Bilecik Belediye Başkanı Melek Mızrak Subaşı, Medyascope Haber Müdürü Göksel Göksu’nun sorularını yanıtladı. Yerel seçimler öncesi yaşanan 75 günlük Belediye değişiminin ardından gözler önüne serilen skandal süreci değerlendiren Başkan Subaşı, “Bilecik tarihi bu 75 günü utançla hatırlayacak. Siyaset onurla yapılır, duruşsuz yapılan siyaset de kaybetmeye mahkumdur” dedi. Bilecik Belediyesi’nde yaşadığı zorlu süreci atlattıktan sonra Belediye’ye döndüğünde fiziksel altyapı ve idari düzenlemelerde iyileştirmeler yapılması gerektiğini farkettiğini dile getiren Subaşı, yeniden yapılanmaya odaklandığını, vatandaşların beklentilerini dikkate alarak hareket ettiğini, ekip çalışmasıyla şehri daha yaşanabilir hale getirmek için çaba gösterdiğini anlattı.


“DURUŞSUZ YAPILAN SİYASET DE KAYBEDİLMEYE MAHKUMDUR”
Karalama kampanyaları ile birlikte geçen yıpratılma sürecinden bahseden Subaşı, “bu geçirdiğimiz süreç için bazı arkadaşlarımız siyasetin cilvesi diyor ama ben asla katılmıyorum. Siyaset onurla yapılır, duruşsuz yapılan siyaset de kaybedilmeye mahkumdur” dedi.
Belediye Başkanı Melek Mızrak Subaşı, konuşmasına şu sözlerle devam etti:
“Dönemin 75 günlük mevcut Belediye Başkanı aday değildi, herhangi bir iddiası yoktu. Başkan Yardımcısı, partisinin Belediye Meclis Üyesi adayıydı ama onlar açısından iddialı bir seçim değildi. Yönetimi değiştirdiler, kadrolar değişti. 139 kişi işe alındı. Belediye ve sendika arasında bir sözleşme yapıldı. Maaşlara yüzde 100 zam yapıldı. Bu yöneticinin ne kadar olaya hakim olmadığını gösterir çünkü Belediye sadece işveren değil, Belediye kamusal hizmet yapıyor.  
“BÜTÇE YÖNETİLEMEZ DURUMDAYDI”
İşçi maaşları yetmez, artı 139 işçiyle devraldık. Bütçe yönetilemez durumdaydı. Mazbatayı aldıktan sonra bir gördük ki elektrik faturasının tarihi geçmiş, bunlar rutin ödemelerdir. 


“ÇALIŞMAK YERİNE DEDİKODUYLA BESLENİRLERSE ORTAYA KÖTÜ BİR TABLO ÇIKMASI KAÇINILMAZ”
Başkanın ekibi koordine edebilmesi çok kıymetli ama gelen ekip sadece savaş açıp mevcut Başkan vekilinin dosyalarını ortaya çıkartalım, nerede ne konuşmuş, burada ne yapmış mutlaka bir yolsuzluk yapmıştır araştırın bakalım ne çıkacak altından diye  çalışmaz sadece dedikoduyla beslenirse ortaya böyle kötü bir tablo çıkması kaçınılmaz. 
“BİLECİK TARİHİ BU 75 GÜNÜ UTANÇLA HATIRLAYACAK”
Kendi iş ortamlarında birkaç kişiyi yönetebilecek bir ortamları da var mı bilmiyorum ama bunu yapamazken 600 küsür Belediye çalışanını yönetmeye, ili yönetmeye kalkarlarsa böyle Bilecik tarihinde unutulmaz bir duruma imza atarlar. Bilecik tarihi bu 75 günü utançla hatırlayacak.” 
“İŞTEN ÇIKARTILMALARLA İLGİLİ BİZE BİR TEPKİ OLMADI”
Bilecik Belediyesi’ne son 3 ayda siyaseten alınan personellerin işten çıkartılmasıyla ilgili de konuşan Başkan Subaşı, “işten çıkartılmalarla ilgili bize karşı bir tepki olmadı, Bilecik bunu bekliyordu, vatandaşlarımız da bu alımların karşısındaydı. Ulusal basında işten çıkartmalarla ilgili olumsuz haberler görüyorum bazen ama son 3 ayda maalesef siyasi olarak işe alımlar var, biz bunu yapmak zorundaydık” dedi.


“BİLECİK’İ DAHA SOSYAL BİR ŞEHİR OLARAK GÖRMEK İSTİYORUM”
Subaşı, beş yıl sonunda Bilecik’i daha sosyal bir şehir olarak görmek istediğini anlattı. Özellikle özel okulların ve nitelikli eğitim kurumlarının artmasıyla beyaz yaka çalışanları şehirde tutmayı amaçladığını söyleyen Bilecik Belediye Başkanı Subaşı, ayrıca kadın istihdamını artırmayı ve şehri daha güvenli hale getirmeyi planladığını, bunun yanı sıra tarihi binaları ve şehrin diğer önemli noktalarını da koruyarak gelecek nesillere güzel bir miras bırakmayı hedeflediğini dile getirdi.
Bilecik’te kadın istihdamının önemine de değinen Melek Mızrak Subaşı, bölgedeki birçok fabrikada kadın istihdamının yüksek olduğunu vurgularken, çevre ilçelerle iletişim halinde olduklarını belirtti. 
Marmara Belediyeler Birliği’ndeki dengeleyici çalışmaları örnek gösteren Subaşı, kadın-erkek istihdamı arasındaki dengenin önemine vurgu yaptı. Ayrıca, şehrin daha katılımcı ve güvenli hale getirilmesi için çaba harcandığını, kamusal alanların düzenlenmesinin öneminin de altı çizdi.

Kaynak: BETÜL KESİK