Konuyla ilgili yapılan açıklamada şu detaylar paylaşıldı:

"İlimizde meydana gelen Nitelikli Dolandırıcılık olaylarının aydınlatılması amacıyla yürütülen KARA KOVAN isimli operasyon çerçevesinde ve Bilecik Cumhuriyet Başsavcılığınca açılan soruşturma kapsamında Bilecik Asayiş Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından 25.01.2024 tarihinde İ.Ö Bursa ilinde, G.O İstanbul ilinde yakalanarak gözaltına alınmış ve İlimize getirilmiştir.

Şüpheli şahısların, Ülke genelinde Demir, Şeker, Pizza Harcı gibi şeyleri yüksek kazanç sağlama vaadi ile satıyor gibi görünerek v.b. yöntemler kullanılarak ve yabancı uyruklu şahıslar adına düzenlenmiş hatlar ile vatandaşlarımızı arayarak güven telkin edip ücretini 3. şahısların hesabına göndertmek sureti ile vatandaşlarımızı dolandırdıkları anlaşılmıştır.

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı Dolandırıcılık Şube Müdürlüğü ile yapılan koordine neticesinde; Bu yöntemle Ülke genelinde 56 Nitelikli Dolandırıcılık olayına karıştıkları ve bu olaylarda vatandaşlarımızı toplamda 1.5 Milyon Türk lirası civarında dolandırdıkları tespit edilmiştir.

Her 2 Şüpheli şahısta 26.01.2024 günü Adliye'de hazır edilmiş olup, çıkarıldığı Mahkemece şüpheli İ. Ö. TUTUKLANMIŞ, diğer şüpheli G.O. Adli Kontrol Şartıyla Serbest bırakılmıştır."

Kaynak: Eyüp KELEBEK