Cumhuriyet Halk Partisi Bilecik İl Örgütü, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla alternatif çelenk töreni düzenledi.

Cumhuriyet Halk Partisi Bilecik İl Örgütü, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı dolayısıyla alternatif kutlama töreni düzenledi. Millet İttifakı içerisinde yer alan CHP, Deva Partisi, Demokrat Parti’nin yönetici ve üyeleri, CHP İl binasından başlayarak Tevfik bey Caddesi üzerinde yürüyüş yaptı. Yürüyüş, Cumhuriyet Meydanı’nda sona ererken burada alternatif çelenk töreni düzenlendi.

Cumhuriyet Halk Partisi, Atatürkçü Düşünce Derneği ve Eğitim İş Sendikası, Atatürk büstüne çelenk bıraktı. Çelenk töreninin ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

Törende; Deva Partisi İl Başkanı Burak Sel, Demokrat Parti İl Başkanı Erkan Beler, CHP İl Başkanı Mehmet Metin Yaşar konuşma yaptı.

“Umut olmaya devam edeceğiz”

Siyasi parti il başkanlarının ardından konuşan Bilecik Belediye Başkan V. Melek Mızrak Subaşı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlarken,  “Atatürk önderliğinde işgalci emperyalist devletlere karşı mücadele ateşini yaktığı ve ülkemizin modern, çağdaş bir Cumhuriyet olmasına uzanan ilk ve en önemli adımıdır.” dedi. Subaşı, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak basarak milli mücadeleyi başlattıkları tarih olan 19 Mayıs 1919’un 104. Yılı kutlu olsun. 19 Mayıs 1919 tarihi aziz milletimizin Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde işgalci emperyalist devletlere karşı mücadele ateşini yaktığı ve ülkemizin modern, çağdaş bir Cumhuriyet olmasına uzanan ilk ve en önemli adımıdır.

Gençlerimize armağan edilen bugün, her zaman bizlere tarihi açıdan yol gösterici olmalı, çekilen acılar ve kazanılan zaferler açısından da aydınlık bir geleceği mimarları olacak genç nesillerin her daim ilham kaynağı olmalıdır. Bugün gençlerimizin en büyük görevi ve sorumluluğu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere en büyük mirası olan Cumhuriyetimizin ve Cumhuriyetimizin kazanımlarını korumak, geliştirmek ve sonraki nesillere aktarmaktır. Gençlerimizin en büyük şans ve kazanımı olan Cumhuriyet ile birlikte gençlerimiz Cumhuriyeti korurken, aslında Cumhuriyet de kendilerini korumaktadır. Çünkü Cumhuriyet ile birlikte gençlerin de birey olarak kabul edildiği, gençlerin hayata aktif olarak dahil edildiği yadsınamaz bir gerçektir.”

“28 Mayıs, hoşgörü ve demokrasinin bayramı olacak”

Subaşı’nın ardından konuşan CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, “19 Mayıs milleti, için mücadele edenlerin bayramıdır. Bu nedenle 28 Mayıs’ta hoşgörü ve demokrasinin bayramı olacaktır” ifadelerini kullandı. Tüzün konuşmasında şunları aktardı:

“104 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş mücadelesini başlatmak için Samsun’a çıktı. Tam bugün de yeni bir karanlığın eşiğinden dönmek için yeni bir mücadele başlıyor. 19 Mayıs milleti, için mücadele edenlerin bayramıdır. Bu nedenle 28 Mayıs’ta hoşgörü ve demokrasinin bayramı olacaktır.

Yarınlarımızın umudu sevgili genç kardeşlerim, şunu içtenlikle bilmeniz gerekiyor ki 14 Mayıs seçimlerinde geçersiz oy sayımız toplamda 1 milyon 300 bindir. Sandığa gitmeyen seçmen sayısı ise 8 milyon 420 bindir. Sinan Oğan’ın aldığı oy 2 milyon 830 bindir. Sayın Muharrem İnce’nin aldığı oy 240 bindir aynı zamanda 14 Mayıs ve 28 Mayıs arasında oy kullanacak yeni seçmen sayımız 50 bin civarındadır. Oysa 14 Mayıs seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan ile Kemal Kılıçdaroğlu arasındaki oy farkı 2 milyon 520 bindir yani oy kullanma sayımızı arttırdığımız takdirde, geçersiz oyları da geçerli kılabildiğimiz zaman bizim Türkiye Cumhuriyetinin 13. Cumhurbaşkanı Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu olacaktır, yeter ki en ufak bir umutsuzluğa kapılmayalım.”

Millet İttifakı içerisinde yer alan CHP, Deva Partisi, Demokrat Parti’nin yönetici ve üyeleri törene katılırken, Millet İttifakı içerisinde yer alan İYİ Parti’nin yürüyüşe ve törene katılmaması dikkat çekti. Korkmaz Kesik

Editör: Korkmaz Kesik