Cafer Elmas
Yanlışlıkla polis arabasının aynasına çarpan Beyhan K. adındaki alkollü gencin gözaltına alınarakGölpazarı Karakolu’nda elleri, ayakları ve gözü bağlanarak polislerce ölesiye dövüldüğü iddia edildi.
Geçtiğimiz hafta sonu Eskişehir'den eğlenceden dönen Bilecikli gençlerin Akasya altı mevkiinde (KOM) Kaçakçılık ve Organize Suçlarlarla Mücadele Müdürlüğü) polisleri tarafından durdurularak üst araması yapıldığını ve bu esnada olaya denk gelen gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni’nin operasyonu görüntüleyerek polis memurlarının gençlere yönelik tavrına dikkat çekip gençlere bağırıp çağıran polisin görüntülerini  www.yarin 11.com adlı internet sitemizden yayınlamıştık.
Ayrıca geçtiğimiz ay içerisinde kaçak sigara yakalatan Ahmet Erkul adındaki şahsın yakalanmasından sonra çarşı karakolunda yine KOM ekipleri tarafından dayak yediği iddiasını ve bu konudaki iddiaları da Savcılığa yaptığını beyan edip yine hastaneden dayak yediğine karşılık rapor  alan Ahmet Erkul’un şikayeti ile Savcının çarşı Karakol kamera kayıtlarını istediğini  iddia ettiğini de haberimizde belirtmiştik.
Haberimiz kamuoyunda geniş yankı bulurken  ve sitemize onlarca yorum gelirken, Vali Yardımcısı Metin Çınar üst yazılı İl Emniyet Müdür vekili Mehmet Topçu imzalı gazetemize cevap ve düzeltme hakkı kapsamında açıklama gelmişti. Yapılan açıklamada haberimizin ve iddiaların doğruları yansıtmadığını asılsız haber yapıldığı belirtilerek basın dersi verilmek istenmişti. Kamera görüntülerine yansıyan Emniyet yetkililerinin görevleri sayılırken haksız yere eleştirildiği belirtilmiş fakat  gençlere bağırıp çağıran polisin davranışına ilişkin hiçbir açıklamada bulunulmamıştı. Bu haber gündemi meşgul ederken yeni bir dayak iddiası da Gölpazarı Karakolu’ndan geldi.
Yanlışlıkla Polis arabasının aynasına çarpan Beyhan  K. adındaki  alkollü gencin gözaltına alınarak Gölpazarı Karakolu’nda elleri, ayakları ve gözü bağlanarak polislerce ölesiye dövüldüğü iddia edildi.
Gazetemize yaşadığı olay gecesini anlatan genç, vücudunda meydana gelen darp ve yaraları gösterirken o geceyi yeniden yaşamışcasına acı yaşadı. Alkol aldığını ve yolda yürürken yanından geçen polis arabasının aynasına çarptığı için Polis ekipleri tarafından gözaltına alınan Beyhan K., götürüldüğü Gölpazarı Karakolu’nda ellerinin kelepçelendiğini, gözlerinin ve ayaklarının bağlanarak polisler tarafından dayak yediğini söyledi. Elinin kelepçe ile fazla sıkıldığını canı acıdığı için biraz gevşetmelerini istediğinde  darp edildiğini iddia eden Beyhan K., acıdan dolayı ağzından küfür çıktığını ondan sonrada kendisine Karakol’daki polis memurlarının saldırdığını iddia etti. Gözleri bağlı olduğu için kendisine kimlerin vurduğunu göremediğini belirten Beyhan K., Savcılığa şikayetçi olduğunu ve Savcı’nın Karakol’daki kamera görüntülerini istediğini söyledi. Doktor raporu aldığını ve Polislerden şikayetçi olduğunu tekrarlayan Beyhan K., yargının ve  Emniyet yetkililerin kendisini bu hale getiren polis memurlarına gerekeni yapmalarını ve olayın aydınlatılmasını isterken, Beyhan K. suçu ne olursa olsun polis memurlarının kendisine böyle davranmalarını hakedecek bir yetkilerinin olmadığını savundu.
Şimdi bizde üst düzey Emniyet yetkililerinin ve Emniyet Müdürlüğü’nün bağlı olduğu Vali Yardımcısı Metin Çınar'ın bu olay hakkında da gazetemizi asılsız ve yalan haber yapmakla suçlayıp tekzip yazısını gönderip göndermeyeceğini merak ediyoruz.
Ve soruyoruz. Buda mı yalan?