2023 yılında Avrupa projesi yürüten ve proje puanı en yüksek 81 ilden öğretmenler ile YEĞİTEK Genel Müdürlüğü daire başkanları, akademisyenler, eğitmenler ve Ulusal Ajans yetkilileri katılımlarıyla “eTwinning 14. Ulusal Konferansı” 14-16 Aralık 2023 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirildi. Konferansta Türkiye Özel Ödülleri kapsamında, “STEM”, “Yenilik ve Eğitim”, “Engelsiz eTwinning”” ve Mesleki Eğitim” kategorilerinde ödüller sahiplerini buldu.

Bilecik Zehra Ulusay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Sağlık Hizmetleri Öğretmeni Tuba Özalp, “CAREER GUIDANCE WITH VIRTUAL REALITY APPLICATIONS (SANAL GERÇEKLİK UYGULAMALARI İLE KARİYER REHBERLİĞİ)” adlı projesiyle büyük bir başarı elde ederek Mesleki ve Teknik Eğitim Okulları kategorisinde eTwinning Türkiye Özel Ödülüne layık görüldü.

Türkiye’den 10, Romanya’dan 3 ve Sırbistan’dan 1 ortakla yürütülen proje, mesleki ve teknik eğitim alanında öğrencilere kariyer rehberliği sağlama hedefini taşıyor. Sanal gerçeklik uygulamaları kullanılarak öğrencilere gerçek dünya deneyimleri sunan bu proje, öğrencilerin kariyer seçimlerini daha bilinçli ve bilgili bir şekilde yapmalarına yardımcı oluyor.

Proje kurucusu Tuba ÖZALP, projenin başarısında öğrencileriyle birlikte çalışmanın ve uluslararası düzeyde diğer okullarla iş birliği yapmanın önemine vurgu yaparak “Eğitim sadece sınıf duvarları içinde değil, aynı zamanda global bir perspektifle de düşünülmelidir. eTwinning, bu anlamda bize büyük bir fırsat sunuyor.” dedi. NEVZAT KAPTAN

Editör: Korkmaz Kesik