Vali Dr. Kemal Kızılkaya, gazetemizi ziyaret ederek Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Cafer Elmas, Yazı İşleri Müdürü Gamze Elmas ve muhabirleri ile Bilecik ve Türkiye gündemine dair değerlendirmelerde bulundu.

“BİLECİK’TE HER ZAMAN İYİ NİYETLİ İNSANLARLA KARŞILAŞTIM”

Bilecik’te görev yapmaktan son derece memnun olduğunu belirten Vali Kızılkaya, Bilecik’te her zaman iyi niyetli insanlarla karşılaştığını ifade etti.

Asrın felaketi olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası seferber olan Bilecik halkına da teşekkür eden Vali Kızılkaya, yardımların hız kesmeden devam etmesi gerektiğini vurgulayarak, “ayağımızı gazdan kesmememiz gerekiyor. Yavaşlarsak,  geriye düşersek tarihi bir hata olur. Şu anda her şeye ihtiyaç var ve bu yardım çalışmalarımızın arttırılarak devam ettirilmesi gerekiyor”dedi.

“YARALARI SARMAK İÇİN HEP BİRLİKTE GAYRET GÖSTERDİK”

Vali Kızılkaya, depremin ilk gününden bu yana yaşanan yardım seferberliği ile ilgili şöyle konuştu:

“6 Şubat günü hep beraber çok büyük bir acı yaşadık. Orada binlerce insan vefat etti. O acıyı biz de yüreğimize hissettik. Duyar duymaz hep birlikte devlet kurumları, özel kurumlar, vatandaşlar hepimiz ne yapabilirizin telaşına düştük. Bu felaketin yaralarını sarmak adına o dakikadan itibaren gayretli olduk. Bilecik halkı da en önde koşanlardan oldu. Bu güne kadar bir ayda 220 tır ayni yardım gönderildi. Yine 1600'ün üzerinde personel orada görevi yapıyor, 69 tane iş makinemiz orada çalışıyor, 52 tane konteyner ev gönderdik. Bunların yanında tuvalet, duş gibi ihtiyaçlar gönderildi. 7’den 70’e herkes seferber oldu. Halen de devam ediyoruz. Geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet meydanında kermes faaliyetimiz vardı. Kadın kuruluşları, sivil toplum kuruluşları biraraya geldi, çok güzel bir birliktelik oldu.

“YAVAŞLARSAK,  GERİYE DÜŞERSEK TARİHİ BİR HATA OLUR”

Tırlarımız hala gönderilmeye devam ediyor. Şu anda da bu yardımları asla kesmememiz gerekiyor. Ayağımızı gazdan kesmememiz gerekiyor. Yavaşlarsak,  geriye düşersek tarihi bir hata olur. Şu anda her şeye ihtiyaç var ve bu yardım çalışmalarımızın arttırılarak devam ettirilmesi gerekiyor. Ramazanın da bereketiyle beraber bu çalışmalarımıza devam etmeliyiz.

“BİLECİK’TEKİ DEPREMZEDELERİN ÇOĞU YAKINLARINDA KALIYOR”

Aynı zamanda Bilecik'e gelen depremzede ailelerimiz de oldu. Bu ailelerimizin birçoğu Bilecik'le bağlantısı olan aileler. Bilecik'te akrabası olan, geçmişte öğrencilik yapan, bir şekilde Bilecik'le bağlantısı olan aileler. 50’nin üzerinde vatandaşımız “Evim Yuvan Olsun” kampanyası kapsamında bedelsiz olarak evlerini depremzedelerimize verdiler. Onun haricinde gelen ailelerimizin çoğu ailelerin yakınında kalıyorlar. Misafirhanelerimizde de kalanlar var,  KYK'larda misafir ettiklerimiz var. Hareketlilik tabii ki devam ediyor. Takiplerimiz devam ediyor. İlçelerimiz, Kaymakamlıklarımız takibe devam ediyor.

“ÇOCUKLARIN İLACI YİNE ÇOCUKLAR”

500'e yakın öğrencimiz var, çocuklarımızın en büyük ilacı kendileri. Onların ihtiyaçlarının karşılanmasında Valiliğimiz, Kaymakamlıklarımız üzerlerine düşen görevleri yapıyor. Okul idareleri, öğretmenler, öğrenciler kendi aralarında onları hiç yalnız bırakmıyorlar. Onlar için okula gitmek bir terapi aslında. Konuştuğumuz çocukların hepsi Bilecik’te çocukların onları kendi aralarına aldıklarını, beraber oynadıklarını, çok mutlu olduklarını söylediler.

Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğümüz psikolojik destek veriyorlar. Aynı zamanda sağlık hizmetlerimiz veriliyor.

“BİLECİK İMKANLARI SINIRLI OLSA DA GÖNLÜ SINIRSIZ BİR İLİMİZ”

Ailelerimizi bazen ziyaret ediyoruz, aynı zamanda hem geçmiş olsun diliyoruz, hem ihtiyaçlarını soruyoruz. Bilecik ilk günden itibaren bugüne kadar potansiyel olarak sınırlı imkanları var ama gönlü ve yapabilecekleri sınırsız bir ilimiz. Bunu Kapalı Spor Salonu’nda yardımlar toplanırken de gördük. Küçüğünden büyüğüne herkesin nasıl seferber olduğunu gördüğümde duygulanmamak elde değildi. Sözün özünde hep beraber yaraları sarmaya çalışıyoruz.”

Gazetemiz yetkilisi Cafer Elmas, Vali Dr. Kemal Kızılkaya’ya nazik ziyaretinden dolayı teşekkür ederken, Vali Kızılkaya’da ziyaretten memnuniyet duyduğunu dile getirdi.