halk toplantısı yaparak 18 uygulayabileceğimiz alanları, sanayi, ticari, konut alanlarını konuşmak gibi bir düşünce var. 


VEZİRHAN HALKI NEDEN BİR DÖNEM DAHA HÜSEYİN OCAK’A OY VERSİN?
Biz Vezirhan Belediyesine geldiğimiz zaman girişte şöyle bir yazı yazıyordu. İlk talimatım da bu yazıyı değiştirin oldu 
Biz kimliği ne olursa olsun, bizim yanımızda olsun karşımızda olsun, bize hakaret etmediği sürece bu kurumun kapılarını herkese açtık. Herkesin hizmet almasını sağladık. Herkesin kolayca kapıdan içerisi girmesini sağladık. Sadece bu neden bile bu şehrin bana 5 yıl daha yetki vermesi yeterli.

Kaynak: Betül KESİK