Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığında gerçekleştirilen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Bilecik Belediye Başkan Vekili Melek Mızrak Subaşı, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

“DOĞRUDAN TEMİN LİMİTİNİN BÜYÜK BİR KISMINI DEPREM BÖLGESİ İÇİN KULLANDIK”

Kahramanmaraş merkezli büyük depremin ardından 140 bin TL’  den 5 Milyona çıkartılan Doğrudan Temin Limiti ile ilgili Bilecik Belediyesi tarafından yapılan çalışmalar hakkında açıklama yapan Subaşı, “

“Doğrudan temin limitini yükseltilmesinden itibaren çalışmalarımızı, erişimlerimizi sağladık çünkü birçok eksiğimiz olduğunu zaten biliyorduk. Bu deprem gerçeği ile yüzleşmek de gerçek çok acı oldu. Şimdi malzeme bulmakta zorlanıyoruz çünkü bulduğumuz her türlü malzeme deprem bölgesine aktarıyoruz.

Tabii ki tedarik edebileceklerimizin siparişlerini oluşturmaya başladık. Doğrudan temini biz de  kullandık. Çok büyük bir kısmını özellikle deprem bölgelerine gönderilmek üzere kullandık.  Kendi içerimizde stoklamaya da mecburuz. Mesela biz de konteyner yapabileceğimizi artık biliyoruz, çadır üretebildiğimizi gördük. Satın alma yoluyla da deprem bölgelerini de gönderiyoruz.”

"BİNALARIMIZIN ENVANTERLERİNİ ÇIKARTMAYA BAŞLADIK"

Bilecik’te deprem öncesi ve sonrasında yapılan imar çalışmalarıyla da ilgili bilgi veren Başkan Subaşı, “

Bu acı gerçekle yüzleştikten sonra biz de Mimarlar Odası ve Mühendisler Odası ile birlikte bir toplantı gerçekleştirdik ve aldığımız ortak bir kararla bir protokol yapacağız.  Meclis toplantımızı bekliyoruz.İzin istemek durumundayız meclisimizden

Biliyorsunuz ki binaların projesinde biz oturum izinlerini verdikten sonra yani iskanlarını aldıktan sonra müteahhitler ya da orada mülk sahipleri bazı değişiklikler yapıyorlar ve bunlar çok fazla haberdar olamıyoruz bilgi gizliliği olduğu için. Son depremde o videolarda tekrar tekrar izlediğimiz,  alttan kolonlar kesilmiş, market yıkılıyor, dükkanın üstündeki adam da  öldükten sonra bunun  bilgisi oluyor, mahkemelikmiş gibi durumlar elbette yaşamak istemiyoruz.

Tek tek bunların kontrollerini sağlanacak. Aynı zamanda binalarımızın envanterlerini çıkartmaya başladık. Sadece Bilecik merkezde 1.700 binamız imar affından faydalanmış. Tabii 2000 öncesi binalara imar affından faydalanan yapılara gerekli evrakları tedbirli olmaları gerektiğini gösteren evraklar teslim etmek zorundayız. Bu çok üzücü. Sayın Cumhurbaşkanımız konuşmalarında imar affıyla birçok vatandaşımız mağduriyetini giderdik derken aslında şu an birçok vatandaşımıza mezar oldu.  Bu konuda da mimarlar odası, inşaat mühendisleri odasının görüşleri kesinlikle alınmalı.Sil baştan düzenlemeler tabi ki odalar olarak talep ediyoruz.

Umuyorum sesimiz duyulacak, umuyorum gerçekten insana değer veren yapılar yapacağız. Önümüzdeki mecliste karar alıp çok hızlı bir şekilde aksiyon alacağız. sonra bina stoğumuz çıktıktan sonra da çevre ve şehircilik yapı denetim firmaları inşaat mühendisleri odası mimarlar odası ya da hangi paydaşımız varsa aynı masada oturup daha ne yapabilirizi konuşacağız ama öncelikle önce bir binası t stoğumuzu Kaçak yapıların tespitini bunlar tabii ki bir süre istiyor bunları tespit etmemiz gerekiyor.”dedi.

“İLK ANDAN BERİ YARALARI SARMAK İÇİN SAHADA YER ALDIK”

Depremin  ilk anından bu yana yaraları sarmak için sahada yer aldıklarını belirten Subaşı, “Depremin olduğu sabahtan itibaren çok acil bir şekilde partimizin il örgütü ile iletişime geçerek bir kriz masası oluşturduk. Afetin ilk dakikalarından itibaren deprem bölgesine intikal eden Milletvekilimiz Yaşar Tüzün başta olmak üzere milletvekillerimiz, il başkanlarımız, ilçe başkanlarımız ve parti örgütümüzün üyeleriyle irtibat kurmak için yoğun çaba gösterdik. Sizlerin de malumu bölge ile iletişim ne yazık ki güç bir şekilde sağlanıyordu. Bir yandan iletişim ve koordinasyonu sağlarken bir yandan da Belediyemiz İtfaiye Müdürlüğü ekiplerimizin bölgeye intikalleri için ivedilikle hazırlıklarını yapmalarını sağladık. Aynı zamanda belediyemizde görev yapan ve bölgeye gönüllü arama kurtarma çalışması yapmak için gitmek isteyen personellerimizi de ayrı bir ekip olarak hazırlamaya başladık.’’ Dedi.

‘’DEPREMZEDELER İÇİN BİZE DESTEK VEREN TÜM HALKIMIZA ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM’’

Konuşmasında Bileciklilere yaptığı yardımlar dolayısıyla teşekkür eden Başkan V. Subaşı, ‘’İtfaiye ekiplerimizin Valilik ve AFAD koordinasyonu ile gidecekleri şehrin belirlenmesinin akabinde ekiplerimiz bölgeye hızlıca intikal etti ve ayaklarının tozu ile ilk saatlerden itibaren arama kurtarma çalışmalarına başladı. İkinci ekibimizde ayı şekilde Valilik ve AFAD koordinasyonu ile çalışma yapacakları bölge belirlenir belirlenmez hızlıca deprem bölgesine intikal ederek arama kurtarma çalışmalarına başladı. Birçok yaralı vatandaşımızı enkaz alanından kurtaran ekiplerimiz bölgede adından başarıyla söz ettirmeyi başarmıştır. Sizlerin de huzurunda kendilerine bu zorlu göreve tereddütsüz bir şekilde gittikleri ve birçok vatandaşımızı hayata bağladıkları için canı gönülden teşekkür etmek istiyorum.’’dedi.

‘’YAPILAN YARDIMLARI DEPREM BÖLGESİNE BİZZAT ULAŞTIRMA İMKANI BULDUK’’

Konuşmasında ‘’Yardımlarımızı gönderirken gerek bölgedeki ekiplerimizle iletişime geçerek gerekse bölgeye giderek bizzat yaptığımız tespitlerle oradaki vatandaşlarımızın öncelikli ihtiyaçlarını belirleyerek göndermeye özen gösterdik.’’ İfadesini kullanan Subaşı,  ‘’Bu sayede yapılan yardımların israfının ve ekiplerimizi boş yere meşgul etmesinin önüne geçtik bugüne kadar gönderdiğimiz her aracın doğrudan depremzedelere ulaştığından dolayı da çok mutlu olduk. Çünkü oradaki bir çocuğun bile yüzünde tebessüm yaratabilmek inanın tarifi anlatılamayacak kadar değerli bir duygu.’’ İfadelerini kullandı.

Editör: BETÜL KESİK