Bilecik İl Müftülüğü tarafından 2024 yılı hac ön kayıtlarıyla ilgili önemli bilgiler verildi.

Hac yolculuğuna gitmek isteyen vatandaşların uygun tarihlerde başvurularını yapmasına dikkat çekilirken, açıklamada şu bilgilendirmeler yer aldı:

“2024 yılında ilk defa hacca gitmek üzere müracaat etmek isteyen vatandaşlarımızın ön kayıtları 13 Eylül 11 Ekim 2023 tarihleri arasında e-devlet üzerinden alınacaktır.

Kaydı başkanlıkça yenilenen Hacı Yolcuları;

Kuraya gireceği il, adres iletişim bilgileri ve konaklama türü değişikliklerini e-devlet üzerinden

Kura birlikteliğine dair değişiklik talepleri ile ilgili olarak hac kura katsayıları aynı yıla ait olan kişiler e-devlet üzerinden

Hac kura katsayıları farklı yıllara ait olan kişiler ise iş ve işlemlerini il/ilçe müftülüklerinden 13 Eylül 11 Ekim 2023 tarihleri arasında yapılabileceklerdir.

Hac konaklama türleri

Oda tercihli konaklama türü normal konaklama Otel tip konaklama türü yakın mesafe konaklama şeklini değiştirilmiştir

NORMAL KONAKLAMA

 Mekke Medine'de; 2-3 veya oda durumuna göre 4 kişilik standart odalarda konaklama yaptırılacaktır Mekke'de Mescid-i Haram’a en fazla 7 kilometre; Medine'de ise Mescid-i Nebevi’ye yürüme mesafesinde standart, normal otellerde konaklama yaptırılacaktır.

Yemekler

 Sabah kahvaltı, akşam standart menü ve öğle için kumanya şeklinde verilecektir.

Süresi uçak programına göre azami 40 gün olacaktır. (Bu süre uçak planlamalarındaki duruma göre farklılık arz edebilecektir) Medine'deki konaklama süresi 4-5 gün arasına planlanacaktır.

YAKIN MESAFE KONAKLAMA

Mekke ve Medine şartlarında günlük oda temizliği, çarşaf ve havluların değişimi vb. hizmetleri veren 4 veya 5 yıldızlı otellerde; 2 veya 3 kişilik odalarda konaklama yaptırılacak olup, iki öğün açık büfe yemek verilecektir.

Kalış süresi uçak planlamalarındaki programa göre 12-22 gün aralığında olacaktır. (Bu süre uçak planlamalarındaki duruma göre farklılık arz edebilecektir)

Bu konaklama türleri ile ilgili olarak; otelin ismi, mesafesi, ücreti, kaç öğün yemek verileceği ve diğer hizmetlerle ilgili açıklamalara kesin kayıt tarihlerinde yapılacak ilanlarda ve hazırlanacak broşürlerde yer verilecektir.

Bu kategoriler ile ilgili Hac ücretleri; Suudi Arabistan Krallığı Hac ve Umre Bakanlığı ile yapılacak Hac protokol görüşmeleri sonucunda Bakanlıklar arası Hac ve Umre Kurulu’nun Hac kesin kayıtları ile ilgili toplantısında karara bağlanacak ve kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Hac yolcuları normal konaklama veya yakın mesafe konaklama türlerinden birini tercih edeceklerdir.

Yapılacak tercihlerin bağlayıcı olacağı ve daha sonra konaklama türü değişikliklerine izin verilmeyeceğinden, müracaat edenlerin konaklama türleri hakkında tercihlerini doğru bir şekilde yapmaları çok önemlidir.

Hac yolcuları müracaatlarını yaptıktan sonra mağduriyet yaşamamaları için kayıt durumlarını e-devlet üzerinden sorgulayabilecek, bilgilerinde eksiklik veya yanlışlık olanlar durumlarını süresi içerisinde düzeltebileceklerdir.

Kayıtların T.C kimlik numarası ile yapılacağından T.C pasaportu ibraz edemeyecek durumda olanların kayıtları alınmayacaktır.

Hacca götürülmek istenen 0-12 yaş arası çocukların kayıtları ebeveynleri ile birlikte yapılacak, bu yaştaki çocuklar ebeveynlerinin kura katsayısını etkilemeyecektir.

Grup birlikteliği veya grup değişikliği taleplerinin tüm grup üyelerinin onayları alınarak, birliktelik işlemleri il ve ilçe müftülüklerinde kura katsayısı ile ilgili gerekli bilgilendirmeden sonra yapılacaktır.

Belirlenen kayıt süresi içerisinde grup birlikteliği yapmayanların bilahare kayıtlarının birleştirilmesi yönündeki talepleri karşılanmayacaktır.

Başkasının yardımı olmadan günlük aktivitelerini gerçekleştiremeyecek derecede engelli, hasta veya yaşlı olan vatandaşlarımız müracaatlarını hacca hiç gitmemiş refakatçileri ile birlikte yapabilecektir.

(Bu durumda olanlar çekilen kura sonucuna göre kesin kayıt hakkı elde etmeleri halinde kişinin sağlığı açısından yerine vekil göndermeleri tavsiye edilir.)

Daha önce hacca gidenlerin müracaatları kabul edilmeyecek, müracaatlardan veya kura çekiminden sonra hacca gittiği tespit edilenlerin kayıtları silinecek ve ön kayıt ücretleri iade edilmeyecektir.

Ön kayıt ücretini yatırdığı halde süresi içerisinde müracaatını tamamlamayanların müracaatları kabul edilmeyeceğinden, vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamamaları için Hac müracaatlarını belirlenen süre içerisinde yapmaları önem arz etmektedir.” KIYMET TUNCA