Eğitim-öğretim faaliyetlerinin niteliğini artırmak ve öğrencileri geleceğe hazırlamak için tüm okullarda etkinlikler planlamak, yürütmek ve faydalılığını izlemek amacıyla yürütülen BİL-EN Programı Bilecik’te eğitimde meyvelerini vermeye başladı.

21 Nisan 2024 tarihinde gerçekleştirilen İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavına Türkiye genelinde 1 milyon 86 bin 894 öğrenci başvurdu. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan sonuçlara göre ülke genelinde devlet koruması altında olan ve diğer kanunlarla burs hakkı tanınan 4 bin 519 öğrenci; sınav sonucuna göre 70 bin öğrenci burs almaya hak kazandı.

BİLECİK’İN GURURLARI!

Bilecik’te ise Osmaneli Şehit Osman Er Anadolu İmam Hatip Ortaokulu  8.sınıf öğrencisi Aybike Altıntaş, Merkez Edebali Ortaokulu  5.sınıf öğrencisi Aynur Karakaya, Bozüyük Fatih Sultan Mehmet İmam Hatip Ortaokulu  5.sınıf öğrencisi Mahmut Eymen Yücel, Merkez Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu  8.sınıf öğrencisi Yiğit Buğra Toros, Merkez Murat Hüdavendigar Ortaokulu 6. Sınıf öğrencisi Ömer Semih ve Merkez Murat Hüdavendigar Ortaokulu 6. Sınıf öğrencisi Osman Uslu sınavda tam puan alarak Türkiye 1’incisi oldular.

VALİ AYGÖL, “BİLECİK TARİHİNDE NADİR YAŞANAN BİR BAŞARI”

Başarılı öğrencileri makamında ağırlayan Vali Şefik Aygöl, öğrencileri tebrik ederek ödüllendirdi. BİL-EN Projesi ile başarılı öğrencilerin arttığını görmenin büyük bir gurur kaynağı olduğunu belirten Vali Aygöl, “Bilecik’te herkes eğitimi önemsiyor. Biz de sene başında hem eğitim camiası hem de bütün unsurların içerisinde olduğu çok güzel bir çalıştay yaptık.

Çalıştay sonunda bir program hazırladık. 46 tane maddenin olduğu Bilecik’te eğitime nitelik kazandırma amacıyla bir çalışma başlattık. Bunun meyvelerini almaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Nisan ayı içerisinde bu bursluluk sınavı yapıldı. Bu sınava 1 milyonun üzerinde öğrenci katılım gösterdi. 70 bin civarında öğrenci ülke genelinde burs almaya hak kazandı. İlimizde de 6 tane yavrumuz 500 tam puan alarak Türkiye 1’incisi seçildiler. Bu da Bilecik tarihinde nadir yaşanan bir başarı. Biz de bu başarıyla çocuklarımızı, ailelerimizi, okul müdürlerimizi davet ettik. Onları hem ödüllendirdik hem de bu gururu birlikte yaşadık. Özellikle hem eğitim camiamıza, onları yetiştiren anne babalarına ve en başta kendilerini tebrik ediyorum.”dedi.

BAŞARININ SIRRI:ÇOK ÇALIŞMAK

Türkiye 1'incisi olan öğrenciler, başarılarının sırrı olarak istikrarlı ve sıkı bir şekilde çalışmak gerektiğini vurgulayarak arkadaşlarına da asla pes etmemeleri gerektiğini tavsiye ettiler. 

Öğrencilerle fotoğraf çektirip hediyelerini veren Vali Aygöl,  başarılarının devamını diledi.

Kaynak: BETÜL KESİK