Orman yangınlarının önlenmesi, olası yangın sayılarının ve şiddetinin düşürülerek çevreye olan zararların en aza indirilmesi ve vatandaşları bilinçlendirmek amacıyla Bilecik dahil bütün illerde  yarın (3 Mayıs) "Orman Benim" kampanyası düzenlenecek.

Bilecik Orman İşletme Müdürlüğü koordinesinde yapılacak etkinlik, saat 10.00’da Çakırpınar Köy Yolu Mevkiinde düzenlenecek.

Söz konusu kampanyada orman içi ve bitişiğindeki yol kenarları, tarım arazileri, yerleşim yerleri ile tesislerin bitişiğinde bulunan yanıcı maddelerin azaltılması (çalı, diri örtü temizliği ve alt dal budaması), çöplerin temizlenmesi neticesinde orman yangınlarının olumsuz etkilerinin azaltılması sağlanması hedefleniyor.

Farkındalık etkinliğine tüm Bilecik halkı davet edilirken yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin de etkisiyle orman yangınlarının oluşma riski her geçen gün daha da artıyor. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de artan orman yangınlarıyla mücadele çalışmalarımızda öncelikli stratejimiz; yangın öncesi alınması gereken önleyici tedbirlerdir. Son 10 yılın yangın istatistiklerine baktığımızda, çıkan orman yangınlarının %90’ının insan kaynaklı çıktığı görülmektedir.

İnsan kaynaklı çıkan bu yangınların sebeplerine bakıldığında;

 Tarımsal hasadı müteakip oluşan atıkların yakılması,

Tarımsal alan ve yerleşim alanlarındaki atıkların temizlik amaçlı yakılması,

Özellikle araçla seyir halindeyken sönmemiş sigaraların açık alanlara atılması,

Nemin çok düşük olduğu günlerde açık alanda pişirme amaçlı aktivitelerin yapılması,

Ormanlık alanlarda insan kaynaklı yakılan ve tam olarak söndürülmemiş ateşler,

Nemin düşük olduğu günlerde yapılan kaynak ve spiralle metal kesme çalışmaları esnasında çıkan kıvılcımlar,

Yerleşim yerleri arasında enerji taşıyan hatların bakımsız bırakılması veya kapasitesinin üzerinde enerji çekilmesi nedeniyle patlayan trafolar,

Herhangi bir önlem almadan çalışan biçer döğer gibi iş makinalarından kaynaklı yangınlar,

Nadir de olsa kasıtlı çıkarılan yangınlar,

Çevreye gelişi güzel atılan cam ve benzeri atıklar, olarak karşımıza çıkmaktadır.

Günümüzde çıkan orman yangınları değişen meteorolojik veriler ve hâkim olan kuraklıklar nedeniyle oldukça masraflı ve riskli bir mücadeleye dönüşmüştür. Ülke olarak değişen bu şartlara uygun olarak müdahale kapasitemizde ciddi artışlar yapılmıştır. Ancak geldiğimiz noktada bu yüksek enerjili yangınlarda kapasite artışlarımız olsa bile ormanlarımızın yangınlardan zarar görmesini engellemek oldukça güç olmaktadır. Bu nedenle birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de önceliğimiz yangınların çıkmasına veya sayılarının düşürülmesine yönelik çalışmalardır. Toplumsal bir sahiplenme ile başarıya ulaşacağına inandığımız ‘’ORMAN BENİM’’ kampanyası ile toplumsal farkındalık oluşturup, yangın sayılarını ciddi oranda düşürmeyi, böylece mevcut söndürme kapasitemizi daha verimli kullanarak toplumumuz için bir tehdit haline dönüşen orman yangınlarının zararlarını en aza indirmeyi hedefliyoruz. Bu çerçevede, ülkemizde orman yangınlarının önlenmesi ve olası yangın sayılarının ve şiddetinin düşürülerek çevreye olan zararlarının en aza indirilmesi, vatandaşlarımızda orman yangınlarının çıkmasını önleyici bilincin oluşması amacıyla, 3 Mayıs 2024 Cuma günü saat 10:00’da bütün il ve

İlçelerimizde eş zamanlı olarak "ORMAN BENİM” “kampanyası düzenlenecektir. Söz konusu kampanyada orman içi ve bitişiğindeki yol kenarları, tarım arazileri, yerleşim yerleri ile tesislerin bitişiğinde bulunan yanıcı maddelerin azaltılması (çalı, diri örtü temizliği ve alt dal budaması), çöplerin temizlenmesi neticesinde orman yangınlarının olumsuz etkilerinin azaltılması sağlanacaktır. Kampanyamıza vatandaşlarımızın katılım sağlayacağına gönülde inanıyor, özellikle kampanya bilincinin toplumun bütün kesimlerine ulaştırılması ve farkındalık oluşturulması amacıyla bütün orman dostlarımızı sosyal medyada kampanyamıza destek vermeye davet ediyoruz.”

Kaynak: BETÜL KESİK