Çevre,  Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından 2024 Yılı Mart Ayı Alansal Yağış Raporu yayınladı. Buna göre Mart ayında yağış miktarı olarak  Bilecik ve çevresinde %40’ı aşan azalmalar kaydedildi. 
Türkiye geneli mart ayı yağışı normalinin üzerinde, geçen yıl mart ayı yağışının altında gerçekleştiği belirtilen raporda şu ifadelere yer verildi:
“Mart ayı yağışı 69.5 mm, mart ayı normali (1991-2020) 61.2 mm, 2023 yılı Mart ayı yağışı 95.5 mm’dir. Türkiye geneli mart ayı yağışları normaline göre %14 artma, geçen yıl mart ayı yağışlarına göre %27 azalma göstermiştir. Yağışlar özellikle Doğu Anadolu’nun doğusu ve güneyi ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda yüksek seviyede gerçekleşmiş, Hakkari, Şırnak, Siirt ve Van çevrelerinde ise normallerinin iki katını aşmıştır. Antalya’nın batısı, Konya’nın güneyi, Isparta, Bilecik çevrelerinde ise yer yer %40’ı aşan azalmalar kaydedilmiştir. Bölge genelinde, İç Anadolu Bölgesi normali civarında, Marmara, Ege ve Akdeniz bölgeleri normalinin altında yağış almıştır. En fazla artış gösteren bölge %54 ile Doğu Anadolu Bölgesi olurken, Akdeniz Bölgesi’nde ise son 11 yılın en düşük mart ayı yağışı gerçekleşmiştir.

Ayygs 02
İl geneli yağışlarda en fazla yağış 207.9 mm ile Şırnak, en az yağış 29.0 mm ile Kırıkkale’de kaydedilirken, Van ili mart ayı yağışları son 21 yılın en yüksek seviyesinde, Antalya, Karaman ve Mersin illeri mart yağışları son 11 yılın en düşük seviyesinde gerçekleşmiştir. İllerimiz içinde normaline göre en fazla azalma %35 ile Isparta’da, en fazla artma ise %100’ün üzerinde artışla Şırnak’ta meydana gelmiştir. Türkiye genelinde mart ayında ortalama 12.8 yağışlı gün görülmüştür (1991-2020 normali 11.2 gün). Yağışlı gün sayıları Çanakkale, Balıkesir, Sakarya, Bartın, Karabük, Kastamonu, Sinop, Samsun, masya, Yozgat, Sivas, Kayseri, Tunceli, Elazığ, Diyarbakır, Bingöl, Muş, Bitlis çevreleri ve Doğu Karadeniz’in kıyı kesimlerinde 20-25 gün aralığında, Ege Bölgesi’nin güneyi, Akdeniz Bölgesi’nin ortası ve batısı’nda ise yer yer 10 günün altında gerçekleşmiştir.”

Ayygs 03
MARMARA'DA DÜŞÜŞ DİKKAT ÇEKTİ
Marmara Bölgesi'nde mart ayı yağışlarının 1991-2020 ortalamasına göre yüzde 5, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 20 azaldığı belirlendi. Bölgede mart ayı yağış miktarının uzun yıllar ortalaması 66,1 milimetre oldu. Bölgeye geçen yıl mart ayında 79,1, bu yılın aynı döneminde ise 63 milimetre yağış düştü.

Ayygs 04

Kaynak: Korkmaz KESİK