Bilecik Belediyesi Mayıs ayı Belediye Meclis toplantısı, Belediye Başkanı Melek Mızrak Subaşı başkanlığında yapıldı.

İç borçlanma konusunda Belediye Başkanı'na yetki verilmesi konusunun görüşüldüğü toplantıda Belediye Başkanı Melek Mızrak Subaşı, 13 Ocak itibariyle oluşan cari borç miktarı ve gelir gider tablosu hakkında Meclis üyelerine bilgi verdi.

Yerel seçimler öncesi 75 günlüğüne gelen Belediye yönetiminin Belediye'yi 43 milyon 944 bin lira zarar uğrattığını açıklayan Başkan Subaşı, “Kasada 48 Milyonumuz varken 40 Milyon borcumuz bulunuyordu fakat 3 Nisan’da göreve geldiğimizde İller Bankası payı dahil kasada 28 Milyon TL bulurken, 64 milyon 872 bin lira da borç bulduk” dedi.

Subaşı, Başkan Vekilliği döneminde dengeli bir harcama tablosu yapıldığını fakat, 75 günlüğüne gelen Belediye yönetiminin borçları ödemek bir yana çok sayıda personel alımı ve yüksek maaş zamları ile Belediye kasasını büyük bir zarara uğrattığını ifade etti.

75 GÜNLÜĞÜNE GELEN BELEDİYE'NİN BÜYÜK ZARARI

75 günlük Belediye yönetiminin borç ve giderlerini kalem kalem açıklayan Başkan Subaşı, şu ifadelere yer verdi: “75 günlük bir durumu sizlere özetlemek isterim; işçi alımı giderleri ilave 5 milyon 933 bin lira, 75 günde olan doğrudan temin harcamaları 17 milyon 613 bin lira, vergi borcu 75 günde ilave gelen 1,5 milyon lira, referans çöp toplama 11 milyon 400 bin lira…

BORÇLAR ÖDENMEMİŞ…

Bu ne demek, asla borcumuzu ödememişiz demek. Bıraktığımız tabloda bu yer almıyordu. Bu yüzden gelir gelmez hem ödenmemiş elektrik faturaları ile hem de referans borçlarıyla karşı karşıya kaldık.

Vatandaşlarımızdan çok güzel tebrik ziyaretleri alırken bir de işin arka kısmı vardı. Çöplerin toplanmasının durması gibi, elektrik faturası ödenmediğinde Başkana direkt zimmet çıkıyor işlenen faiz 200.000 lira civarında. Bu gibi sıkıntılarla karşılaştık rutin banka borcumuzu bile ödenmemişti. Bu bizim için çok rutinde olan bir rakam 1-1,5 milyon civarındaydı dengelenebilecek noktalarda.

Bunun dışında Belediyeler Birliği borcu 1 milyon 155 bin, Basın Yayın giderleri 2 milyon 254.000… Ben aktif seçim çalışması yaptım aşağı yukarı böyle bir rakam ödedik ama tüm billboardlarda da yeraldık, bayraklarımız her yerdeydi, hakkını verdik bu paranın ama mevcut Belediye hangi duyuruları yaptı bilemiyorum. Akaryakıt gideri 2 milyon 903 bin lira, ortalama 300-400.000 lira civarında olurdu akaryakıt giderimiz.

TEMİZLİK MALZEMESİ GİDERLERİ ŞOK ETTİ

“PANDEMİDE SOKAK MI YIKADINIZ?”

Temizlik malzemesi giderleri bu çok dikkat çekici… Sanki pandemide alınmış bu malzemeler ve sokaklar yıkanmış. Ben görmedim, acaba sokaklarımız mı yıkandı? 1 milyon 184 bin lira da temizlik malzeme gideri olmuş. Bu ne demek toplamda 43 milyon 944 bin lira Belediye'ye 70 günde bir zarar söz konusu…

“BAŞSAVCILIK TA OLAN DOSYALAR VAR”

Kayı Şirketi'ne olanları söylemiyorum bile çok daha detaylı açıklayamadığımız dosyalar da var, Avukat arkadaşlarımız bana hak verecektir onlar Cumhuriyet Başsavcılığında eğer yasa doğrultusunda izin verirse elbette onları da basın yoluyla paylaşmaya hazırız.

MAAŞ ÖDEMELERİ KASAYI BÜYÜK SIKINTIYA SOKUYOR

Ticari borcumuz 64 milyon civarındayken bazı sıkıntılarımız da var tabii ki, 48 milyon kasamızda para varmış maaş ödemesi de 21 milyon civarında yapıyormuşuz tabii arada bir toplu sözleşme oldu, işçilere %100'ün üzerinde bir zam yapıldı. Nisan ayında Mart kasasında 33 milyon kasada para varken, 29 milyon maaş ödenmiş. Mayıs ayında da 26 milyon kasa durumu, 23 milyon maaş ödemesi yapılacak. Eğer 139 işçi çıkartılmasaydı her ay ilave 6 milyon daha getirecekti.

“BELEDİYE, HİZMET MAKAMIDIR İŞKUR GİBİ GÖREV YAPMAMALI”

Burada şöyle bir durum var, Belediye hizmet makamıdır. Hepimiz Belediye'den hizmet bekliyoruz. Önceliğimiz sokaklarımız, çöplerimizin alınması, temiz olması, kaldırımlarımızın ilimize yaraşır şekilde olması, yollarımızın düzenlenmesi, altyapının bitmesi gibi bunların yanında birçok sosyal faaliyet aynı zamanda sosyal yardım da söz konusu ama Belediyemiz İŞKUR'un yaptığı işi üstlenirse sadece istihdam alanı açarsa biz hizmet edemiyor duruma geliriz.

“SIKINTILAR YAŞAYACAĞIZ”

Biz devletten güçlü değiliz biz devletten gelen parayla Belediye'yi döndürmeye çalışıyoruz aynı zamanda öngörülen vergilerle devlet 17.000 lira diyor. Evet az buluyoruz geçim sıkıntısı var bu konuda hepimiz aynı fikirdeyiz ama %100 zam yaptığınızda bir kasaya dönüp bakmanız gerekiyor ondan da öte yasal mevzuata göre mi işliyor durum buna da bakmanız lazım. Eğer yasa bana diyorsa bütçenin sadece %40'ına kadar eleman alabilirsin diyorsa buna göre hareket etmeliyiz. Yıl sonunda ödeyeceğimiz maaş tablosuna baktığımızda 9. ayda bayağı bir sıkıntılar yaşayacağız çünkü kasamız bir kişiye mesai ve diğer giderler hariç en az 30 bin lira ödediği için yıl sonunda şahsıma zimmet ile zannediyorum 35 milyon civarında bir rakam çıkacak. İşçi çıkarttığımız halde maaş zammından dolayı çünkü devletin bazı kuralları var ve biz kendi özel şirketimizi yönetmiyoruz, biz devletin kasasını yönetmek için buradayız böyle sıkıntılarımız var.

64 milyon civarında bir borcumuz var kasamızda bulunan para da bunu karşılayamayacak durumda. Bu yüzden borçlanma istiyoruz. Evet yasal hakkımız bütçemizin %10'u kadar. Biz şunun için borçlanma istiyoruz, rahatlamak istiyoruz çünkü biz şu an sadece 26 milyon kasada para varsa 23 milyon maaş ödüyoruz.”

AK PARTİ VE MHP TERS DÜŞTÜ

Başkan Subaşı’nın açıklamalarının ardından İç Borçlanma yetki talebi için yapılan oylama AK Parti ve CHP’li Meclis Üyelerinin kabulü, MHP grubunun çekimser oylarıyla kabul edildi.

Kaynak: BETÜL KESİK