Baharın gelişini müjdeleyen Hıdırellez kutlama geleneği Bilecik’te devam ediyor.

Özellikle köylerde görülen kutlamalar kapsamında bir araya gelen vatandaşlar, birlik ve beraberlik duygularını bir kez daha göstermiş oldu.

Bilecik Belediyesi tarafından Hıdırellez kutlamaları Kırklar Tepesinde düzenlendi. Sabah saatlerinde yapılan etkinlikte,  gül ağacına dilek asma geleneği yaşatıldı. Başkan Yardımcıları Yaşar Külhan ve Güven Sönmez de kutlamalara katılarak ikramda bulundu.

Gölpazarı Çengeller, Osmaneli  Düzmeşe Köyü gibi birçok köyde yapılan Hıdırellez şenliği de renkli görüntülere sahne oldu.

Düzmeşe köyü Muhtarı Şevki Uysal , her yıl geleneksel olarak yapılan Hıdrellez şenliklerinin artık geleneksel olarak kutlandığını ve kutlanmaya da devam edeceğini belirterek, "Burada birlik, beraberlik ve kaynaşma duygularının daha da güçlendiğine şahit oluyoruz. Bu şenlikleri köyümüzde her yıl geleneksel olarak düzenliyoruz. Bizleri yalnız bırakmayan tüm misafirlere teşekkür ediyorum. İnşallah hepimiz açısından hayırlı uğurlu olur. Katılımlarınızdan dolayı size teşekkür ediyorum” dedi.

Yapılan etkinliklere, daire amirleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.Akşam saatlerine kadar devam eden şenlik programlar kapsamında tüm katılımcılara , pilav, tatlı ve ayran ikram edildi.

AK Parti Milletevkili Halil Eldemir ve il yönetimi de baharın gelişini Çakırpınar, Koyunköy, Küre ve Ahmetpınar köylerinde kutlanan Hıdırellez Şenliklerine katılarak kutladı. Vatandaşlarla biraraya gelen Milletvekili Eldemir, “Baharın gelişini müjdeleyen Hıdırellezi kutladık. Bereket simgeleyen Hıdırellez’inizi kutluyor, böylesine güzel bir günün ülkemize ve milletimize huzur, mutluluk ve hayırlar getirmesini temenni ediyoruz.”dedi.

Pazaryeri ilçesinde bir araya gelen kadınlar, baharın geldiğini müjdeleyen Hıdırellez'i coşkuyla kutladı.
Sokakta toplanan kadınlar, kendi aralarında dümbelek çalarak, şarkılar eşliğinde eğlence düzenlediler. Kutlamada, ateş yakılarak gelenek haline gelen ateşten atlama ve ip oyunları oynandı. Şenliğe katılan misafirlere yemek ikram edildi.

Kaynak: NEVZAT KAPTAN