Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı ve aynı zamanda Doğuş Suni Deri Kösele Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Şermin Kahraman, Türkiye’nin en çok okunan ekonomi dergilerinden Para Dergisi’nin kapak sayfasından yer verdiği “50 Müthiş Kadın” haberinde yer aldı. Erkek egemen iş dünyasına hükmeden kadınlar ile yapılan röportajların yer aldığı haberde, Bilecik’in örnek iş kadınlarından Şermin Kahraman da iş dünyasında kadın istihdamının arttırılması için eğitimin önemine vurgu yaptı.

Kahraman, iş hayatına yönelik dergiye yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi:

“İş hayatına 1980 li yıllarda inşaat mühendisi olarak atıldım. Yıldız Teknik üniversitesi inşaat bölümü mezunuyum. Şirketimiz 1950 li yıllarından beri üretim yapan bir firmadır. 50 dönüm arazide 20 dönüm kapalı alanda 3 ayrı fabrika olarak Suni Deri, Suni Kösele, Koagule( suni derinin nefes alabilen ve tabi deriden zor ayrılabilen bir çeşitidir) olarak Bilecik’de faaliyette bulunuyoruz.

Merkezimiz İstanbul Levent’de, Depomuz İkitellidedir. Fabrikamızda 140-150 kişi, Merkezde 15-20 kişi, Depoda ise 5 kişi çalışıyor. Çalışanlarımızın % 30 u kadındır. İhracatımız toplam ciromuzun %15 ‘i kadar.

İş dünyasındaki kadın temsilci sayımızı arttırmamız için kız çocuklarımızın eğitimine önem vermemiz ve iş alımlarında da erkeklere pozitif ayrımcılık yapmamamız gerekiyor.

Kadın yönetici olarak iş dünyasında belli bir noktaya geldikten sonra fazla bir zorluk çıkmıyor. Ama bir yere gelene kadar kadın da olsanız erkek de olsanız işiniz ve iş arkadaşlarınızla uyumlu çalışmanız gerekiyor. Ekip çalışmasına önem verilmeli , yenilikleri takip ederek çağın teknolojisine ayak uydurmalıyız."