Uluslararası Akredite Doğal Taş Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi (DAUM), T.C. Dışişleri Bakanlığı Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından yapılan denetimler sonucunda TS EN ISO/IEC 17025:2017 standardına göre 28 Aralık 2023 tarihinde uluslararası akreditasyon sertifikası almaya hak kazandı. 


2013 yılında Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından finanse edilerek yalnızca bir laboratuvar olarak kurulan Doğal Taş Laboratuvarının modernizasyon çalışmaları yapılarak 2021 yılında Doğal Taş Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezine dönüştürülmüştü. 


Konunun detaylarıyla ilgili olarak üniversite yönetiminden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Sanayicilerimize Akılcı Çözümler Üreten Bir Merkez
“Kurulduğu günden bu yana sanayicilerimize hizmet vermekte olan ve ihtiyaç duydukları analiz ile ölçümleri yaparak destek sağlayan Merkezimiz; 2021 yılında açılan numune kabul, mineraloji ve petrografi, fiziksel ve mekanik analiz laboratuvarları, numune hazırlamak için ayrıca tesis edilen kesme ve şekillendirme laboratuvarlarıyla işlevsel bir yapıya kavuştu.
Yapılan analizlerin uluslararası standartlara uygun bir şekilde gerçekleşmesi için en doğru çalışmaları gerçekleştiren, uzman kadrosu ile bilimsel ve teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek sürekli gelişen DAUM, üniversite-sanayi iş birliğini güçlendirmek ve uygulanabilir sonuçların sanayiye aktarımını hızlandırmak adına çalışmalar yürütmektedir. 


Doğal Taş Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezimiz, ilimiz ve civar illerimizde önde gelen sektörler arasında yer alan doğal taş ve mermer sektörünün ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına mevcut teknolojide kullanılan en ileri seviye ekipmanlarla donatıldı.
Sektörün ihtiyaçlarına cevap veren ve sanayicilerimizin karşılaştığı sorunlara akılcı çözümler üreten Merkezimizde, fiziko-mekanik testler ve mineralojik-petrografik testlerin yanı sıra sektörün eğitim, ar-ge, ür-ge ihtiyaçlarını karşılamak üzere teknolojik destek ve danışmanlık faaliyetleri de yürütülmektedir.

Doğal Taş Rezervinde Önemli Bir Merkez
Maden ihracatının %50’sini mermer sektörünün oluşturduğu Ülkemizde, mermer sektöründe ihtiyaç duyulan rezervin %10’luk kısmı bölgemizde çıkartılmaktadır. Bu veriler göz önünde bulundurulduğunda Doğal Taş Teknolojileri Merkezimizin ne derece önemli bir misyon üstlendiği anlaşılmaktadır.” Kemal ATLAN

Editör: HASAN GÜNER