banner795
banner401
banner422
banner773
banner735

KAYI A.Ş. yeni Yönetim Kurulu Başkanı Kazıcı açıkladı

Melek Mızrak Subaşı’nın Belediye Başkan vekilliğine seçilmesi ile Kayı A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanlığına getirilen Başkan Yardımcısı Vedat Kazıcı, Kayı A.Ş.’nin teknik olarak iflas etmiş durumda olduğunu söyledi.

Müfettiş soruşturması kapsamında incelemeye alınmasının yanı sıra yaptıkları ön incelemeler sonucunda Kayı A.Ş.’nin teknik iflas eşliğinde olduğunu ve Belediye Başkanı Melek Mızrak Subaşı’nın talimatı ile ayrı bir denetim istendiğini ayrıca denetiminde birkaç güne sonuçlanacağını aktaran Kazıcı, ilk incelemeler neticesinde  Belediye uhdesinde yeralan Kayı A.Ş.’nin zarar ettiğini ve teknik iflas etmiş durumda olduğunu aktardı.

Belediye Başkanı Melek Mızrak Subaşı ile basın mensuplarıyla kahvaltıda buluşan Başkan Yardımcısı Kayı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Kazıcı, Kayı A.Ş. için önemli açıklamalarda bulundu.

Önce Kayı A.Ş. çalışmaları ve personeli hakkında bilgi veren Başkan Melek Mızrak Subaşı, “Belediye’nin ham kadrosunda  yüzde 20 kadrosu kadar geçici işçi alma hakkımız var. 5 ay 29 günlük. Toplamda 35’i geçici 5 ay 29 günlük, 5’i de süresiz olarak işçi aldık. Süresiz olanlar bizim Anaokulumuzda  5 sınıfımız var, 4 tane öğretmenimiz var. 5 sınıfı 4 öğretmen ile idare etmemiz mümkün değildi. 2’si buraya takviye edildi, öğretmen alacağız buradan da duyurmuş olalım” dedi.

Başkan Subaşı, 35 geçici, 5’te kadrolu olmak üzere 40 çalışanı olduğunu aktarırken, bu 5 çalışanın anaokullarında görevli öğretmenler olduğunu aktardı.

Başkan Subaşı, devir aldıklarında Kayı A.Ş.’nin durumunun hiç içaçıcı olmadığını ve zarar gösterildiğini belirterek en kısa zamanda bu sıkıntıdan kurtarmayı amaçladıklarını da belirtti.

Kayı A.Ş. yeni Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Kazıcı ise çok önemli açıklamada bulunarak Kayı A.Ş.’nin teknik iflas ettiğini, bir milyon bütçesi olan şirkette daha fazla harcamalar yapıldığını ve kapsamda teknik iflas ettiğini bununla ilgili daha detaylı açıklamayı Başkan Melek Mızrak Subaşı’nın isteği doğrultusunda denetim raporunun gelmesinden sonra yapacaklarını söyledi.

Vedat Kazıcı, “kısa bir süre sonra sadece Kayı A.Ş. için toplanacağız. Kayı A.Ş. Belediyemizin mevzuat gereği hizmet veremediği alanlarda hizmette bulunmuş. Şirket tüzüğünde, hem ana sözleşmesinde olan maddede, hem ticari, hem de Belediye yetkileri ile kamu görevi yapıyor. Devam eden soruşturmalar var ama Şirketimiz teknik olarak iflas etti. Sermayesinin belli bir oranının üzerinde borcu olan şirketler Kongordato ilan eder. Biz Belediye olduğumuz için bunu yapamıyoruz. Öncelikle ticari alandaki eksiklik ve aksakları gidermeye çalışıyoruz.  Devraldığımız itibari ile Kayı A.Ş.’ye ait Belediye işletmelerinde her pozisyondaki arkadaşımızın sigortaları yatırılarak ücretlendirilerek kanuna göre çalışıyor.

3 tane rapor var, bunlardan bir tanesi müfettişlerin hazırladığı rapor, bir tanesi bizim şirket olmamız dolayısıyla Ticaret Bakanlığı’na bağlıyız onların müfettişlerinin de şirket üzerinde hazırladığı rapor ve sonuncusu da birkaç gün içinde elimize geçecek olan Başkanımızın talebi ile bağımsız denetçi tarafından denetlenen rapor var. Bu üç raporu aldıktan sonra raporlarda incelemeler yaparak geldiğimiz noktanın gerekçelerini tespit ederek hızlıca hem bununla ilgili bir kamu görevlisi olarak, hem de burası Belediye’ye ait yüzde yüz kamu şirketidir raporları değerlendirdikten sonra gerekiyorsa gerekli kişiler ile ilgili suç duyurusunda bulunacağız. Kamunun zararı tazmin edilme yoluna gidilecek, bu tesisler Bilecik’te yaşayan 70-80 bin kişinin vergileriyle oluşmuştur.

Kayı A.Ş.’nin paraları bankaya geç yatırılmış

“Müfettiş soruşturmasında Kayı A.Ş.’nin paralarının bankaya yatmadığı iddia ediliyor” sorusuna cevap veren KAYI A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Kazıcı, müfettiş soruşturması kapsamında öyle paraları gördüklerini ifade ederken, “ben de raporda paraların gününde  yatırılmadığı, aylar sonra hesaba yatırıldığı ve bunun usulsüzlük olduğuna dair bir paragrafı raporda okudum. Onunla ilgili suç duyurusunu da müfettişler yapıyor. Biz de kamu olarak bu raporlar yayınlandıktan sonra Kayı A.Ş’nin ve Belediye’nin avukatları ile birlikte bu raporun ardından üzerimize düşen suç duyurusunu yapacağız” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Vatandas 2 ay önce

Ne yani şimdi kayidaki çalışanlar çıkarılacak mi teknik olarak iflas ne demek

banner747

banner524

banner92

banner714

banner679

banner620

banner390

banner510

banner503