Bilecik İl Özel İdaresi, geçtiğimiz günlerde Osmaneli Medetli Köyü yakınlarında bulunan Özel İdare’ye ait arazide kum ihalesi yaptı. 16 Milyon muhammen bedel ile çıkan ihale, 35.5 Milyon TL’ye alıcı buldu.

 

Yıllardır anlamsızca bekletilen ve ihaleye çıkartılmayan yer Vali Şefik Aygöl tarafından ihaleye çıkartılarak devlete büyük kazanç sağlandı. Geçtiğimiz ay gerçekleşen ihalede Dünyalar Kum Ocağı ve Erk Madencilik Firmaları yarıştı. Kum ihalesi, 2 firma arasında açık arttırma ihale usulü ile canlı yayında kameralar eşliğinde yapıldı.

 16 Milyon muhammen bedel ile çıkan ihalede arttırımlar sonucu 31 Milyon TL ile Dünyalar Kum Ocağı ihaleden çekildiğini açıklarken, 35 Milyon 500 bin TL veren Erk Madencilik Nakliyat Hafriyat LTD. ŞTİ. ihalenin kazananı oldu.

 35 Milyon 500 bin TL’ye alıcı bulan kum ihalesinde harçlar ve diğer gelir kalemleri ile birlikte toplam 45 Milyon 80 bin TL peşin olarak İl Özel İdaresi’nin kasasına girmiş oldu.

ARAÇ PARKURU YENİLENECEK

Yapılan bu ihalede elde edilen gelir ile İl Özel İdaresi’nin araç parkurunun yenileneceği öğrenilirken, bu ihalenin gerçekleşmesine öncülük eden ve devletin kasasına 45 Milyon TL gelir elde edilmesini sağlayan Vali Şefik Aygöl, kamuoyu tarafından takdirle karşılandı. Bu ihale rakamı Bilecik tarihinin en büyük ihalesi olarak ta kayıtlara geçti.

Kaynak: CAFER ELMAS