Şeyh Edebali Üniversitesi Senatosu tarafından 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Yarıyılıyla sınırlı kalmak koşuluyla 24 Temmuz 2023 Pazartesi günü saat 14.00'te yüz yüze yapılacak tek ders sınavları yerine ders.bilecik.edu.tr adresi üzerinden "12 Saat Süreli Açık Kaynaklı Çevrim İçi Sınav" yapılmasına karar verildi.

Sınav kuralları ise şu şekilde açıklandı:

1. Yüz yüze yapılacak tek ders sınavları yerine uzaktan öğretim yoluyla uygulanacak sınavlar dersin öğretim elemanının tercihine bağlı olarak çevrim içi ödev, araştırma, proje ve yoruma dayalı açık sorulardan oluşacaktır.

2. Öğrenciye dersin sınav dokümanını uzaktan öğretim sistemine yüklemesi için 12 saat süre verilecektir.

3. Öğrenciler dersin öğretim elemanının talebine bağlı olarak uzaktan öğretim sistemine sınav dokümanı olarak boyutu 20 MB’ı geçmeyecek şekilde pdf dokümanı, video, ses dosyası, winrar vb. dosyalar yükleyebileceklerdir.

4. Sınav soruları 24 Temmuz 2023 Pazartesi günü saat 14.00'te uzaktan öğretim sistemine, tek ders sınavını yapmak üzere tanımlanan öğretim elemanı tarafından eklenecektir. Öğretim elemanları tarafından sınav soruları uzaktan öğretim sistemine yüklenirken sınavın başlangıç ve bitiş tarihi ile saati 12 saat süreli olarak uzaktan öğretim sistemine tanımlanacaktır.

 5. Öğrencilerden beklenen evden açık kaynak usulü ile 12 saatlik süre içinde sınavlarını tamamlamalarıdır. Sınavda başka birine ait ödevin, çalışmanın, raporun veya kaynağın aynen alıntılanması etik problemlere sebep olabilir.

6. Uzaktan öğretim sistemine sınav dokümanlarını yüklerken sorun yaşayan öğrenciler sınav süresi içinde mazeret dilekçesini ve sınav dokümanını faks, e-posta yoluyla veya whatsapp üzerinden kayıtlı olduğu akademik birimine ya da e-posta ile dersin öğretim elemanına iletebileceklerdir. Bu şekilde gönderilen sınav dokümanları dersin öğretim elemanı tarafından uygun bulunması halinde uzaktan öğretim sistemine eklenecektir.  KORKMAZ KESİK