Her yıl Eylül ayında eş zamanlı olarak tüm dünyada kadınlar pedal çeviriyor. Bozüyük’teki kadınlar da yurt genelindeki diğer kadınlar gibi Süslü Kadınlar Bisiklet Turu etkinliğinde biraraya gelerek Türk kadınının özgüven ve cesaretine dikkat çekecekler.

17 Eylül Pazar günü saat 17.00’de gerçekleşecek olan etkinliğin organizatörlüğünü Nurcan Özçakır üstleniyor. Bozüyük Çarşı Meydanı’ndan başlayacak olan bisiklet turuna tüm kadınları davet eden Özçakır, “Her yıl Eylül ayında eş zamanlı olarak tüm dünyada yapılan Süslü Kadınlar Bisiklet turumuzu geçen yıl Bozüyük’te ilk yaptık. Bu sene ikincisi olacak.

 17 Eylül Pazar günü saat 17.00’de, Bozüyük Çarşı Meydanında toplanıyoruz ve İsmet İnönü caddesinde hep birlikte bisiklet süreceğiz. Kaymakamlık izinli, Emniyet yol güvenliği sağlayacak. Tüm kadınlarımız davetlidir.

Amacımız; kadının özgür duruşunu göstermek, özgüveni ve cesaretini artırmak, "Bisiklet - Özgürlük - Kadın" temasına dikkat çekmek, daha çok insanın bisiklete binmesini sağlamak ve güvenli bisiklet yolları yapılması için kamuoyu oluşturmak, bisikleti günlük yaşamın bir parçası haline getirmek, çevreci ve sessiz bir ulaşım aracı olan bisikletimizi süsleyerek toplumun dikkatini çekmektir.”dedi.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, 2013 yılında bir Facebook etkinliği olarak Dünya Otomobilsiz Kentler Günü'ne ilgi toplamak amacıyla tarih öğretmeni Sema Gür tarafından başlatıldı. Etkinliğin diğer düzenleyicisi Pınar Pinzuti'dir.

2013 yılında gerçekleşen ilk etkinliğe 300 kadın katıldı. Katılımcılar, bisikletlerini kurdele ve çiçek gibi eşyalarla süsleyerek Konak Meydanı'nda bisikletleriyle birkaç tur attı.

2015 yılında İzmir, İstanbul, Adana, Ankara, Eskişehir, Marmaris ve Bodrum'da bisiklet turları gerçekleştirildi. 2016 yılında şehir sayısı 28'e, 2017'de ise 50'ye ulaştı.

2018 yılında bazı Avrupa ülkelerinde de düzenlenen bisiklet turu, Avrupa Birliği'nin ulaşım komisyonu tarafından da tanındı. 2019 senesinde ise etkinlik Copenhagenize Index 2019′da dünyanın en başarılı vatandaş etkinliklerinden birisi olarak gösterildi. Etkinliğin düzenlendiği şehir sayısı ise 115'e ulaştı.

2021 yılında ise yaklaşık 25 ülke ve 150 şehirde tur düzenlendi. 24 Kasım 2021'de Berlin Çevre, Ulaşım, İklim ve Tüketici Koruma Senatörlüğü, Süslü Kadınlar Bisiklet Turu'nu yılın en çevreci ulaşım etkinliği seçti. 19 Eylül 2021 tarihli The Guardian gazetesi ve 21 Eylül 2021 tarihli The Sunday Times, birer fotoğraf ile Süslü Kadınlar Bisiklet Turu'na yer verdi.

Etkinliği düzenleyen Sema Gür, 1973 yılında Balıkesir ilinin Bandırma ilçesinde dünyaya geldi ve üniversiteye kadar burada yaşadı. 1995 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nin tarih öğretmenliği bölümünden mezun oldu. 1997 yılında Özel İzmir Amerikan Kolejinde tarih öğretmeni olarak çalışmaya başlayan Gür, 2012 yılında çevresindekilerin teşviki ile bisiklete binmeyi öğrendi,[16] 2013 yılında da Süslü Kadınlar Bisiklet Turu'nu faaliyete geçirdi. EMİNE TÜRKSOY