Bilecik’in Pazaryeri ilçesine bağlı Güde, Bahçesultan, Burçalık ve Nazifpaşa köyleri birlikte yağmur ve şükür duası geleneğini bu sene de devam ettirdi.

Köy halkı, Güde Köyü Bayram Korusu bölgesinde bir araya geldiler. Duaya; Pazaryeri Kaymakamı Ahmed Tayyib Kahraman, Belediye Zekiye Tekin, Güde köyü muhtarı Fahrettin Durak, Burçalık Köyü Muhtarı Sabriye Demir, Bahçesultan Köyü Muhtarı Selami Can, Nazifpaşa Köyü Muhtarı Okan Güneş, belediye meclisi üyeleri, köy muhtarları çevre il ve ilçelerde yaşayanlar ve köylerle birlikte  yaklaşık bin 500 vatandaş katıldı.

Program, din görevlileri tarafından topluca yapılan yağmur ve şükür duasının ardından yemek ikramıyla sona erdi.

Güde Köyü Muhtarı Durak, yaptığı konuşmada; asırlık bir gelenek olan yağmur ve şükür dua etkinliğini Bayram Korusu’nda her yıl 4 köy bir araya gelerek yaptıklarını ifade etti.

Durak, “Bu etkinlikler dedelerimizden bizlere kadar geldi bizde gelecek nesillere aktarılması için azami önem veriyoruz. Bu gaye ile köylerdeki yaşlılar ve kabristanlıklar ziyaret ediliyor dostluklar akrabalıklar daha da gelişiyor. Bugün bizi bu etkinlikte yalnız bırakmayan ,maddi manevi destek veren herkese çok teşekkür ediyorum Allah razı olsun dualarımız kabul olsun inşallah” dedi.

Kaynak: EMİNE TÜRKSOY