Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bilecik'te katıldığı toplu açılış töreninde önemli açıklamalarda bulundu.

"Bilecik'te doğalgaz getirmediğimiz ilçe kalmadı" diyen Başkan Erdoğan, Bilecik'e son 20 yılda toplam 20 milyar lira tutarında kamu yatırımı yapıldığını ifade etti.

Söğüt'te dikilen Osmanlı çınarının 3 kıta ve 7 iklimi kucaklayan dallarıyla 600 yıl boyunca dünyanın en güçlü devleti olarak tarihteki şerefli yerini aldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “esasen milletimiz tarih boyunca hep güçlü devletler kurmuş, idaresi altında yaşayan herkesi inancına ve kökenine bakmadan korumuş, güvende tutmuş, müreffeh kılmıştır. Bilecik, işte bu kutlu yürüyüşün sancağının 7 asır önce bu topraklarda bir kez daha ve en yükseğe dikilişinin sembolüdür. Bölgedeki diğer beyliklerin tersine her geçen yıl artan bir güç, azim ve cesaretle gaza yolunda yürüyen Osman Gazi'nin bıraktığı emanet, nesilden nesle geçerek Cumhuriyet'e miras kalmıştır. Bu topraklarda Selçuklu'dan Osmanlı'ya, oradan Cumhuriyet'e uzanan tarihi süreklilik içinde verilen her mücadelenin başımızın üzerinde, kalbimizin en mutena köşesinde yeri vardır. Kendi öz yurdunda garip hale düşürülmeye çalışıldığında bile milletimiz bu vizyonu kaybetmemiş, ecdadına ve onun hayallerine hep sahip çıkmıştır.

Biz de geçtiğimiz 20 yılda ülkemize kazandırdığımız her eseri, milletimize yaptığımız her hizmeti bu anlayışla hayata geçirdik. Attığımız her adımda, girdiğimiz her mücadelede Sultan Alparslan'ın, Osmangazi'nin, Fatih Sultan Mehmet Han'ın, aziz şehitlerimizin manevi desteğini hep yanımızda hissettik. Geliştirdiğimiz son teknoloji insansız hava aracına Kızılelma adını verirken de bu kavramın işaret ettiği hedefi hayal ediyorduk.

Osmanlı Söğüt'te başladığı yolculuğunu önce Bursa'ya ardından Edirne'ye, sonra İstanbul'a, onu takiben Belgrad'a ve nihayet Viyana kapılarına kadar sürdürürken sadece toprak kazanma peşinde değildi. Bizim milletimiz, ayak bastığı her yeri eman yurdu haline getirme huzuru, adaleti, refahı hakim kılma gayesi taşıyordu. Avrupa'nın şark meselesi olarak gördüğü Osmanlı'yı parçalamak için dört bir yandan üzerine çullandığı dönemde dahi bu hayal tüm canlılığıyla milletimizin benliğinde yaşıyordu.

Hayallerini kaybeden, yani Kızılelması kalmayan milletler, tıpkı geçmiştekiler gibi tarihin tozlu sayfaları arasına karışmaya mahkumdur. Biz, millet olarak hayallerimizden asla vazgeçmediğimiz için hala dimdik ayaktayız. Hala bölgemize ve dünyaya sözümüzü söylüyoruz. Emperyalistlerin kan, zulüm, sömürü üzerine kurduğu kirli düzenin aksine bizim hayallerimizin istikameti hep barışa ve hakkaniyete dönüktür.

Dünyanın  hala hayranlıkla karışık bir çekingenlikle adını andığı Osmanlı Devletini kuran Osmangazi’yi bankız tarihçilerimiz nasıl  anlatıyor. Osmangazi küçük bir bölgede tutunmaya çalışan Türkemneleri büyük bir devletin çekirdeği haline getirdi.  Devrin büyük güçleri Bizans’a ve Moğollara riske girmeden meydan okudu. Hakimiyeti altındaki yerlerde yaşayan Hristiyanlara iyi davrandı. Siyasi gelişmeleri ve fırsatların iyi değerlendirdi nerede ilerleyeceğini nerede duracağına Osmanlı iyi bildi. Kuvvet ve müsamaha cesaret ve tedbir askeri güç ve strateji unsurlarını daima birlikte kullandı. Böylece bir dünya devleti kurdu evet biz de bugün Tıpkı ecdadımız Osman Gazi'nin yaptığı gibi ülkemizi çağın şartlarına göre en iyi eserlere hizmetlere siyasi etkinliğe ekonomik altyapıya askeri güce kavuşturma mücadelesi veriyoruz her kim bazı tarihçilere göre bugün 724. kuruluş yıldönümü olan Osmanlı devletini kötülüyor aşağılıyorsa bilin ki ya mankurttur, kuyruk acısı vardır.

Bilecik'ten devletini kurduğu topraklardan Osmangazi'yi ve Osmanlı'yı yöneten tüm neslini rahmetle şükranla yaddediyorum. Rabbim bizlere inşallah onlara layık olmayı onların mirasını yaşatmayı onların bıraktığı emaneti daha ileri taşımayı nasip etsin. Kardeşlerim biz hiçbir zaman sizlerin ve milletimizin hiçbir ferdinin vaktini hamasetle heba etmedik Allah'ın yardımına ve milletimizin desteğine güvenerek çıktığımız eser ve hizmet yolculuğunda medeniyet ve tarih mirasımızı bize ışık tutan bir rehber olarak gördük.

“KAZANIMLARIMIZ ÖYLESİNE BÜYÜK Kİ BUNLARIN TELAFİSİ SADECE VAKİT MESELESİDİR

Ne söylediysek onu yapmanın gayreti içinde olduk. Ne söz verdiysek yerine getirmek için gece gündüz çalıştık çabaladık. Hamdolsun Rabb'imiz bize ülkemize ve milletimize daha da ilerisine geçerek yerine getirmeyi nasip etti. Eksik kalan işler elbette oldu ama kazanımlarımız öylesine büyük ki bunların telafisi sadece vakit meselesidir. Yaşı müsait olanlar 20 yıl öncesinin eski Türkiye'sini hatırlar mı? Hatırlar eğitimden, sağlığa, güvenlikte,n adalete, ulaşımdan, enerjiye  tarımdan, sanayiye, spordan, sosyal yardımlara her alanda Türkiye'nin nereden nereye geldiğini akıl ve vicdan sahibi herkes görüyor, kabul ediyor.

Ülkemize 20 yılda asırlık eser ve hizmetler kazandırdık derken ne mübalağa yapıyoruz ne de kimseyi kandırmaya çalışıyoruz. Sadece tüm kalbimizle inandığımız somut verileri ortada olan bir hakikati dile getiriyoruz. Ülkemizin tarihi olarak eski coğrafi olarak nispeten küçük şehirlerinden biri olan Bilecik, bunların en yakın şahididir. Bilecik'e son 20 yılda toplam ne kadar yatırım yaptık biliyor musunuz? 20 milyar lira tutarında kamu yatırımı yaptık.

“EĞİTİMDE TOPLAM 773 ADET YENİ DERSLİK KAZANDIRDIK”

Eğitimde toplam 773 adet yeni derslik ve Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’ni kazandırdık. Gençlik ve Spor’da 2.736 kişi kapasiteli yüksek öğrenim yurt binaları açtık. Toplam 21 adet spor tesisi inşa ettik. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza 563 milyon lira tutarında kaynak aktardık. Sağlıkta 8'i hastaneden oluşan toplam 26 sağlık tesisinin yapımını tamamladık, 3 sağlık tesisimizin inşaatı devam ediyor. Söğüt'e 50 yataklı bir devlet hastanesi yapmak için çalışmalarımız sürüyor. Çevre ve Şehircilik’te TOKİ eliyle 2.933 konut yaptık. Bilecik'te “İlk Evim” projemizle 1.037 konut daha inşa edecek ilk arsam projemizle 3.900 alt yapılı arsa vereceğiz. Bu kapsamda Bayırköy’deki konutlarımızın yapımına da başladık. Söğüt millet bahçemizi açılışı hazır hale getirdik. Osmaneli millet bahçemizin yapımı sürüyor. Ayrıca 4 millet bahçesinin daha yapımına en kısa sürede başlıyoruz.

Bursa ve Eskişehir güzergahlarında yol çalışmalarının bir kısmını bu yıl, bir kısmını seneye tamamlıyoruz. Ankara, Eskişehir, Bilecik, İstanbul yüksek hızlı tren hattını, Bilecik yüksek hızlı tren garını, Bozüyük hızlı tren garını, Bozüyük Lojistik Merkezi’nin 1. etabını hizmete açtık. Yapımı süren Bandırma, Bursa, Yenişehir, Osmaneli hızlı tren hattını inşallah 2025 yılında bitiriyoruz.

“DURMAK YOK YOLA DEVAM”

Tarım ve Ormancılık’ta Bilecik'e 12 baraj, 27 sulama tesisi, 30 Taşkın koruma tesisi 3 Hidroelektrik Santrali inşa ettik. Durmak yok toplam 40.000 dekar arazinin sulanmasına hizmet edecek 5 baraj ile 26.000 dekar araziyi sulayacak 4 sulama tesisinin yapımı sürüyor. Bilecikli çiftçilerimize toplamda 500 milyon lira tutarında tarımsal destek verdik. Sanayi ve teknolojide şehrimize iki yeni Organize Sanayi Bölgesi bir teknopark 7 araştırma geliştirme merkezi ve bir tasarım merkezi kurduk. Enerjide Bilecik, Bozüyük, Söğüt, Pazaryeri, Osmaneli, Gölpazarı, Dodurga, İnhisar ve Yenipazar’a doğalgaz arzını sağladık. Durmak yok yola devam. 

“BİZ SİZLERE EFENDİ OLMAYA DEĞİL HİZMETKAR OLMAYA GELDİK”

Yarın birileri de buralara gelecek, onlara sormak lazım siz ne yaptınız? Bugün açılışını yaptığımız yerlerle birlikte artık Bilecik'te doğalgaz götürmediğimiz ilçemiz kalmadı. Tabii bir avantajınızda da var yani. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bilecikli olunca…  Görüldüğü gibi ne kadar özetlersek özetleyelim Bilecik'e hizmetlerimiz saymakla bitmiyor üstelik bu kadarla da kalmıyoruz bugün de güncel yatırım tutarı 1 milyar 771 milyon lirayı geçen 52 kamu yatırımı ile 653 milyon lirayı bulan 10 Özel sektör yatırımının resmi açılışını yapıyoruz. Bu yatırımlar arasında Bilecik 300 yataklı ve Bozüyük 200 yataklı devlet hastaneleriyle diğer sağlık tesisleri de bulunuyor. Biz sizlere efendi olmaya değil hizmetkar olmaya geldik.

Şu hastanelerin güzelliğine bak. Bu Bay Kemal SSK'nın Genel Müdürü iken bu hastanelere girilmezdi girilmez. Ulaştırmada Gölpazarı-Yenipazar yolunu hizmete açıyoruz. Yarın değil hemen şimdi. Tarımda 7.600 dekar alanı sulayacak Söğüt-Çaltı göletinin resmi açılışını yapıyoruz. Ayrıca çeşitli kurumlarımıza ait yatırımların resmi açılışlarını buradan gerçekleştiriyoruz. Ülkemizin üretimine, istihdamına, ihracatına önemli katkıda bulunacağına inandığım 10 özel sektör yatırımının da resmi açılışını yapıyoruz tüm bu kamu ve özel sektör yatırımlarının Bilecik’imize hayırlı olmasını diliyorum.

Bilecik’imize bu yarıtımları kazandıran Bakanlıklarımızı, kurumlarımızı, özel sektörümüzü tebrik ediyorum. Tabii bir de buraya gelmeden önce bugün bir açılış yaptık, ilk altın dökümünü gerçekleştirdiğimiz Tarım Kredi Kooperatiflerimizin Gübretaş Şirketi’ne ait altın madeni ocağı burada. İlk etapta 70 milyon dolarlık bir yatırımla işletmeye açtığımız bu tesisin toplam yatırım tutarı 500 milyon doları bulacak. İlk fazla yıllık iki buçuk ton ilerleyen dönemde 6,5 ton üretim yapacak bu maden şimdiden bin kişiyi istihdam etmeye başladı. Bu safhaya geldiğinde Söğüt'teki tesisimiz ülkemizdeki 16 madenin toplamda yıllık ortalama 35 tonu bulan üretimi arasında 3. sırada yeralacak. Artık ülkemizin altın talebinin yarısını kendi üretimimizle karşılayabileceğimiz bir seviyeye geliyoruz. Petrolle birlikte ithalatımızda en büyük yeri tutan altın üretimimizi daha ileriyi seviyelere çıkarmamız gerekiyor. Doğalgaz ve Petrolde nasıl tarihi adımlar attıysak inşallah altın üretiminde de kısa sürede önemli ilerlemeler sağlayacağız. Söğüt altın madenimizin şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

 “BİLECİK TÜRKİYE YÜZYILINI BİRLİKTE İNŞA ETMEYE VAR MIYIZ”

Bilecik buradan öyle bir ses verin ki tarih boyunca Osmanlı bayrağının dalgalandığı her yerden duyulsun. Bilecik Türkiye yüzyılını birlikte inşa etmeye var mıyız, Bilecik güvenli, huzurlu, müreffeh Türkiye'nin yolunu sandıkta bir kez daha açmaya hazır mıyız? Bilecik dışarıda Türkiye düşmanlarının, içeride maşalarının heveslerini kursaklarında bırakmaya hazır mıyız? Bilecik Cumhuriyetimizin yeni asrını bir olarak, diri olarak, iri olarak, kardeş olarak, hep birlikte Türkiye olarak kucaklamaya hazır mıyız? Rabbim hepinizden razı olsun.

 Evet kardeşlerim şimdi biliyorsunuz seçimlere Türkiye yüzyılı vizyonuyla hazırlanıyoruz. Rahmetli Menderes 73 yıl önce emperyalistlerin ülkemize operasyon aracına dönüşen tek parti faşizmine karşı ne demişti “yeter söz milletindir” demişti. Her ne kadar Menderes'in sonu idam sehpasında bitmiş olsa da bu söz yıllardır milletimizin yüreğinde yankılanmaya devam etmiştir. Şimdi bu CHP çıkmış bizi taklit ediyor, yeter söz milletindir diyor. Bay Kemal bunu biz söyleyeli ne kadar oldu haberin yok mu? Bunlar darbeci darbeci, bunlar vesayetçi. Şimdi hep birlikte öyle bir haykıralım ki Türkiye duysun. Kaldıralım elleri, hanımlar sizden çok şey bekliyorum. Kale içeriden fethedilir onun için göreviniz ağır hazırız tek millet tek bayrak tek vatan tek devlet. Bir olacağız, iri olacağız diri olacağız kardeş olacağız hep birlikte Türkiye olacağız, yolumuz açık olsun.”

“HALEP ORADAYSA ARŞIN 14 MAYIS'TA”

Bilecik Eğitim ve Araştırma Hastanemiz nasıl oldu laf değil üretim bay Kemal, sen bir zamanlar SSK'nın Genel Müdürüydün ya böyle bir tane hastane yapabildin mi ya ah ah rahmetli Savaş Ay, bununla ilgili bir program yapmıştı hatırlıyorsunuz değil mi? Savaş Ay şimdi hayatta olsaydı da bu programı bir daha yapsaydı her taraf rezillikte kan revan içinde, pislik galoşlar satıyorlardı tekrar alıyorlardı tekrar satıyorlardı. Biz de sizinle gurur duyuyoruz nasıl Bilecik'teki Eğitim Araştırma Hastanemiz şu güzelliğe bak. Bay Kemal bunun hesabını nasıl vereceksin şimdi o hastanenin yerine biz yeni bir hastane yaptık adını da rahmetli Cemil Profesör Doktor Cemil Taşçıoğlu adını koyduk ama tabii muhteşem bir hastane ben şimdi CHP'li kardeşlerime sesleniyorum lütfen gidin o hastaneye bir de şimdi görün. Bir de Savaş Bey'in şu video kasetindekine bakın mukayeseyi yapın. Şu hale bak, şu ihtişama, şu güzelliğe bak nereden nereye, CHP işte hep diyorum ya çöp, çukur, çamur işte bizde de pırıl pırıl hastaneler. Halep oradaysa arşın 14 Mayıs'ta. Bilecik sandıkları patlatacağına inanıyorum.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasının ardından toplu açılışları gerçekleştirdi.