Baharın habercisi Nevruz bayramı nedeniyle Bilecik’te etkinlikler düzenlendi. Renkli görüntülere sahne olan etkinlikte baharın gelişi coşkuyla kutlandı. Bilecik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde yapılan Nevruz Bayramı programı, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından saygı duruşunda bulunulmasıyla başladı.

Programa; Bilecik Valisi Şefik Aygöl, Jandarma Eğitim Komutanı Tuğgeneral Uğur Ertekin, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir, Cumhuriyet Başsavcısı Burak Olgun, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Ferdi Erbakıcı, İl Emniyet Müdürü Beyti Kalaycı, siyasi parti ve kurum temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.  

Programın açılış konuşmasını yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Serkan Bircan, 21 Mart’ta kutlanan nevruz ile bolluk ve bereket günlerinin karşılandığı, insan ve doğa arasındaki ilişkinin pekiştirildiği, toplumların yaşamlarındaki hareketliliklerin, başlangıçların ve dönüm noktalarının olduğunu ifade etti. Bircan, konuşmasında “Birliğimizi güçlendiren nevruz gibi kültürel zenginliklerimizi ve ortak değerlerimizi gelecek nesillere aktarmak ve böylelikle insanlığa ve dünya dostluğunun sürdürülebilirliğine katkı sağlamak bizlerin asli görevleri arasındadır.” diye konuştu.

Törende protokol üyelerine boyalı yumurtaları dağıtılırken, yumurtaların tokuşturulacağı esnada Vali Aygöl, yumurtaların tören alanında bulunan öğrenci ve kadınlara hediye edilmesini istedi. Vali Aygöl, “Bunları neden kıralım? Burada öğrencilerimiz var, hanımefendiler var onlara hediye edelim. Onlar bizim adımıza bunları evlerinde güzel bir yere koyarlar olmaz mı? Bu şehrin birlikteliğini kırmamak, birleştirmek yakışır.” dedi.

Halat çekme yarışmasına; Vali Şefik Aygöl AK Parti İl Başkanı Serkan Yıldırım ile Bilecik Belediye Başkan Adayı Mustafa Yaman ve Muhtarlar Derneği Başkanı ve İsmetpaşa Mahallesi Muhtarı İlhami Çınar’ın da eşlik etmesi renkli anlara sahne oldu. Öte yandan öğrenciler tarafından şiirlerin okunduğu, halk oyunları gösterisinin sunulduğu tören, protokol üyeleri ve öğrencilerin yakılan nevruz ateşinin üzerinden atlaması, temsili demir dövmesi ve çeşitli yarışmalarla sona erdi.

Kaynak: EMİNE TÜRKSOY