4. Uluslararası Bankacılık Kongresi Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi ev sahipliğinde  gerçekleşti.

Bankacılık sektörü ile akademi arasındaki bağları güçlendirmek, finans sektöründeki güncel gelişmeler ve akademik çalışmalar hakkında bilgi sunmak amacıyla düzenlenen Kongre, bu sene Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi ev sahipliğinde Bozüyük’te yapıldı.

Grand Çalı Otel’de gerçekleşen açılışa; Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cenk Karakurt, il ve ilçe protokolünün yanı sıra çok sayıda banka temsilcisi ve akademisyenler katıldı.

 16-18 Mayıs 2024 tarihleri arasında 2 gün süren 4. Uluslararası Bankacılık Kongresinde çok sayıda panel ve oturum gerçekleşti. Kongrenin açılış konuşmasını, Bankacılık ve Sigortacılık Bölüm Başkanı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Doğan gerçekleştirdi.

Rektör Prof. Dr. Beydemir ise yaptığı konuşmada, “Bankacılıkta Dijital Dönüşüm ve Sürdürülebilirlik” ana temasıyla 200’ü aşkın katılımcı ile gerçekleşecek kongremizde 133 tebliğ sunulacak. 60 üniversite, 80 farklı kurum olmak üzere sektör ve akademik kapsayıcılığı çok yüksek bir kongre gerçekleştireceğiz. Böylesine kapsamlı bir kongreye ev sahipliği yapmaktan dolayı son derece mutlu olduğumu belirtmek isterim.” ifadelerini kullandı.

Trade Master Finans Laboratuvarının  Üniversiteye ve Bankacılık Kongresine sağlayacak olduğu katkılara vurgu yapan Rektör Prof. Dr. Şükrü Beydemir, “Bu laboratuvar, öğrencilerimize ve akademisyenlerimize finansal alanlarda pratik deneyim kazandırmak amacıyla tasarlanmıştır. Finans Laboratuvarımız, teorik bilginin yanı sıra dijital dünya uygulamalarına da odaklanarak öğrencilerimizin finansal yetkinliklerini artırmayı hedeflemektedir. Bu laboratuvarın varlığı, kongremizdeki akademik çalışmalara ve sektörle iş birliğine dair önemli bir örnek teşkil etmektedir.” diye konuştu.

İlk gün gerçekleşen açılış konuşmalarının ardından “Dünya ve Türkiye Piyasalarındaki Son Gelişmeler” konulu panel ile başlayan kongrede 2 gün boyunca toplam 10 oturum yapıldı.

Bankacılık sektöründeki en son gelişmeleri ele almak, üniversitelerle bankacılık sektörü arasındaki bağları güçlendirmek amacıyla yapılan kongrede birçok değerli katkı sunuldu.

Kaynak: GAMZE ELMAS