Bilecik’te, Cumhuriyet’in 100. yılı kutlamaları çelenk sunma töreni ile başladı.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki törene, Vali Şefik Aygöl, CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Belediye Başkan Vekili Melek Mızrak Subaşı, Jandarma Eğitim Komutanı Tuğgeneral Uğur Ertekin, Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir, Cumhuriyet Başsavcısı Burak Olgun, İl Jandarma Komutanı Albay Ferdi Erbakıcı, İl Emniyet Müdürü Beyti Kalaycı, daire müdürleri, siyasi parti il başkanları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Atatürk Anıtı’na çelenklerin bırakılmasıyla başlayan törende, saygı atışı ile saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

‘İSTİKLALDEN İSTİKBALE 100. YIL SERGİSİ

 Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenin ardından Valimiz Sayın Şefik Aygöl tarafından Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, Osmanlı Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Bilecik İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Cumhuriyetin 100. Yıl dönümüne özel hazırlanan ‘İstiklalden İstikbale 100. Yıl Sergisi’nin açılışı gerçekleştirildi.

İl protokolünün de hazır bulunduğu sergide Bilecik şehrinin 1850-1950 yılları arasındaki tarihine yoğunlaşılıyor. Bu dönemi doğrudan yansıtan birbirinden değerli fotoğraflar, karpostallar, haritalar, devrinde basılmış mecmualar, kitaplar ile mektup, zarf, pul gibi pek çok kıymetli eser yer alıyor. EMİNE TÜRKSOY