Bilecik’in Türkiye ve dünyaya açılan önemli firmalarından Erşan Et’in Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Erşan, Akşam Gazetesine konuştu. Akşam Gazetesinden Özgül Öztürk’e konuşan Erşan, “Bilecik fabrikamızın yakınındaki Kurtköy'de 2 bin 800 dönüm araziyi bünyemize dahil ettik. Burada ilk etapta 2025 yılında hayata geçirmeyi planladığımız 30 bin büyükbaş kapasiteli çiftliğimiz için 25-30 milyon dolarlık bir yatırım yapacağız." dedi.

“SELÇUKLU'NUN KASABI DÜNYAYA ET SATIYOR”

Akşam Gazetesinden Özgül Öztürk’ün “Selçuklu'nun kasabı dünyaya et satıyor” başlıkla yayınladığı haberde şunlar aktarıldı:

Kökeni Selçuklulara kadar dayanan Erşan Ailesi tarafından kurulan Erşan Et, global markaların tedarikçisi oldu. Şu anda 12 ülkeye şarküteri ürünü satan firma, yakında Bilecik'e 30 bin baş kapasiteli bir besi çiftliği kuracak.

7 kuşaktır kasaplık mesleğini icra eden Erşan Ailesi tarafından kurulan Erşan Et, yurtiçindeki başarısını yurtdışına taşıyor. Bilecik'teki 21 bin metrekare kapalı alana sahip fabrikasında ürettiği kavurma, sucuk, pastırma, döner gibi geleneksel Türk lezzetlerini 12 ülkeye ihraç eden firma, yurtdışındaki zincir marketlerden de talep almaya başladı. Nesillerdir hayvancılık işiyle uğraştıklarını ifade eden Erşan Et Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Erşan, "Erşan Et olarak köklerimiz yani dedelerimiz buraya Osmanlı'dan önce Selçuklu Uç Beyliği ile gelmişler ve Bilecik bölgesine yerleşmişler. O günden beri bütün atalarım kasaplık ve hayvancılık mesleğiyle iştirak etmişler. Biz de Bilecik'te kurduğumuz fabrikamızla ata mesleği olan besicilik ve kasaplığı tam donanımlı et entegre tesisine taşıdık" dedi.

DÖNER VE SUCUĞA İLGİ YÜKSEK

Uluslararası standartlara uygun üretim yapan tesisleri sayesinde yerel ve global pek çok markanın tedarikçisi haline geldiklerini ifade eden Selçuk Erşan şunları kaydetti: "Yıllık 90 bin büyükbaş, 150 bin küçükbaş kesim kapasitesine sahip tesimizde yılda 7 bin 600 ton et üretiyoruz. Ulusal market raflarında yer bulan şarküteri ürünlerimize yurtdışındaki zincir marketlerden de talep gelmeye başladı. Bugün 100 çeşit ürün gamımızla aralarında Bahreyn, Katar, Ürdün, Irak, Liberya, Nijerya'nın da olduğu 12 ülkeye ihracat yapıyoruz."

BU ÜRÜNLERE TALEP VAR

Yurtdışında en çok talep gören ürünleri arasında dönerin geldiğini belirten Erşan Et Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Erşan, son yıllarda füme et grubu, kavurma, sucuk ve pastırmaya da ilgi olduğunu söyledi.

FOTO: AKŞAM GAZETESİ

2 MİLYAR TL CİRO GERÇEKLEŞTİRDİ

Taze et ve şarküteri olarak iki ana ürün kategorisinde 100 çeşit ürün gamıyla faaliyet gösteren şirket, 2023 yılını 2 milyar TL ciroyla kapattı. Son 5 yıldır her yıl ortalama yüzde 60 büyüdüklerini ifade eden Selçuk Erşan, gelecek yıl tonaj bazlı olarak yüzde 25 büyümeyi hedefliyor. Yaklaşık 3000 dönüm arazide mevsimine göre salma besicilik yaptıkları bilgisini veren Selçuk Erşan, "Ayrıca yetiştirdiğimiz hayvanların yemlerinde kullanılan arpayı, yoncayı, mısırı bu arazilere ekiyoruz" diyor. Firmanın 2026 yılı hedefleri arasında halka açılmak da yer alıyor.

DEV BİR ÇİFTLİK KURACAK

Yıllık 90 bin büyükbaş, 150 bin küçükbaş kesim ve parçalama kapasitesine sahip bir firma olduklarının altını çizen Selçuk Erşan şunları kaydetti: "Fakat ABD'deki gibi çok büyük çiftlikler maalesef Türkiye'de yok. Biz böyle bir proje için adımlarımızı attık. Bilecik fabrikamızın yakınındaki Kurtköy'de 2 bin 800 dönüm araziyi bünyemize dahil ettik. Burada ilk etapta 2025 yılında hayata geçirmeyi planladığımız 30 bin büyükbaş kapasiteli çiftliğimiz için 25-30 milyon dolarlık bir yatırım yapacağız." Sürdürülebilir tarım ve hayvancılık için harekete geçen Selçuk Erşan, ileride bu çiftliğin kapasitesini 100 bin büyükbaşa çıkarıp, ürün tedariğinin tamamını kendi çiftliğinden sağlayan bir firma haline gelmeyi hayal ediyor.

Kaynak: GAMZE ELMAS