Dünya üniversiteleri sıralama kuruluşu Times Higher Education (THE), 2024’ün en iyi üniversitelerini açıkladı.

THE Dünya Üniversiteleri Sıralamasına dahil olmak için kurumların karşılaması gereken üç temel kriter olan; son beş yıllık bir süreçte 1000 adet akademik yayın üretmek, lisans seviyesinde eğitim vermek ve yaşam bilimleri, mühendislik, fiziksel bilimler gibi çeşitli alanlarda çalışmalar yapmak gibi şartları sağlayan Şeyh Edebali Üniversitesi, ilk başvurusunu 2022 yılında gerçekleştirirken, THE 2023 Yılı Dünya Üniversiteleri Sıralamasında raportör statüsünde yer aldı.

Üniversitenin hızla artan akademik yayın sayıları ve yayın çeşitliliği sayesinde, bu sene gerçekleştirdiği başvuru olumlu olarak sonuçlanarak THE 2024 Yılı Dünya Üniversiteleri Sıralamasında yerini aldı.

Üniversitelerin 5 alandaki 18 kategoriye göre değerlendirildiği ve öğretim elemanı ile öğrenci sayılarının oranları, araştırma gelirleri, araştırma üretkenliği, atıf etkisi, araştırma etkisi, uluslararası öğrenci oranları, uluslararası iş birlikleri ve endüstriyel gelirler gibi farklı ölçütlerin baz alındığı Genel Dünya Sıralamasında 1501+’da yer aldı. Şeyh Edebali Üniversitesi, Türkiye’deki üniversiteler sıralamasında başvurusu kabul edilen 75 üniversite arasında 36. sırada yer alarak bir ilke imza attı.

Konuyla alakalı değerlendirmede bulunan Rektör Prof. Dr. Şükrü Beydemir, bunun henüz bir başlangıç olduğunu belirtirken, "Üniversitemizin artan çalışma ivmesiyle çok daha üst sıralara yükseleceğine gönülden inanıyorum. Bu başarıda katkısı olan Üniversitemizin tüm personellerini tebrik ediyorum." dedi. BETÜL KESİK