Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Zafer Asım Kaplancıklı atandı.  

Resmi Gazete’de yer alan kararla birlikte  görev süresi sona eren Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir’in yerine yeni bir isim atandı. Atama kararına göre Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nin yeni rektörü Prof. Dr. Zafer Asım Kaplancıklı oldu. 

2020 yılından bu yana Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörlüğü görevini yürüten  Prof. Dr. Şükrü Beydemir, üniversitenin büyümesinde ve gelişmesinde önemli bir görev üstlenmişti. Prof. Dr. Zafer Asım Kaplancıklı'nın yeni rektör olarak atanmasının ardından Beydemir'in ise üst düzey bir göreve atanması bekleniyor. 

Prof. Dr. Zafer Asım Kaplancıklı kimdir? 

Samsun Vezirköprü'de doğan ve ilk, orta, lise eğitimini de Vezirköprü’de tamamlayan Prof. Dr. Asım Kaplancıklı Stanford Üniversitesi tarafından yayımlanan dergide Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları arasında bulunuyor. 

1994 yılında Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden mezun olan , Prof. Dr. Kaplancıklı . 2004 yılında Yrd. Doç. , 2006 yılında Doç. , 2012 yılında Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde Profesörlük unvanını almayı hak etti. 

Anadolu Üniversitesi'nde 2013’de Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü, 2013-2018 yılları arasında da rektör yardımcılığı görevini yürüten Kaplancıklı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Resmi Gazete'de yayımlanan kararı ile Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü oldu. 

Kaynak: BETÜL KESİK