31 Mart yerel seçimlerinde Yeniden Refah Partisi Bilecik Belediye Başkan Adayı olan Cafer Arslanboğa, seçimlerin ardından ilk değerlendirmesini gazetemiz yetkilisi Cafer Elmas’a yaptı.

Bilecik’te sandığa gitmeyen binlerce kişinin olduğunu ve bu kişilerin birçoğunun AK Parti’nin küskün tabanından olduğunu belirten Arslanboğa,  “11 bin oyun 6-7 bini bize gelseydi seçim döneminde söylediğimiz rakamlara yaklaşırdık. En kötü ihtimalle yüzde 15 civarında bir oy alırdık.”dedi.

Önümüzdeki dönem seçimlerinde bu oyların Yeniden Refah Partisi’ne kayacağını dile getiren Arslanboğa, “Geleceğin yıldızı Yeniden Refah partisidir. MHP ve İYİ Parti’nin bu seçimde silindiğini ve Yeniden Refah Partisi’nin Türkiye’nin 3’üncü partisi olduğunu görüyoruz. Bu seçmenlerin de oylarının gelecekte bize kayacağını görüyoruz.” ifadelerine yer verdi.

D S C 2525

Arslanboğa, seçim sonrası yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdi:
“Seçim sonuçlarında yüzde 13 ile 15 arasında beklentimiz vardı. 3 ya da4 belediye meclisi üyesi kazanma düşüncemiz vardı. Seçime girerken CHP ve AK Parti’de yıpranma olduğunu, yüzde 30’lar olarak oyların bölüneceğini düşündük.


“CHP’NİN SEÇMENİ SANDIĞA GİTMİŞ AMA AK PARTİ’NİN SEÇMENİ SANDIĞA GİTMEMİŞ”
Yüzde 26-27 bandında AK Parti, yüzde 30 civarında CHP aldı. AK Parti’de kırgın olanlarla birlikte oyların bir kısmının bize gelmesini arzu ettik. Ama düşündüğümüz gibi olmadı. Bilecik’te 11 bin kullanılmaya oy var. Bunu görüp iyi değerlendirmek lazım. Seçim günü sandıkları dolaştığımızda en son uğradığımız sandıkta Ak Partili bir arkadaşımız vardı. ‘Biz seçimi kaybettik. Her sandıkta AK Parti’ye verecek olan en az 10 kişi gelmemiş’ dedi. Burada seçimin rengi belli oldu. CHP’nin seçmeni sandığa gitmiş ama AK Parti’nin seçmeni sandığa gitmemiş. Bunlar bize de gelmemiş. Bu kullanılmayan 11 bin oyun 6-7 bini bize gelseydi seçim döneminde söylediğimiz rakamlara yaklaşırdık. En kötü ihtimalle yüzde 15 civarında bir oy alırdık. 


“HİÇ UMMADIĞIMIZ İNSANLAR BİZE OY VERMİŞLER”
Seçimde son viraja girerken şunu hissettim; AK Parti’nin küskünlerinin bize vermeyeceğini, CHP’nin kazanmaması için AK Parti’ye oy vereceğini düşündüm. CHP’ye de AK Parti’den bin ile 2 bin arası bir oy gitti.  Seçim sürecinde seçmenlerimizden ‘belediye meclisinde size oy vereceğim ama belediye Başkanlığı seçiminde Ak Parti’ye vereceğim’ diyenler çok oldu. Bunu da sandıkta yaşadık. 
Hiç ummadığımız insanlar bize oy vermişler. Bizim beklentimiz olan insanlar ve söz verenler oy vermemiş. Bunları insanların yüzüne baktığımızda anlıyoruz.


“GELECEĞİN YILDIZI YENİDEN REFAH PARTİSİDİR”
 Geleceğin yıldızı Yeniden Refah partisidir. Bunu görüyoruz. MHP ve İYİ Parti’nin bu seçimde silindiğini ve Yeniden Refah Partisi’nin Türkiye’nin 3’üncü partisi olduğunu görüyoruz. MHP ve İYİ Parti’nin milliyetçi ve muhafazakar kesimi savunmadığını görüyoruz. Bu seçmenlerin de oylarının gelecekte bize kayacağını görüyoruz. 2028 yılında Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan’ı Cumhurbaşkanı yapacağız. 


“2028’DEN ÖNCE BİR SEÇİM BEKLİYORUM”
Türkiye’nin bugünkü şartları 2028 yılına kadar götürülemez. Bu tarihten önce bir seçim bekliyorum. Merkez Bankası ilk defa eksi rezervleri görüyor ve problemler büyük. Seçimden önce emeklilere zam vermediklerinde seçimi kaybedeceklerini bile bile zam vermediler. Çünkü bütçede bir şey yok. Banka promosyonlarını kendileri vermiş gibi göstermeye çalıştılar. Seçimden önce bizden başka kimse yapamaz denildi ve tehdit siyaseti uygulandı. Seçmen artık bu kez güvenmiyorum dedi. Önceki seçimlerden sonra da her şey pahalandı ve fiyatları iki katına çıktı.


“TOPLU BİR ÇÖZÜM BULUNMASI LAZIM”
Türkiye’deki ve Bilecik’teki ticaretin de durumu belli. Rakamlar bunu gösteriyor. Rakamlar bunu gösteriyor. Ticaret daraldı ve dönemez duruma geldi. Mazotun 44-45 lira olduğu bir dönemde destek vereceğiz sözleri ile yürümez. Burada toplu bir çözüm bulunması lazım. Çiftçi, esnaf, işçi bitirildi ve toplum böyle bir duruma geldi. 


“BİZE İHTİYAÇ VAR”
2023 yılında 600 bin civarında evlilik olmuş ve 400 bin civarında boşanma olmuş. Bu durumu iyi tahlil etmek lazım. Bu boşanmaların büyük bir oranı ekonomi ile alakalıdır. Bu duruma bir dur diyebilecek bizim Milli Görüşümüz var, bize ihtiyaç var. Biz bunu her zaman sahada söyledik. Bizim dışımızda bunu yapabilecek bir kadro yok. Belediye başkanlıklarını kazandığımız yerlerde gelir gelmez ‘rüşvet alan da veren de melundur’ yazılarını yazdırdık. Bunu uygulayacağımızı gösterdik. CHP’ye oy vermeyelim AK Parti daha iyi para gibi söylemlerle belediye başkanlıklarını kaybettiklerinde gördük ki, bugün Denizli Büyükşehir Belediyesinde 11 Milyar Lira borcunun olduğunu ve dönemez duruma geldiğini gördük. Yozgat belediyesinin SSK borçlarını ödeyemediğini gördük.


“AK PARTİ KENDİSİ KAYBETTİ”
 AK Parti, bizlere seçimi siz kaybettirdiniz diyor ama seçimi AK Parti kendisi kaybetti. Emekliye, işçiye vermedin kaybettin. Dış politikadaki yapmış olduğu siyasetten dolayı kaybettin. Filistin’de masum insanların öldürülmesine sadece seyirci kaldınız. Amerika’daki ve İsrail’deki bazı vatandaşlar kadar dik duramadınız.  Seçimden sonra 54 alanda ticaretin yapılmaması yönünde karar aldınız. Demek ki olabiliyormuş. Neden seçimden sonrası beklenildi? Genel Başkanımız bu konuda güzel bir açıklama yaptı. Gerekirse İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayımızı çekeriz ama 3 şey istiyoruz dedik. Malatya’daki Kürecik Üssünü kapatın, İsrail ile ticaretinizi kesin, emeklinin maaşını 10 bin liradan 20 bin liraya çıkarın dedik. Kendimiz ile alakalı tek bir isteğimiz olmadı. 


“BİZ ÖNCE MİLLET VE DEVLET DEDİK”
Genelde ve İstanbul’da yüzde 2 ile 3 arasında bir oyun azaldığı zaman bizim için bir hezimet olurdu. Ama biz önce millet ve devlet dedik. İnşallah bu seçimin kazananı milletimiz olmuştur. Herkes buradan bir ders çıkarsın. Geleceğin yıldızı Yeniden Refah Partisi’dir. Allah’ın izniyle biz iktidara gelecek ve bu millete hizmet edeceğiz.”

Kaynak: Korkmaz KESİK