1966 yılından bu yana 57 yıldır Bilecik’in gündemini belirleyen Yarın Gazetesi ve yarin11.com haber sitesi 2023 yılında da Bilecik’in nabzını tuttu.  

Yıl içerisinde Bilecik için en önemli ve güzel olay,  Vali Şefik Aygöl’ün atanması oldu. Geçtiğimiz Ağustos ayında Bilecik’e atanan Vali Aygöl,  iddialı bir şekilde ilimize geldi ve geldiği ilk günden bu yana çok sayıda tespit ve uygulama çalışması yaparken, vatandaşlarla kurduğu yakın diyalogla adından sıkça söz ettirdi.

Yıl içerisinde gazetemiz ve Bilecik gündemi açısından en acı olaylardan biri ise gazetemiz Yetkilisi Cafer Elmas’ın evinin önünde silahlı saldırıya uğraması oldu. Elmas’a yapılan saldırı kamuoyunda büyük şok etkisi yaşatırken, Elmas yaşanan süreç boyunca Bilecik ve il dışından birçok kişiden destek ziyareti mesajı aldı.  

2023 yılı içerisinde Bilecik’te siyasi, sosyal ve asayiş alanlarında birçok olay yaşandı. 2023 yılının ilk günlerinde Bilecik Belediye Başkan Vekili Melek Mızrak Subaşı, Türkiye gündemine oturdu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Bilecik programından sonra bir dizi karakterine benzerliği ile gündeme gelen Bilecik Belediye Başkan Vekili Melek Mızrak Subaşı, sosyal medya platformlarında ve haberlerde uzun bir süre gündemde kaldı.

2022 yılında Bilecik Belediyesi’nde gerçekleşen rüşvet operasyonu sonrasında görevden uzaklaştırılan Semih Şahin’in dava süreci 2023 yılında da devam etti. İçişleri Bakanlığı kararıyla Semih Şahin’in görevden uzaklaştırılma kararı uzatıldı.

6 Şubat tarihinde 11 ilin etkilendiği yüzyılın felaketi olarak nitelendirilen büyük deprem ile Türkiye sarsıldı. Bilecik’ten birçok kurum ve kuruluş ve Bilecik halkı deprem bölgesine yardım kampanyaları düzenledi. Gazetemiz yetkili Cafer Elmas, depremin en ağır yaşayan illerden birisi olan Hatay’a giderek depremin yarattığı tahribatı yerinden Bilecik halkına ulaştırdı. Bilecik Belediye Başkan Vekili Melek Mızrak Subaşı’nın çabalarıyla ilimize deprem bölgesinden birçok depremzede geldi.

Nisan ve Mayıs aylarında ise 13. Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili seçimleri için kampanya süreci ile geçti. 14 Mayıs tarihinde 13. Cumhurbaşkanlığı ilk tur seçimi ve 28. Dönem Milletvekili seçimleri gerçekleştirildi. Sağlık Bakanı Yardımcılığı görevinden istifa eden Halil Eldemir, AK Parti’den Milletvekili seçilirken CHP’den Yaşar Tüzün 6. kez milletvekili mazbatasını alarak ilimizi TBMM’de temsil etmeye hak kazandılar.

13. Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçiminde ülke genelinde oyların çoğunluğunu alan Recep Tayyip Erdoğan 13. Cumhurbaşkanı oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bilecik’te oyların yüzde 53’ü aldı.

Seçimlerin hemen ardından İYİ Parti’de istifa süreci başladı. Birçok yönetici ve üye İYİ Parti’den istifa etti. İlimizin duayen siyasetçilerinden Devlet Eski Bakanı Bahattin Şeker de istifa edenlerin arasına katıldı.

2022 yılında Bilecikspor’un kötü sürecin ardından yapılan kongrede başkan seçilen Turgut Özen, 2023 yılının Haziran ayında görevinden istifa etti. Özen’in istifasının ardından Bilecikspor yönetimi uzun süre belirlenemedi.

Gazetemiz yetkili Cafer Elmas, Haziran ayında evinin önünde silahlı saldırıya uğradı. Elmas’ın saldırıya uğraması Bilecik gündeminde şok etkisi yarattı. Bilecik halkından ve siyasilere kadar Bilecik’in tüm kesiminden Elmas’a büyük destek geldi. Saldırı gerçekleştirilen fail ise yakalanarak cezaevine gönderildi.

Temmuz ve Ağustos aylarında Bilecik merkezde ve bazı ilçelerde Karasu Hattında oluşan arıza nedeniyle su sıkıntısı yaşandı. Su sıkıntısı ve Karasu hattı Bilecik’in gündemin uzun bir süre meşgul eden siyasi bir polemiğe dönüştü. Yaşanan polemiklerin ardından Karasu Hattı’nın yenilenmesi konusu tartışmaya açıldı.

Ağustos ayında ilimize yeni atamalar da gerçekleşti. Bilecik Valisi Dr. Kemal Kızılkaya Siirt Valiliğine atanırken Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Şefik Aygöl Bilecik Valisi oldu. Vali Aygöl, göreve çok hızlı başlarken birçok alanda Bilecik’in gelişimi için yeni çalışmalar başlattı. ‘Bilecik’i herkes Bilecik’ mottosuyla göreve başlayan Vali Aygöl; eğitimden spora kadar birçok alana el attı.

İl Emniyet Müdürlüğü’nde de görev değişimi yaşandı. Genç, dinamik ve mütevazı kişiliği ile kısa sürede Bileciklilerin sevgisini kazanan İl Emniyet Müdürü Ayhan Bodur’un yerine Beyti Kalaycı İl Emniyet Müdürlüğüne atandı.

Turgut Özen’in istifasının ardından uzun bir süre yönetim krizi yaşayan Bilecikspor’a ilimizin yeni Valisi Şefik Aygöl’ün önderliğinde Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Ergün ve TSO yönetimi Bilecikspor’a sahip çıktı.

Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi kongre süreçlerinin ardından il başkanları değişti. CHP İl Başkanlığına Ali Özdemir gelirken MHP İl Başkanı Talha Özkan oldu.

Gerçekleşen kongrelerin ardından tüm ülkede olduğu gibi Bilecik’te de 31 Mart 2024’te gerçekleşecek olan yerel seçimlerin hazırlıkları başladı. AK Parti’de 12 aday adayı Bilecik Belediye Başkanlığı için başvuruda bulundu. Cumhuriyet Halk Partisi’nde ise 3 aday adayı Bilecik Belediye Başkanlığı için başvuruda bulundu.

Kasım ayı içerisinde ise Bilecik’te yaşanan hayvan katliamı tüm ülkenin gündemine geldi. 14 köpeğin öldürüldüğü olayda Bilecik Belediyesi Hayvan Rehabilitasyon Merkezinde çalışan 4 kişi önce tutuklandı ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Yılın son günlerinde 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilecek olan yerel seçimler için CHP Genel Merkezi tarafından Belediye Başkan adayı olarak Belediye Başkan Vekili Melek Mızrak Subaşı belirlenirken diğer partilerin adayları henüz açıklanmadı. KORKMAZ KESİK

OCAK 2023

3-86

ŞUBAT 2023

MART 2023

NİSAN 2023

MAYIS 2023

HAZİRAN 2023

TEMMUZ 2023

AĞUSTOS 2023

EYLÜL 2023

EKİM 2023

KASIM 2023

ARALIK 2023

Editör: Korkmaz Kesik