CHP Bilecik Belediye Başkan Adayı Melek Mızrak Subaşı, 31 Mart yerel seçimleri öncesinde gerçekleştirdiği lansman toplantısıyla projelerini açıkladı.

Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapılan toplantıya Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Osmaniye Milletvekili, TBMM Katip Üyesi Asu Kaya, CHP Pamukova Belediye Başkan Adayı Ece Söyler, Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün ve partililer katıldı. 

Toplantıya yoğun katıım olduğu gözlenirken, Subaşı'nın projeleri heyecan yarattı. Coşkulu kalabalık eşliğinde önemli projelerini görücüye çıkartan Subaşı, büyük alkış topladı.

Açılış konuşmalarının ardından projelerini açıklamak üzere sahneye çıkan Subaşı, Projelerimizi ve çalışmalarımızı tanıtmadan önce kısaca kendimden bahsetmek istiyorum.Ben, Bilecik’in sokaklarında koşup oyunlar oynayan bir çocuk olarak büyüdüm. Bu topraklarda gençlik yıllarımı geçirdim, eğitim aldım ve meslek sahibi oldum. Burası, benim evim. Bu şehri her yönüyle tanıyan biri olarak, sokaklarından insanlarına, her köşesini içselleştirdim. Burada yaşayan çocukların, gençlerin, anne babaların beklentilerini ve umutlarını içtenlikle anlıyorum. Kendimi bildim bileli bu şehirde yaşadım. Yalnızca lisans ve yüksek lisans öğrenimim için kısa bir süre Bilecik'ten ayrı kalsam da eğitimimi başarıyla tamamladıktan sonra mesleğimi yine bu güzel şehirde icra ettim. 

Bilecik öyle bir şehir ki dışardan baktığınızda farklı, içeriden baktığınızda bambaşka bir şehir olarak karşımıza çıkar. Bilecik öyle güzel bir şehir ki asırlar boyunca her medeniyetten, her bölgeden farklı insanlara yuva olmuş ve olmaya da devam ediyor. Bugün Bilecik şehrine baktığımızda sadece ülkemizden değil belki de dünyanın dört bir yanından şehrimize gelmiş ve burada yaşamayı tercih etmiş insanların olduğunu görebiliyoruz. Bilecik çok güzel bir mozaik ve ben de bu mozaiğin bir parçası olmaktan, bu mozaiğe renk veren bir çok güzel ışıktan birisi olmaktan dolayı mutluluk ve gurur duyuyorum.

Günümüzde, kimle konuşsak, nereye gitsek, ekonomi sorunu karşımıza çıkıyor. İşte bu sorunları görmek, duymak ve hissetmek zorundayız. Gençlerimizin hayalleri olmadan, umutları tükenmeden bir gelecek inşa etmek mümkün değil. Emeklilerimizin hak ettikleri değeri görmesi için mücadele etmek zorundayız. Çocuklarımızın okullarına aç gittikleri bu zorlu ekonomik koşullarda, halkımızın yanında olmak, insan odaklı bir belediyecilik için tüm imkanlarımızı seferber etmek inanın her şeyden önce gelmektedir. Emeklilerimiz bizim için çok kıymetlidir. Yıllarca bu ülkeye hizmet etmiş büyüklerimizin yaşam standartlarını yükseltmek, onların hak ettiği değeri görmesini sağlamak için çalışacağız. Emeklilere yönelik ekonomik destek programlarımızı artırarak devam ettireceğiz. Beslenme çantası projemizle ve kırtasiye malzemeleri desteğimizle çocuklarımızın yanında olduk. Onların yatağa aç girmemeleri, eğitimlerine devam etmeleri ve geleceğimizi bilimin ışığında şekillendirmeleri için belediyemizin ne kadar imkanı varsa çocuklarımız için kullanacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

Üniversite öğrencilerimize sunduğumuz burs programını genişleterek devam edeceğiz. Eğitim, geleceğimizin teminatıdır ve her gencin eğitimine erişimi olmalıdır. Çocuklarımızın eğitimlerine destek olmak, geleceğe daha umutla bakmalarını sağlamak için elimizden geleni yapacağız.Bu ve bunun gibi birçok sosyal ve insan odaklı projemizi sürdürmeye ve kapasitelerini artırarak ihtiyacı olan her vatandaşımızın yanında olmayı sürüdüreceğiz.” Dedi

SUBAŞI, PROJELERİNİ ŞÖYLE AÇIKLADI
HALKIN ESNAFI PROJESİ
Yerli esnafla yoksul vatandaşı birleştirmeyi  amaçlıyoruz. Bizler sıradanlaşmış koli verme olayına son vermek istedik. Aynı zamanda yerel esnafımızı da düşündük. Vatandaşlarımız belediye tarafından verilen kartlarla yerel esnaflarımızdan ihtiyaçlarını temin edebilecek. Bu projeye başladık ve kapasitesini arttırarak devam ettireceğiz. 
BESLENME ÇANTASI PROJESİ
Çocuklarımız hem sağlıklı beslensin hem özgüvenli olsunlar istiyoruz. Çocuklarımızın çantalarına diyetisyen eşliğinde hazırlanan ekmekler, meyveler ve çerezler koyduk. Kapılarına kadar teslim ettik. Önümüzdeki dönem bu projemize de devam edeceğiz. 
Bir genç üniversiteli ile öğrencilerimize 4000 TL eğitim desteği
Üniversite öğrencilerimizi de unutmadık. Öğrencilerimize burs imkanı sağladık. 2 taksitten oluştu burs imkanlarımız. İlk taksidini görevdeyken gururla teslim ettim. Önümüzdeki dönem de buna devam edeceğiz.
Emekliye ekonomik destek programı
Ekonominin durumu malum… 1 Nisan itibariyle emekliye destek programımızla birlikte sizlere  sunacağız. 


AŞEVİ
Çarşıda şu an mevcut olan mutfak projemizle aşevi projemiz devam ediyor. Küçük bir kapasiteyle devam ediyor. Engelli ve muhtaç ailelere hizmet veriyoruz. Önümüzdeki dönem daha büyük alanlarda, herkese ulaşarak bu projemize devam edeceğiz.
TAZİYE EVİ 
İlimizin en önemli ihtiyaçlarından. Taziye evimizde mescidimiz, mutfağımız, ibadet alanlarımız olacak. Yerleri bulundu, projemiz hazır. Bir an önce hayata geçirmek istiyoruz.
HER MAHALLEYE ÇOCUK TESİS ALANLARI
3-4-5 yaş çocuklarımız bu tesislerden yararlanacak. Özellikle maddi geliri düşük olan ailelere öncelik verdik. Kadın sığınma evinden çıkan kadınlara, kadın mahkumların çocuklarına destek olmak istiyoruz. Sağlıklı beslenip, sağlıklı ortamlar oluşturmaya çalışıyoruz. Çocuk Sosyal Tesisi alanlarımız şu an sadece 5 mahallemizde hizmet veriyor. Bizler kapasitelerini artırarak devam ettireceğiz.

HER MAHALLEYE SOSYAL TESİS ALANLARI
 Çok yakın zamanda biz bu projemize başladık. Her mahallede ihtiyacımız var. Bilecik’teki adınlarımız dikişe çok meraklı. Dikiş kursu, sanat kursu, birçok kurs veriyoruz. Her mahallede etüt kursu da olsun, kitap kafelerimiz olsun istiyoruz. İnsanlar buralardan uygun fiyatlara yararlanabilsin istiyoruz.


KİTAP KAFE
Üniversiteye giden, sınavlara çalışan öğrencilerimizi burada görmek istiyoruz. Kongre Merkezimizin bir alanında bunu gerçekleştirdik. Kitap kafemizi her mahallemize yapacağız.
ENGELLİLERE UYGUN YAŞANABİLİR BİR KENT
Engelli vatandaşlarımız sokaklarda rahat bir şekilde yürüyemiyor. Bütün şehrimizi ulaşılabilir bir kent yapmak istiyoruz.
YEŞİL DOSTU KENT PARKLAR
Her mahallemizin ihtiyacı. Bahçelievler  Mahallemizde yaptığımız projeler var. Burada kapalı ve açık oturma alanları olacak. Çocuk oyun alanları ve etkinlik alanları olacak. 


ATATÜRK ORMANI
Maalesef bir çivi bile çakılmadan bugüne kadar geldi. Geçtiğimiz ay Atatürk Ormanını sadece ışıklandıkdırdık ve çok güzel tepkiler aldık. Maalesef ne zaman gitseniz alkol şişeler ve güvensiz bir ortamla karşılaşıyorsunuz. Ama orası tam bir spor alma, nefes alma alanı. Biz burasıyla ilgili zemin ihalesi yapmıştık. Zemini iyileştirilecek. Girişe bir vitamin bar konulacak. Tam bir spor alanı olacak. Çocuklarımızın oynayacağı alanlar da ekleyeceğiz.


DÜĞÜN SALONU
Tüm mahallelerimizde bu çok büyük ihtiyaç. Belediye düğün salonlarımızı arttıracağız. Gençlerimize uygun fiyatlı bir şekilde destek vermek istiyoruz.
PAZAR ALANI
Özellikle pazartesi pazarında ısınma sorunumuz var. Birçok semt pazarımızın üzerini kapatacağız. Pazarlarımızın çatılarına güneş panelleri koyacağız. En kısa zamanda da bu sorunu çözeceğiz.


YEREL İÇME SUYU HATLARIMIZ
Geçtiğimiz aylarda çok büyük su sıkıntıları yaşadık. Bunun üzerine kollarımızı sıvadık. Bir adet Ulupınar’da, Çakırpınar ve Selöz’de çok verimli su kaynaklarımızı tespit ettik. Bununla ilgili ihale çalışmalarımıza da başladık. Bunlar sadece sular kesildiğinde Karasu’ya destek olabilecek alternatiflerdi. Aşağıköy havzasında Karasu’dan bağımsız bir su kaynağı projemiz var. Bilecik Belediyesi Karasu hattına bağımlı kalmayacak.


TRAFİK SORUNU
Özellikle toplu taşımalarda akıllı kart sistemi ile trafik sorununu gidermeye çalışacağız. Güzergahları iyileştireceğiz. 
ALTERNATİF YOL PROJESİ
Şehrimiz sabah ve akşam saatlerinde ciddi bir trafikle alt üst oluyor. Bunun ana sebebi tamamıyla yanlış şehir planlaması… Çünkü şehrimizde üniversite, sanayi, hastane aynı bölgede. Konger merkezinin önünde bir üst geçit projemiz var. Özellikle servis araçlarının geçeceği zamanlarda trafiği rahatlatmayı planlıyoruz. 
Karayolları kavşağının olduğu bölgede bir latgeçit hayalimiz var. Orada da ciddi anlamda trafiği aşacağız.
Kayı Plaza önü… Atatürk Parkı önündeki noktada tekrar bir bat-çık yaptığımızda şehir çok fazla rahatlayacak.
Çevre yolu ve bağlantı yolları gerekiyor. Kamyoncularımız belli saatlerde şehre giremiyor. O zaman da birçok problemle karşılaşıyorlar. Bizler Bakanlığa bundan 4 ay önce 2 adet proje sunduk. Bir tane projemiz Küçük anayiden Hürriyet Mahallesi tarafından alternatif yolumuzdu, İstasyon bölgesini geçiyordu. Diğer alternatif projemiz de kamyon ve otobüsleri kapsayan Bursa-Bilecik çevre yolundan Ankara-İstanbul çevre yoluna gidiyordu. Bugün öğrendik ki Sayın Bakanımız bunun sözünü vermiş. 4 ay önce verdiğimiz projenin sözünü verdiği için kendisine buradan teşekkür ediyoruz. 
TIR PARKI PROJESİ
Bilecik’in ilçe ve beldelerinde Tır parkları olmasına rağmen maalesef Bilecik’imizde yok. Bizler de bu soruna hemen çözüm bulduk. Güzel dinlenme alanlarının olduğu bir yer bulduk. Ücretsiz wifi, restoran, konaklama alanlarını yapacağımızın da sözünü veriyoruz.
5 YILDA 500 SOSYAL KONUT PROJESİ
Bir önceki mecliste satılmaya çalışılan 57 parsellik bir alan vardı. İşte bu güzel konut alanlarına halkımıza dokunan güzel projeler yapacağız. Bu proje ile yapacağımız konutları şeffaflık ilkemiz gereği noter huzurunda sosyal yardıma ihtiyaç duyan tüm ailelerimize kura sistemiyle vereceğiz. Burada muaf olan kişiler sadece şehit ve gazi aileleri. Bu ailelere kura ile değil, kendimiz vereceğiz. Ödemesi TOKİ gibi değil, ödemeye nasıl başladıysanız öyle bitireceksiniz. Belediye buradan hiçbir kar sağlamayacak.
PELİTÖZÜ GÖLETİ AMFİ PROJESİ
Pelitözü bizim değil, çok kısa bir süre önce elimizden alındı ama amfi alanı bizim. Biz bu alanda bir proje tasarladık. Göletimizi daha güzel görmek istiyoruz. 
GENÇLİK SOKAĞI
Bu proje Kültür Müdürlüğünün hemen yanında. Bu alanda eskiden askeri malzemeler satılıyordu. Bizler buraları yayalaştırmak istiyoruz. Gençlerimize artık bir sokak vaat etmeliyiz. Güzel şık kafelerde uygun fiyatlı imkanlar sağlayacağız.
YAYALAŞTIRMA PROJESİ TEVFİKBEY CADDESİ
Tevfikbey Caddesi’nde şehrimizde kısmi zamanlı yayalaştırma yapmayı arzu ediyoruz. Daha güzel cepheler, daha sağlıklaşmış sokaklar, elektrikli bisikletler kullanılacak, güvenli sokakları yapacağız. Uygulamaya hazır bir proje. İlimizi artık bu trafik kaosundan kurtaracağız.
YAŞAM MERKEZİ
Bu projemizi eski otogarın bulunduğu bölgede hayata geçireceğiz. Bu projemizle bin kadar araç otopark alanımız olacak. Sosyal alanlarımız, alışveriş yapabileceğimiz, çocuklarımızı güvenle teslim edeceğimiz alanlar olacak. Sanat galerimiz olacak. Cep sinemalarımız, spa merkezlerimiz olacak. Tabi ki ofislerimiz, iş yerlerimiz olacak. 


CUMHURİYET MEYDANI 
Burada yeşil amfi yapacağız. Sadece belediye alanından bahsediyoruz şu an. Burada otopark olmak zorunda. Burada yeraltı otoparkı elde ettik. Hemen yanında sanat galerisi, kafeteryalar  elde edebiliyoruz. Tören alanlarına daha güzel ev sahipliği yapacak, konser standlarının nereye koyulacağına kadar nokta atışı ölçümlerimizi yaptık.

Kaynak: BETÜL KESİK